7 Prognoz Prezesa firmy Prophix, Aloka Ajmera na 2021 rok – to będzie rok CLOUD

Zeszły rok był wyjątkowo trudny dla wszystkich ludzi tak pod względem zawodowym jak i prywatnym. Prezes Zarządu firmy Prophix, Alok Ajmera na blogu opublikował swoje prognozy na nadchodzące miesiące. Oto co udało mu się przeanalizować oraz jakie wyciągnąć można z tego wnioski:

 

Kiedy usiadłem w zeszłym roku, aby przewidzieć nowy rok, nie było sposobu, aby dowiedzieć się, co przyniesie rok 2020. Wielu z nas czuło, że dobrze orientujemy się w nadchodzących miesiącach. Niestety zaskoczył nas COVID-19, niepokoje społeczne, wybory powodujące podziały i niezliczone inne scenariusze.

Wiele firm musiało całkowicie przewartościować swoje podejście do budżetowania, planowania scenariuszy, prognozowania i nie tylko. Jednak pomimo burzliwego roku, a może właśnie dlatego, niektóre z moich prognoz na 2020 rok się spełniły.

Aby sprawdzić, czy moje pięć prognoz na 2020 rok było trafnych – zajrzyj na zeszłorocznego bloga.

Kiedy przewidywałem, że będzie to rok CLOUD, nie miałem pojęcia, jak ważne dla liderów finansów pracujących zdalnie będą narzędzia oparte na technologii chmury. Trening samoobsługi stał się równie ważny, aby sprostać potrzebie zdalnego wdrażania i podnoszenia umiejętności.

Rynek CPM również odnotował szybki wzrost w 2020 r. Rosnąca złożoność zarządzania finansami podczas pandemii wywarła na firmach większą presję. Musiały przyjąć wyspecjalizowaną technologię CPM i co najważniejsze – poczuć z tego korzyść! Według Nucleus Research oprogramowanie CPM zwraca 3,18 USD za każdego wydanego dolara.

I pomyślałem, czego firmy mogą się spodziewać w 2021 roku? Jak możemy zapewnić sobie sukces w niepewnym czasie? Aby pomóc nam się przygotować, poświęciłem trochę czasu na prognozy dotyczące roli dyrektora finansowego, rynku CPM i zainteresowania branży finansowej w nadchodzącym roku.

Przejrzyjmy moje siedem prognoz na 2021 r. i ich wpływ na Twój biznes.

 

1. Dynamiczne planowanie finansowe staje się nową stałą

Miniony rok był pełen niepewności i szybkich zmian, co zmusiło firmy do innego podejścia do planowania finansowego i budżetów rocznych. Era stałych modeli planowania i sztywnych arkuszy kalkulacyjnych oficjalnie dobiegła końca. Firmy zdają sobie sprawę ze znaczenia narzędzi oprogramowania do planowania scenariuszy „co, jeśli” w chmurze. Narzędzia te umożliwiają specjalistom ds. FP&A ciągłe resetowanie prognoz (kwartalnych, miesięcznych lub tygodniowych) na podstawie wglądu w dane w czasie rzeczywistym, aby sprostać płynnym warunkom rynkowym. Można spodziewać się, że ta elastyczna metoda planowania finansowego i ciągłego prognozowania stanie się w nadchodzącym roku „nową stałą”. Umożliwiać będzie firmom zachowanie zwinności i szybkości w podejmowaniu strategicznych decyzji w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej.

 

2. Rozwój rozwiązań FP&A nowej generacji: CPM 3.0

Przed COVID-19 rynek FP&A już zaczynał przechodzić z pierwszej fazy planowania finansowego i raportowania poprzez arkusze kalkulacyjne Excel i rozwiązania lokalne, do opartych na chmurze zautomatyzowanych narzędzi oprogramowania CPM.  Umożliwiło to kierownictwu finansowemu, podejmowanie skutecznych decyzji dotyczących planowania finansowego opartego na danych. Następnie zobaczyć można, pojawienie się „CPM 3.0”, w tym nowego oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji (AI). Zostało ono przygotowane głównie z myślą o dyrektorach finansowych. Ma im to pomóc w  zarządzaniu złożonością dzisiejszego środowiska biznesowego, w tym zdalną siłą roboczą, ogromnymi ilościami danych oraz rozszerzającymi się dyrektywami dotyczącymi bezpieczeństwa i zgodności. Składający się z analizy predykcyjnej i prognozowania uczenia maszynowego (ML), wykrywania anomalii i interakcji w języku naturalnym.

 

3. Era AI w podejściu do finansów przedsiębiorstw

Przez ostatnie kilka lat sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe obiecały zmienić zasady gry w przestrzeni FP&A, podobnie jak ta technologia zrewolucjonizowała aplikacje dla konsumentów. Nie chodziło o to, czy, ale kiedy. Chociaż tempo wdrażania zaawansowanych technologii mogło zwolnić podczas COVID-19, innowacje trwały nadal podczas pandemii. Firmy programistyczne miały okazję skupić się na dalszym ulepszaniu swojej oferty produktów. Gdy gospodarka się odradzała, a firmy zostały obudzone i dostrzegają już w tej chwili wiele korzyści, jakie mogą zapewnić narzędzia CPM oparte na sztucznej inteligencji (np. znaczna oszczędność czasu, mniejsza liczba błędów, wyższy poziom wglądu w przyszłość firmy, zwłaszcza gdy ich siła robocza pozostaje zdalna), zapotrzebowanie i chęć posiadania tych zaawansowanych technologii wzrosło.

 

4. Technologia w chmurze dla firm: pełne i szybkie wdrożenie, aby pozostać konkurencyjnym po COVID-19

Pomimo oczywistych zalet przejścia na platformę opartą na chmurze, wiele średnich organizacji pozostawało sceptycznych wobec migracji swoich tradycyjnych systemów lokalnych przed COVID-19. Jednak od czasu pandemii ten sceptycyzm osłabł. Zarządzanie wszystkimi udostępnionymi informacjami na serwerach w chmurze stało się koniecznością i musi być wykonywane z rekordową szybkością. Dlaczego ? Aby nadążyć za dzisiejszą pracą z domu i innymi zmianami biznesowymi. Bez pełnej funkcjonalności chmury zespoły finansowe tracą niezliczone godziny na śledzenie potrzebnych im informacji z różnych działów i systemów w celu konfigurowania i analizowania danych po to, aby zaktualizować raporty. Jak doświadczyliśmy przez ostatni rok, firmy nie mogą pozwolić sobie na ten dodatkowy czas w dobie kryzysu; potrzebują dostępu do dokładnych danych w czasie rzeczywistym, aby wizualizować odchylenia, uruchamiać scenariusze i szybko reagować.

 

5. Dyrektor finansowy przekształci się w głównego stratega

Dzięki nowoczesnym systemom zarządzania wydajnością przedsiębiorstwa (CPM), które zapewniają nowy poziom efektywności i automatyzacji planowania finansowego, dyrektorzy finansowi mogą podejmować strategiczne decyzje biznesowe w oparciu o spostrzeżenia oparte na danych, zmieniając swoją rolę w organizacji z kontrolera liczb w doradcę biznesowego. Nigdy nie widzieliśmy tej transformacji bardziej widocznej niż podczas pandemii, kiedy dyrektorzy finansowi odegrali wiodącą rolę w kierowaniu swoimi organizacjami. Widząc dalsze postępy w technologii CPM w tym roku, w tym przyjęcie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i technologii języka naturalnego, spodziewaj się, że dyrektor finansowy przejmie bardziej stałą strategiczną rolę, pracując ramię w ramię ze swoimi rówieśnikami z kadry kierowniczej.

 

6. Zobaczymy konwergencję ludzkiej inteligencji z podejmowaniem decyzji dotyczących danych

Chociaż duże zbiory danych są od dawna wykorzystywane przez liderów w praktycznie każdej branży do podejmowania kluczowych decyzji biznesowych, nacisk położono przede wszystkim na technologię. Umożliwia ona przygotowanie, zarządzanie i analizę danych. Ważnym elementem, którego brakuje w tym równaniu, co widać w procesie planowania korporacyjnego, jest doświadczalna wiedza specjalistów ds. finansów, wykorzystywana podczas podejmowania decyzji w celu interpretacji danych i wyników prognoz. W tej chwili nie może być to ważniejsze, biorąc pod uwagę, że dane historyczne sprzed COVID nie mogą być w pełni wiarygodne przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Aby zagwarantować właściwe podejmowanie decyzji, wprowadzono nową wartość – wbudowana została analityka w procesy biznesowe, takie jak planowanie finansowe i prognozowanie, a dzięki temu pracownicy staną się lepszymi konsumentami analiz.

 

7. Narzędzia CPM zostaną rozszerzone poza działy finansowe

Bez względu na branżę, pandemia uwydatniła potrzebę ciągłego i sprawnego planowania oraz znaczenia technologii w modelowaniu różnych scenariuszy w celu podejmowania szybkich decyzji. Wspólnym wątkiem jest poleganie na oprogramowaniu do analizy danych. To korporacyjne systemy zarządzania wydajnością, które zapewniają wysoki poziom szczegółowości w celu podejmowania mądrzejszych i szybszych decyzji. Nadal będziemy widzieć narzędzia technologiczne, takie jak CPM oparte na sztucznej inteligencji, rozszerzane we wszystkich branżach, aby zapewnić odpowiedni poziom potrzebny w 2021 r. I później.

 

Początek nowego roku to doskonała okazja, aby zaplanować, dokąd chcesz prowadzić swój biznes przez najbliższe 12 miesięcy. Wiele moich przewidywań dotyczyło zwinnego planowania, opartych na chmurze narzędzi CPM, które promują współpracę oraz automatyzacji procesów finansowych, dzięki sztucznej inteligencji.

 

Źródło: https://blog.prophix.com/aloks-7-predictions-for-2021/

 

 

solemis groupSolemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szeroko rozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej                                                           firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły