5 oznak wskazujących, że potrzebujesz systemu do budżetowania!

Pragniesz kontroli nad procesem budżetowania, oszczędzając przy tym czas i eliminując frustracje? Przedstawiamy 5 oznak, które powinny Tobie zasygnalizować, że czas zastanowić się nad profesjonalnym systemem do budżetowania.
1.  Spędzasz zbyt wiele czasu na budżetowaniu

W najlepszym przypadku, proces budżetowania nie powinien trwać dłużej niż kilka dni, przy minimalnym zaangażowaniu zespołu finansowego, czyli wprowadzaniu danych i sprawdzaniu ich poprawności. Większość czasu należy poświęcić analizie oraz podejmowaniu strategicznych decyzji. Często jednak, rzeczywistość wygląda inaczej… W niektórych przypadkach budżetowanie pochłania nawet 20% czasu zarządzania.

Jeśli Twój zespół finansowy spędza większość czasu na przygotowywaniu, przeglądaniu i finalizowaniu rocznego budżetu – nadszedł czas, aby rozważyć zakup oprogramowania budżetowego.

2.  Nie jesteś w stanie zaplanować przyszłości

Często dla firm, które używają programu Excel jako narzędzia budżetowania, prognozy są nieaktualne zaraz po ich zakończeniu. Opierają się na statycznych lub stałych danych, co utrudnia perspektywiczny charakter prognozowania. Rozwiązania budżetowe umożliwiają pracę z zaktualizowanymi danymi, które mogą odzwierciedlać nawet najmniejsze zmiany w Twojej firmie lub rynku. Dokładne prognozowanie może dać jasny obraz kondycji Twojej firmy zarówno w teraźniejszości, jak i w przyszłości.

3.  Twój budżet nie jest elastyczny

Jeśli pracujesz w finansach, prawdopodobnie znasz następujący scenariusz… Właśnie skończyłeś przygotowywać roczny budżet firmy, gdy coś istotnego się zmienia i musisz dokonać korekty. Jeśli używasz arkuszy kalkulacyjnych jako narzędzia do budżetowania, dokonanie tych zmian może być procesem czasochłonnym, podatnym na błędy pojawiające się podczas wprowadzania danych.

Firmy, które przyjęły rozwiązanie budżetowe, takie jak oprogramowanie do zarządzania wydajnością korporacyjną (CPM), mogą reagować na zmiany w firmie i poza nią, są to między innymi wahania przepływów pieniężnych, zmiany cen, zmiany linii produktów, przesunięcia alokacji kapitału oraz zmiany organizacyjne. Budowanie sprawnych procesów budżetowych zmniejsza koszty i czas poświęcany na analizę, jednocześnie podnosząc jakość podejmowania decyzji.

4. Twoja firma rośnie

Jedną z podstawowych zalet rozwiązania budżetowego jest jego skalowalność. W miarę rozwoju firmy zespół finansowy powinien być w stanie rozwijać się wraz z nią i odnosić sukcesy w obliczu zmieniających się zmiennych. Każdy nowy klient, transakcja lub dodatkowy pracownik zwiększa ilość danych finansowych, które musisz zebrać, przeanalizować i przełożyć na decyzje biznesowe.

Nie wspominając o tym, że zadania są często dystrybuowane w całej organizacji i mogą wymagać od pracowników na całym świecie udziału w tym procesie. Rozwiązania budżetowe, takie jak oprogramowanie zarządzania wydajnością korporacyjną (CPM), umożliwiają wdrażanie wydajnych przepływów pracy i usprawniają współpracę w całej organizacji.

5. Budżetowanie kosztuje Ciebie pieniądze

Twoje nieefektywne procesy budżetowania mogą Cię kosztować – na wiele sposobów. Wiele firm publicznych i rządowych padło ofiarą małego błędu arkusza kalkulacyjnego, który kosztował ich firmy nie małe pieniądze. Twój proces budżetowania może również kosztować Cię czas pracowników, który można wykorzystać zdecydowanie lepiej, np. na analizę i podejmowanie decyzji strategicznych.

Podsumowując:
  • Dzięki zautomatyzowanym procesom, przygotowanie budżetu powinno zająć tylko kilka dni.
  • Twoje prognozy powinny być dynamiczne i przyszłościowe, co daje jasny obraz przyszłości.
  • Elastyczne podejście do budżetowania pozwoli Ci reagować zarówno na zmienne wewnętrzne jak i zewnętrzne, które pojawiają się w sezonie budżetowym.
  • Jeśli Twoja organizacja się rozwija, zastosowanie oprogramowania budżetowego może rozwiązać problemy z ręcznym wprowadzaniem danych i przepływem pracy.
  • I wreszcie… Jeśli w związku z procesem budżetowania ponosisz koszty, nie generujesz oszczędności, nadszedł czas, aby rozważyć oprogramowanie budżetowe.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szerokorozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły