Tel. +48 660 pokaż cały

5 trendów wpływających na efektywność pracy Controllera

Autor

Kinga Prokopczyk

Spis treści

W ciągu następnej dekady liczba ludności wzrośnie o 20%, co spowoduje większe zapotrzebowanie na żywność. Szacuje się, że do 2050 roku produkcja żywności wzrośnie aż o 70%! 

Branża spożywcza będzie musiała zatem obsłużyć skomplikowane procesy biznesowe tj. produkcja, logistyka, magazynowanie, sprzedaż, ale również zadbać o poprawność danych związanych z obsługą finansową, kadrową oraz HR. Dlatego nie jest to niespodzianką, że narzędzia BI zyskują na popularności. 

 Co to oznacza dla Ciebie Controllerze? Lawinę danych! Pewnie przychodzi Ci do głowy teraz myślę, że już teraz spędzasz czas po godzinach w pracy, często nawet po 12 h, aby zapanować nad wszystkimi danymi, raportami i wyzwaniami, które spadają na Ciebie każdego dnia. Gdzie ten work-life balance? Stoi tuż za rogiem. Taka sytuacja oznacza, że brakuje Tobie dobrych narzędzi. A transformacja cyfrowa, która dzieje się na Naszych oczach i trendy na najbliższy czas, skutecznie na to reagują. 

Trend nr 1: Integracja i analiza danych 

Controllerzy mają ograniczony dostęp do narzędzi, których potrzebują, aby uzyskać informacje w czasie rzeczywistym, więc polegają na pracy ręcznej lub podstawowych metodach podejmowania codziennych decyzji. Czy masz jakościowe informacje, aby generować rzeczowe raporty i dystrybuować je do Twoich bezpośrednich przełożonych? Odpowiedz sobie na to pytanie sam. 

Dzięki systemom wspierających analizę danych możliwe jest skrócenie czasu przekazywania informacji zarządczych aż o połowę. 

Rada dla Twojej firmy! Rozważcie, w jaki sposób można wykorzystać narzędzia analityczne w Waszej organizacji, aby zintegrować dane w celu lepszej analizy i dostarczenia większej wartości. Według Dresnera organizacje produkcyjne, w porównaniu z innymi branżami, wykazują większą skłonność do tego, aby funkcje produkcyjne i operacyjne były zarządzane w rozwiązaniach BI, a także finanse i sprzedaż. 

Trend nr 2: Prognozowanie 

Trudno dokładnie przewidzieć wszystko, począwszy od zmian cen ropy naftowej, handlu i przepisów importowych i eksportowych, cen towarów, pogody i globalnych pandemii. Mimo to konieczne jest śledzenie wszystkich tych zmiennych, które mają wpływ na biznes. 

Maksymalizacja korzyści z analityki w celu szybkiego i wydajnego śledzenia wszystkich tych danych w jednym miejscu może pomóc Twojej firmie w podejmowaniu lepszych decyzji. Wykorzystywanie danych do przewidywania zmian, wzrostu lub spadku popytu oraz innych czynników zewnętrznych daje wiarygodność prognoz i przewagę nad konkurentami, którzy nie mogą nadążyć za postępem technologicznym. 

Jak otrzymać taką wiarygodną prognozę? Posiadasz centrum informacji zawierające ‘jedną wersję prawdy’ i możesz za pomocą kilku kliknięć, a nawet w sposób automatyczny generować raporty dla Twoich przełożonych, które będą wspierać ich w prognozowaniu. 

Trend nr 3: Przejrzystość operacyjna 

Według firmy Gartner przejrzystość i identyfikowalność to jedne z najważniejszych trendów technologicznych. Potrzeba przejrzystości operacyjnej w całym łańcuchu dostaw, funkcjach biznesowych, technologii i dostawach towarów nigdy nie była większa. Śledzenie wielu zmiennych tj. postępy magazynowe, wydajność maszyn, kondycji samych produktów czy surowców…To dane, które należy udostępniać na poziomie całego łańcucha dostaw. 

Wyzwaniem jest, aby zebrać je wszystkie w jednym miejscu, przetworzyć i zobaczyć wszystkie naraz. Jest to trudne, ale możliwe do zrealizowania. Właśnie w tym miejscu do gry wchodzą rozwiązania BI i analityka, aby pomóc w wizualizacji danych, skutecznym generowaniu raportów i dystrybuowaniu ich do zarządu czy menadżerów. Szybko zauważysz różnicę w efektywności swojej pracy decydując się na system wspierający te działania! 

Trend nr 4: Zrównoważony rozwój 

Według ONZ: „Na całym świecie około 14 % wyprodukowanej żywności jest tracone między etapem zbierania produktów a sprzedażą detaliczną. Ponadto znaczące ilości są również marnowane w handlu detalicznym i na poziomie konsumpcji”. 

Szybkie generowanie raportów nt. odchyleń czy zagrożeń, dzięki systemom BI mogą pomóc wspierać bardziej zrównoważony proces produkcyjny poprzez bardziej efektywne wykorzystanie zasobów. 

Co to oznacza dla Ciebie?

Brak konieczności ręcznego przeglądania danych w celu weryfikacji poprawności. Wszystkie procesy są zautomatyzowane. Cały zespół controllingowy pracuje na tych samych danych. Natychmiastowe wykrywanie błędów, to szybki czas reakcji, który wpływa na osiągnięcie założonego wyniku. Osiągnięcie wyniku to być może premia dla Ciebie i Twojego zespołu.

Trend nr 5: Podróż konsumenta 

Zachowania konsumentów się zmieniają, a od firm oczekuje się, że będą za nimi nadążać. Konsumenci chcą wiedzieć, skąd pochodzi ich żywność, jakie są składniki, w jaki sposób została wyprodukowana i kiedy. Ważna jest również ścieżka dostawy produktu i informacje, kiedy trafi do klienta. Czego oczekuje się od firm spożywczych? Klarownego przekazania wszystkich tych informacji klientowi, na poszczególnych etapach procesu zakupowego. Controllerzy nie są w stanie zweryfikować takiej ilości danych i ich dystrybucji do poszczególnych klientów, bez wsparcia systemów Business Intelligence. 

Controllerze, rozwój technologii działa na Twoją korzyść. Na szali stawiany jest Twój czas. Chętniej na pewno wykorzystasz go na własny rozwój czy hobby, niż na powtarzalne zadania i frustracje? To już nie czas, aby zastanawiać się CZY skorzystać z rozwiązania BI w branży spożywczej, tylko KIEDY! 

Pokazaliśmy Tobie korzyści, jak profesjonalne narzędzia mogą wspierać Twoją pracę. Masz tutaj również szereg argumentów, które możesz przedstawić swojemu przełożonemu. Na pewno doceni Twoje zaangażowanie w rozwój firmy i dostrzeże potencjał w podejmowaniu działań w celu transformacji cyfrowej Waszej firmy. 

Kinga Prokopczyk Konsultant ds. systemów BI/CPM

Kinga Prokopczyk

Konsultant ds. systemów BI/FPA
Obecnie wspiera zespół Solemis swoimi kompetencjami w zakresie wdrażania systemów do Planowania i Budżetowania oraz Raportowania. Odpowiada również za wsparcie techniczne i rozwój rozwiązań u Klientów. Absolwentka Matematyki finansowej na...

Zobacz również:

Poznaj inne artykuły:

Jakie zagadnienie Cię interesuje?