4 najważniejsze wyzwania i problemy stojące przed przemysłem spożywczym (analityka produkcji)

Globalna produkcja żywności to branża warta biliony dolarów. Analityka produkcji to szansa na zapanowanie nad chaosem.

Innowacyjne praktyki w produkcji żywności zapewniają karmienie świata bez zakłóceń, z dodatkowo zwiększonym bezpieczeństwem żywnościowym.

Zgodnie z prognozami Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ do 2040 r., światowa populacja wzrośnie do dziewięciu miliardów. Badania wskazują, że do 2050 r., świat będzie potrzebował około 50% więcej żywności niż jest obecnie produkowane. Trochę to przerażające, z perspektywy jak bardzo my, ludzie nie dbamy o naturę oraz to, z czego codziennie korzystamy, ale dzisiaj nie o ochronie środowiska 🙂

Marnotrawstwo żywności dotyka przemysł wytwórczy i całą populację na świecie, a sposób, w jaki coś robiono w przeszłości, nie wystarczy, aby odnieść sukces i rozwijać się dzisiaj. Sektor produkcji żywności musi być wydajny, ale nie jest to łatwe do osiągnięcia.

Firmy produkujące żywność różnej wielkości często odczuwają problemy biznesowe i zawsze istniało wiele przeszkód. Ale globalizacja oznacza większą konkurencję. Infrastruktura firmy może być kluczem do jej sukcesu lub upadku. Zrozumienie wyzwań prowadzi do uświadomienia sobie, w jaki sposób firma może wprowadzić ulepszenia w całej organizacji.

 

Oto 4 typowe problemy biznesowe w przemyśle spożywczym

 

1. Połączenie dwóch głównych działów organizacyjnych

Dział finansowy to przede wszystkim efektywność finansowa i zysk. Dział produkcji to szybkość i wydajność. Te zespoły zajmują się często wieloma tymi samymi problemami, ale jednocześnie muszą szukać rozwiązań w innych źródłach.

Ale to przede wszystkim dyrektorzy finansowi muszą na bieżąco weryfikować inwestycje w technologię, ERP, MES, PLC itp., mimo, że technologia jest podstawowym narzędziem biznesowym. Niestety – bez wsparcia technologii firma nie będzie się rozwijać.

 

2. Technologia rzuca wyzwanie równym kwestiom wydajności

Wydajność zapewnia konkurencyjność firmy. Dyrektorzy finansowi potrzebują strategii, które zmniejszają problemy biznesowe i są dostosowane do technologii. Poprawa przepływu pracy jest wyzwaniem w wielu organizacjach. Business Intelligence i analityka produkcji mogą pomóc rozwiązać problemy produkcyjne, dzięki właściwemu wykorzystaniu danych.

Organizacje oparte na danych mogą prawidłowo i szybko integrować dane z procesem produkcyjnym na wszystkich poziomach. Firmy muszą zastanowić się, jak zachować trafność i rentowność. Odbywa się to poprzez zbieranie informacji, zrozumienie, co zadziałało, a co nie i jak osiągnięto wynik. Przyjęcie technologii oznacza również pozostawanie na bieżąco z systemami komputerowymi, które wspierają pomyślny przepływ pracy.

 

3. Współcześni konsumenci żądają więcej

Oczekiwania konsumentów mogą obejmować przejrzystość produktów, uwzględnienie zdrowia / dobrego samopoczucia oraz innowacyjną żywność. Jeśli produktu nie ma na stanie, współcześni konsumenci oczekują, że firmy poinformują o uzupełnieniu zapasów. Tak jak firmy oczekują od swoich pracowników przestrzegania praktyk związanych z przepływem pracy, konsumenci oczekują, że firmy zachowają aktualność poprzez wdrażanie i wykorzystywanie technologii. Rynkowe wymagania stawiają przed firmami wyzwanie utrzymania poziomu zrównoważonego rozwoju lub świadomości i aktywizmu ekologicznego. Firmy nie mogą po prostu produkować jednostek bez poświęcania energii na sposób gospodarowania odpadami.

4. Dostosowanie się do kwestii dostaw / znajomość łańcucha dostaw

Prognozowanie pomaga firmom określić, w jaki sposób usprawnić proces produkcji pomimo problemów. Nawet najbardziej zaplanowane wydarzenia i zmiany mogą napotkać więcej wyzwań, których się nie spodziewano.

Covid-19 ilustruje kruchość łańcucha dostaw żywności, od produkcji po wsparcie administracyjne i transport. Nieoczekiwany charakter pandemii zmusił producentów do wykorzystania swoich wewnętrznych zasobów technologicznych, w celu zapewnienia właściwego zarządzania wszystkimi poziomami procesu produkcyjnego. Pandemia stworzyła nieznane zmienne, przez które firmy musiały przejść, prawdopodobnie bez precedensu. Produkcja żywności, która jest kluczową liną ratunkową dla obywateli na całym świecie, musi trwać nawet w niepewnych czasach i niezależnie od presji logistycznej.

 

Bóle biznesowe przemysłu spożywczego zmieniły się wraz z pojawieniem się technologii i ilustrują wartość wdrażania procesów skoncentrowanych na danych. Tutaj liczy się współpraca technologii, nauki i danych.

 

Bez tych systemów firmy produkujące żywność mogą doświadczać systematycznych awarii w całej organizacji. Business Intelligence i analityka produkcji prowadzone przez podejście do rozwiązywania problemów biznesowych, mogą pomóc w walce z kryzysem, a jeszcze ważniejsze jest to, że mogą przed nim ostrzec w odpowiednim czasie. To bezcenna wartość dla każdego przedsiębiorstwa.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Chcesz sprawdzić wdrożenie systemu u naszego klienta ?

Zobacz wdrożenie
iglotex
solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szeroko rozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością                                                        przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz                                                                  konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły