Analityka Wizualna – czego i gdzie szukać na wykresach?

Podejmuj świadome decyzje biznesowe na podstawie wiarygodnych danych. 

Przetwarzanie ogromnej ilości danych stało się istotnym elementem efektywnego funkcjonowania firmy. Każdego dnia napotykamy na ogromną ilość informacji, które najlepiej można wykorzystać, przygotowując odpowiednie wizualizacje. Bez odpowiedniej analizy organizacja nie stworzy wizji potrzebnej do zwiększenia wydajności i nie wyciągnie krytycznych wniosków biznesowych, a tym samym nie zyska przewagi nad konkurencją. 

Analizowanie danych bez procesu transformacji nie daje organizacjom dużych możliwości skalowania. Jeżeli jednak zdecydujemy się na korzystanie z oprogramowania Business Intelligence, możemy zyskać możliwość pozyskania cennych spostrzeżeń biznesowych. Przez ostatnie lata biznes BI znacznie się rozwinął oraz zwiększyła się liczba dostawców, którzy używają terminologii takich jak Big Data, Data Discovery i Visual Analytics. Obecnie również mamy możliwość korzystania z „samoobsługowych” produktów podobnych do BI, które dają podobne możliwości. 

Dlaczego firmy korzystają z oprogramowania typu BI? 

Naturalną rzeczą jest, że organizacje faktycznie potrzebują danych do podejmowania decyzji. Natomiast dla biznesu ważne jest coś więcej. Wymagane jest szczegółowe analizowanie informacji, aby otrzymać potrzebne wnioski. Obecnie dane potrzebne do analizy muszą być dostępne natychmiast, “od ręki”. Wynika to z dynamicznej sytuacji gospodarczej i zmienności rynku, która narzuca konieczność podejmowania strategicznych decyzji ad-hoc. Często podczas rozmów z klientami zauważam, że trudnością jest opóźnienie w dostarczaniu tych informacji przez poszczególne działy. Tym sposobem przez nieustanne zmaganie z problemem udostępniania w odpowiednim czasie, chociażby przez dział IT ujawniło potrzebę pojawienia się oprogramowania klasy Business Intelligence. 

Czas potrzebny na podjęcie decyzji jest sam w sobie kosztem i wiele firm traci możliwości tylko dlatego, że spędzają zbyt dużo czasu na podejmowaniu decyzji. Z tego powodu idealna sytuacja to taka, w której użytkownik posiada łatwy w użyciu, szybki dostęp do danych, które są wiarygodne i dokładne i tym samym posiada spore możliwości analityczne. Rzeczywistość pokazuje, że użytkownik może dostać wszystko, czego potrzebuje do podejmowanie decyzji za pomocą produktów, które nie wymagają posiadania technicznej wiedzy. Na co zwrócić uwagę, jeżeli zastanawiamy się nad doborem odpowiedniego rozwiązania? 

Warto zwrócić uwagę, aby wybrane rozwiązanie posiadało: 

  1. Łatwy w użyciu, dostosowany do potrzeb użytkownika interfejs, który umożliwia przeglądanie danych analitycznych za pomocą pulpitów nawigacyjnych.
  2. Dashboardy, wykresy i diagramy, które są dynamiczne i umożliwiają użytkownikom “drążenie” w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji. Zgodnie z założeniem -„Obraz mówi tysiąc słów”.
  3. Szeroki zakres właściwości, które umożliwiają szybkie wdrożenie bez skomplikowanej manipulacji danymi. Pozwala to na korzystanie z narzędzia w możliwie jak najkrótszym czasie od momentu rozpoczęcie wdrożenia.
  4. Możliwości analityczne, takie jak obliczanie wskaźników, wykonywanie alokacji i reprezentowanie danych w różnych perspektywach czasowych. Szczególnie istotne dla Kierowników działu controllingu oraz CFO.
  5. Możliwości integracji z osobistymi narzędziami produkcyjnymi (Excel, PowerPoint i Word). Dzięki temu użytkownicy mogą zapisywać dane do dalszej analizy lub udostępniać innym członkom organizacji.

Skupiłem się tutaj na kierunku możliwości analitycznych jednak to tylko połowa wymagań stawianych przed aplikacją BI czy CPM, jakie zauważam w trakcie pracy z klientami. Pozostaje jeszcze kwestia sposobu i miejsca pozyskiwania przeglądanych danych.  

Miejsce pozyskiwania i przetwarzania danych. 

Dla wielu rozwiązań Business Intelligence, wizualne przedstawianie danych nie jest wyzwaniem. Problem pojawia się w momencie, kiedy nie posiadamy ustrukturyzowanego źródła przechowywania. Niestety dane o wątpliwym pochodzeniu mogą doprowadzić do sporządzenia niemiarodajnych analiz i raportów. W niektórych przypadkach takie błędy mogą być bardzo kosztowne i przekładać się na podjęcie błędnych decyzji biznesowych. Dlatego tak często podkreślam, że podstawą do rzetelnych analiz są wiarygodne dane, przechowywane w jednym ustrukturyzowanym źródle.  

Świat Business Intelligence dynamicznie się zmienia i oferuje wiele rodzajów produktów „BI-podobnych” niemniej ważnym aspektem jest to, aby dostrzec, że za wykresami i grafami, kryją się ogromne możliwości analityczne.  

Rozważając dostępne alternatywy. 

Nie musimy ograniczać się jedynie do narzędzi Business Intelligence, w przypadku potrzeby przygotowywania raportów i analiz. Na rynku dostępne są także inne narzędzia, które dają takie możliwości. Alternatywą dla tradycyjnych narzędzi BI, są nowoczesne rozwiązania CPM takie jak Prophix. Dzięki temu, specjaliści ds. finansów uzyskują pełną kontrolę nad danymi. W przypadku korzystania z tego narzędzia możemy zminimalizować zaangażowanie działów IT. Użytkownicy widzą ustrukturyzowane, wiarygodne i dokładne informacje i na tej podstawie mogą wyciągać odpowiednie wnioski. Jednocześnie interfejs użytkownika końcowego jest intuicyjny dla osób we wszystkich strukturach organizacji. Prophix jest również rozwiązaniem zunifikowanym, co oznacza, że wszystkie funkcje integrują się ze wspólnym interfejsem użytkownika i bazą danych. Publikowanie danych finansowych i operacyjnych, jest bezpieczne, dokładne i wiarygodne. Jako konsultant zawsze biorę pod uwagę potrzeby z jakimi zwraca się do mnie klient, aby zaproponować najbardziej dostosowane do wymagań rozwiązanie.  

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

arkadiusz kaźmierczak
Arkadiusz Kaźmierczak

Konsultant systemów BI/CPM

Pracę w branży informatycznej traktuje, jako pasję oraz sposób na życie. Pracownik z udokumentowaną historią zawodową oraz wieloma listami referencyjnymi. Swoje umiejętności zdobywa od 2010 roku pracując na różnych wyspecjalizowanych stanowiskach. Ekspert w zakresie hurtowni danych, systemów operacyjnych, analiz i Business Intelligence. 

 

Zobacz wszystkie artykuły