Rozwinięcie analizy GAP: dokument, który otwiera drogę rozwoju Twojego systemu MS Dynamics NAV

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów wśród firm używających system MS Dynamics NAV jest to, że wewnętrzny dział IT, który samodzielnie próbuję wprowadzać zmiany w obiektach systemu, nie stosuję się do odpowiedniego lub czasami jakiegokolwiek oznaczenia zmian w obiektach.

Międzynarodową regułą jest to, że każdy obiekt, który bierze udział w modyfikacji, powinien zostać opisany oraz oznaczony konkretnym symbolem. W treści kodu, w odpowiedniej sekcji, powinien znaleźć się opis danej modyfikacji. Dobrą regułą jest użycie języka angielskiego. Daje to większe możliwości dalszego rozwoju danej aplikacji, ponieważ nie ograniczamy się wówczas do obsługi przez Partnera lokalnego. Dzięki tym regułom baza danych jest przejrzysta, oraz bardziej czytelna podczas realizacji zadań związanych ze wsparciem technicznym, dalszym rozwojem oraz Upgrade-em systemu.

Dużym błędem Klientów oraz Partnerów, którzy podejmują się przeprowadzenia Upgrade-u systemu MS Dynamics NAV, jest przenoszenie wszystkich modyfikacji oraz niestandardowych funkcjonalności systemu. Bardzo często Upgrade przeprowadzany jest z bardzo starych wersji systemu do najnowszych, np. z wersji 5.0 SP1 do 2018. Rozwój systemu MS Dynamics NAV od wersji 2013 stał się o wiele bardziej dynamiczny niż od wersji Navision Financials PL 2.00 do 2009R2. Z każdym rokiem pojawiały się nowe wersje, które oferowały dodatkowe funkcjonalności systemu.

Wynikiem odpowiednio przeprowadzonej analizy GAP (tutaj możesz przeczytać informacje o tym czym jest analiza GAP: https://solemis.com/analiza-gap/), jest maksymalne wykorzystanie standardu najnowszej wersji systemu MS Dynamics NAV. Bardzo często okazuję się wówczas, że zmiany oraz modyfikacje, które powstawały na przestrzeni lat, można w pełni zastąpić nowymi standardowymi funkcjonalnościami. W efekcie czasochłonność przeprowadzenia Upgrade-u jest o wiele mniejsza a jakość oraz przejrzystość wykonania dużo wyższa.

Realizacja Analizy GAP odbywa się dwuetapowo.

W pierwszej kolejności przeprowadzona jest inwentaryzacja obiektów bazy danych, w czasie której powstaje arkusz ze spisanymi modyfikacjami systemu. Natomiast w drugim etapie na podstawie wcześniej przygotowanego arkusza, przeprowadza się wywiad oraz zatwierdzanie metody przeniesienia niestandardowych funkcjonalności systemu. Czas trwania takiej analizy zamyka się najczęściej w 4 dniach roboczych. W tym 2 dni realizuję się zdalnie. Natomiast kolejne 2 dni przeprowadza się konsultację z kluczowymi decydentami systemu oraz tworzy się dokumentację analizy.

Dokument analizy GAP daje bardzo duże korzyści zarówno dla Klienta jak i dla Partnera przeprowadzającego Upgrade systemu. Największą wartością dodaną dla Klienta jest fakt posiadania kompletnej dokumentacji opisującej strukturę bazy danych, z uwzględnieniem standardowych oraz co ważniejsze niestandardowych funkcjonalność wchodzących w zakres wszystkich obiektów bazy danych. Dla Partnera przeprowadzającego Uprgade, dokument analizy GAP jest podstawą do wyceny projektu oraz odgrywa istotną rolę podczas realizacji projektu. Arkusz spisanych oraz potwierdzonych przez Klienta modyfikacji, jest podstawą do przeprowadzenia stanowiskowych testów akceptacyjnych oraz rozliczenia projektu. Dzięki temu zakończenie  projektu kończy się przekazaniem w pełni funkcjonalnego systemu opisanego kompletną dokumentacją.

Dokument analizy GAP, otwiera Klientom drogę rozwoju oraz daje możliwość szerszej współpracy z dostępnymi na runku Partnerami, ponieważ nie ograniczamy się tylko do zasobów jednego Partnera oraz wiedzy często jednej „niezastąpionej” osoby z wewnętrznego działu IT.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

 
Andrzej Siwienki
Andrzej Siwienki

Konsultant systemów ERP/BI

Andrzej Siwienki jest konsultantem systemów ERP oraz Business Intelligence. Jego ponad dziesięcioletnie doświadczenie i podejście konsultacyjne daje ogromne wsparcie klientom na każdym etapie rozwoju firmy. Jako architekt rozwiązań ERP/BI zarządza i czuwa nad realizacją projektów oraz dba o zadowolenie każdego klienta z bieżącego serwisu.

 

Zobacz wszystkie artykuły