Hurtownie Danych – Czym są i do czego służą?

Przestrzeń rozwoju hurtowni danych szybko się zmienia. Tradycyjne, lokalne hurtownie danych starszego typu nadal sprawnie integrują ustrukturyzowane dane na potrzeby analizy biznesowej. Ale to  właśnie wzrost ilości nieustrukturyzowanych i nieformatowanych danych (big data) za pośrednictwem Internetu sprawia, że potrzeby w zakresie przechowywania danych stają się bardziej złożone.

Architektura Hurtowni Danych

Architektura hurtowni danych oparta na chmurze została zaprojektowana z myślą o ograniczeniach tradycyjnych baz danych. Przejście do hurtowni danych w chmurze daje przedsiębiorstwu możliwość wykorzystania nowych metod zarządzania danymi. 

Istnieje szereg różnych cech przypisywanych wyłącznie tradycyjnej architekturze hurtowni danych. Cechy te obejmują różne podejścia architektoniczne, schematy, modele, komponenty, procesy i role — wszystko to wpływa na skuteczność architektury.

Podejście architektury trójwarstwowej jest jednym z częściej spotykanych podejść do lokalnego magazynowania danych.

Jak wygląda podział?

Warstwa dolna: Warstwa dolna zawiera rzeczywisty serwer bazy danych używany do odseparowania  danych ze źródeł pochodzenia.

Warstwa środkowa: Warstwa środkowa to serwer do przetwarzania analitycznego online (OLAP), który jest odpowiedzialny za przekształcanie danych. Może on wykonywać operacje relacyjnie lub wykorzystywać wielowymiarowy model OLAP do wielowymiarowych operacji na danych.

Warstwa najwyższa: Warstwa najwyższa jest podobna do warstwy interfejsu użytkownika. Składa się z narzędzi do wspólnej analityki hurtowni danych, takich jak raportowanie i analizowanie

 

Nowoczesne hurtownie danych oparte na chmurze to jedna wspólna warstwa.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

  
    Roman Zleśny

    Wiceprezes Zarządu

     Wiceprezes Zarządu ds. rozwoju i wdrażania produktów CPM, Business           Intelligence, odpowiada za strategię firmy oraz wsparcie handlowe.  Ekspert w  zakresie wdrożeń systemów informatycznych do budżetowania i  planowania oraz analiz wielowymiarowych. Ponadto prowadzi warsztaty informatyczne dla kontrolerów na studiach podyplomowych Uniwersytetu Gdańskiego i innych wyższych uczelniach Trójmiasta. Jest autorem wielu prezentacji, wykładów i artykułów eksperckich.