Metodologia Agile napłynęła do Polski z zachodu już jakiś czas temu, jednak prawdziwą popularność zyskuje dopiero teraz. Zwinne zarządzanie finansami (Agile Finance) to fundament przy dynamicznie zmieniającym się rynku. Reagowanie ad-hoc na zmiany pozwala na zachowanie płynności finansowej nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Przekonaliśmy się o tym podczas pandemii, kiedy analizy i prognozy przygotowywane od ręki pozwoliły na utrzymanie stabilnej pozycji przedsiębiorstwa. Po takim czasie można zweryfikować, jak zmieniło się podejście liderów do tego zagadnienia jak również do automatyzacji procesów. Czym konkretnie jest Agile Finance (Zwinne Finanse)? Dlaczego transformacja cyfrowa i to zagadnienie ma tak wielkie znaczenie dla liderów finansowych? A co najważniejsze, jak Twój zespół finansowy może to osiągnąć? O tym w dalszej części artykułu.
W ankiecie przeprowadzonej przez naszego partnera Prophix – CFO Benchmarks 2022 zapytano Dyrektorów Finansowych i innych liderów finansów, jakie są ich główne priorytety w transformacji cyfrowej. Blisko połowa respondentów stwierdziła, że ich priorytety to przyspieszenie analizy (48%) i zwiększenie dostępności danych (55%).
Celem rozwijania tych możliwości jest większa elastyczność i wszechstronność — innymi słowy Agile Finance. Termin ten jest stosunkowo nowy, ale trafia w sedno tego, do czego służy transformacja cyfrowa w finansach. To określenie, które skonkretyzuje proces digitalizacji.
Agile Finance łączy nowoczesne technologie automatyzacji i sztucznej inteligencji (AI) z pracą zespołu, który wie, jak z nich korzystać i jak dzielić się swoimi odkryciami ze współpracownikami w sposób bezpośrednio oddziałowujący na decyzje biznesowe.
Takie działanie nie jest ograniczone tylko do działu finansów. Przede wszystkim wymaga silnej, opartej na współpracy relacji między zespołem finansowym a resztą organizacji. Istotny jest także scentralizowany dostęp do aktualnych danych finansowych w dowolnym momencie i dla dowolnej upoważnionej osoby w firmie. Niezależnie od tego, jakie wyniki uzyskała nasza firma w poprzednim roku, zespoły finansowe nadal muszą być dobrze przygotowane, aby podejmować mądre decyzje.
Jeżeli w parze idzie szybkość, zdeterminowanie na osiąganiu tego samego celu i współpraca między firmowa to mamy do czynienia z prawdziwym Agile Finance (Zwinne Finanse). Kiedy te elementy znajdują się na swoim miejscu, można szybko i skutecznie zmienić obrany kierunek, gdy nieoczekiwanie zmienią się okoliczności.
Transformacja cyfrowa nabiera tempa w działach finansowych w całym kraju. Jeśli firmy chcą nadążyć, muszą w szerszej perspektywie rozważyć Agile Finance. „W wyniku pandemii środowisko biznesowe przyspieszyło o co najmniej pięć lat, zwiększając tempo rozwoju działalności. Zdeterminowało to potrzebę bardziej wydajnego podejmowania decyzji w firmach w krótszych cyklach czasu”, mówi Tom Hood, EVP Business Engagement & Growth w AICPA-CIMA Profil Linkedin
Tom Hood podpowiada, że zespoły finansowe muszą nie tylko wdrażać zaawansowane narzędzia automatyzacji i sztucznej inteligencji, ale także „rozwinąć nowe umiejętności potrzebne w ich zespołach finansowych i księgowych”. Tylko dzięki pełnemu wykorzystaniu cyfrowej transformacji, na którą składają się: zaawansowane narzędzia oraz kompetentny i współpracujący w zakresie pracy z danymi zespół, firmy będą stanowić silną konkurencję na rynku finansowym.
Pierwszym krokiem w kierunku funkcji Agile Finance (Zwinne Finanse) jest inwestowanie w narzędzia ułatwiające automatyczne raportowanie i modelowanie, sztuczną inteligencję do głębszych i szybszych analiz oraz centralne repozytorium danych, które umożliwia każdemu w organizacji dostęp do danych finansowych w dowolnym momencie. Takim narzędziem może być nowoczesny system CPM Cloud, który pozwoli na zarządzanie finansami w sposób kompleksowy. Jednak nie należy zapominać o kompetencjach zespołu, który w pełni wykorzysta dostępne funkcjonalności. Jakich cech należy więc poszukiwać wśród swoich pracowników?
Zwinny zespół przenosi rolę zespołu finansowego ze strażnika wyników na aktywnego uczestnika w kierowaniu firmą. Oznacza to, że specjaliści obeznani z danymi, mogą szybko i przekonująco przekazywać swoje wyniki niemal każdemu w organizacji. Na tej zasadzie wypracowuje się burzenie silosów danych między działami oraz buduje się komunikacje na przestrzeni wszystkich struktur organizacji. Jednak największą korzyścią podkreślaną, mówiąc o tym zagadnieniu jest rosnące zaangażowanie pracowników.
Zwieńczeniem cyfrowej rewolucji finansowej jest Agile Finance (Zwinne Finanse). Firmy, których działy finansowe nie rozpoczęły tego procesu, pozostają w tyle — a firmy, które nie dążą szybko do wprowadzenia Agile Finance, są zagrożone dołączeniem do nich. Na efekty procesu transformacji cyfrowej nie trzeba długo czekać, jeżeli nasz zespół jest otwarty na zmiany. Więcej na temat zwinnego planowania finansów, a także kroczącego prognozowania, omawiamy podczas webinarium Budżetowanie 2.0 – zostań liderem transformacji cyfrowej, które stanowi świetne uzupełnienie poruszanego tematu. Zapraszamy do obejrzenia nagrania, które pokaże jak małymi krokami wchodzić w proces transformacji.
źródło:https://blog.prophix.com/agile-finance-what-why-and-how/
Jak oceniasz przeczytaną treść?
Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0
Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!
Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szeroko rozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.