Cyberbezpieczeństwo i chmura – Wszystko o czym powinieneś wiedzieć, a nikt o tym nie mówi!

W ostatniej dekadzie możemy zauważyć, że większość organizacji zdecydowała się na migrację wszystkich swoich zasobów do chmury obliczeniowej. Podczas gdy początkowo najlepiej sprawdzało się to w przypadku aplikacji konsumenckich, adopcja biznesowa, dotycząca wszystkich danych była wolniejsza i bardziej ostrożna. Jednym z głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa obawiały się korzystania z usług w chmurze, było zachowanie bezpieczeństwa. Dla wielu organizacji ochrona danych ma kluczowe znaczenie i w związku z tym ufają, że dostawca usług cloud computing, zapewni możliwie najwyższy poziom hostingu.  

Omówmy, dlaczego bezpieczeństwo danych jest niezbędne do prowadzenia odnoszącej sukcesy organizacji.  

Dlaczego bezpieczeństwo w chmurze jest ważne?

Dla większości firm bezpieczeństwo w chmurze ma kluczowe znaczenie, ponieważ:  

  1. Pomaga zachować zgodność z obowiązującymi normami prawnymi, takimi jak standardy zgodności i ochrony – SOC*, HIPPA i RODO. 
  2. Zabezpiecza przed naruszeniami bezpieczeństwa, które mogą być katastrofalne dla reputacji marki, np. wykradanie poufnych danych przez hakerów. 
  3. Umożliwia pracę hybrydową lub zdalną, co od początku pandemii w większości organizacji nie jest już opcją nice-to-have, a must have.
  4. Pomaga zapewnić ciągłość biznesową w obliczu katastrof naturalnych, takich jak pożary, powodzie lub inne problemy środowiskowe, które mogą mieć wpływ na biznes. 

Nie podlega wątpliwości, że odpowiedzialne zabezpieczenie danych firmowych może chronić Twoją organizacje przed pojawiającym się ryzykiem.  

Co się stanie, jeśli Twoje dane nie są odpowiednio chronione lub dostawca oprogramowania błędnie przedstawi swoją zgodność z systemem i organizacją (SOC)?  

 Zgodność z zabezpieczeniami w branży oprogramowania  

 Dla dostawców oprogramowania wysoki priorytet ma administrowanie i przestrzeganie kluczowych wymagań. W przeciwnym razie na szali waży się ryzyko utraty zaufania swoich cenionych klientów.  

Standardy SOC potwierdzają bezpieczeństwo usług organizacji i dają pewność, że informacje finansowe dostarczane przez strony trzecie są kompletne i dokładne. Chociaż w niektórych krajach te certyfikaty nie są wymagane z prawnego punktu widzenia, często do zawarcia transakcji są już konieczne. W rezultacie dostawcy oprogramowania są zobowiązani do wykazania zgodności z  SOC i innymi certyfikatami. Dowiedz się więcej o SOC i innych certyfikatach bezpieczeństwa tutaj.  

Każdy dostawca usług, który błędnie zinterpretuje lub w niewłaściwy sposób zastosuje się do przestrzeganie protokołów bezpieczeństwa, może niekorzystnie wpłynąć na działalność swoich klientów. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że klienci zostaną oskarżeni o fałszowanie sprawozdań finansowych, co ostatecznie będzie miało wpływ na ich reputację korporacyjną.  

Organizacje mogą zlecać na zewnątrz swoje usługi, jednak odpowiedzialność powiernicza spoczywa w całości na ich barkach. W związku z tym istnieją standardy SOC i inne, które zapewniają zewnętrznym usługodawcom dostęp do niezbędnych kontroli wewnętrznych, aby w jak największym stopniu unikać narażania swoich klientów na ryzyko.  

Podejście naszego partnera do bezpieczeństwa danych  

Nasz partner Prophix – dostawca systemów CPM, traktuje obszar działalności związany z bezpieczeństwem przetwarzania i przechowywania danych bardzo poważnie. Stale inwestuje ogromne środki, aby zapewnić najbardziej godne zaufania rozwiązanie w branży. Platforma naszego partnera została oceniona, przetestowana i poddana audytowi zewnętrznemu. Wewnątrz organizacji nazywa się to modelem zaufania Prophix 

bezpieczeństwo w chmurze

Model zaufania Prophix opiera się na trzech kluczowych filarach: najlepszych w branży zabezpieczeniach, zgodności ze standardami i zaawansowanej technologii. Jako cel firma obrała dostarczanie klientom najbardziej rzetelnego, bezpiecznego i niezawodnego rozwiązania do zarządzania wydajnością chmury. Usługi Prophix Cloud Services przeszły niezależne audyty systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji (ISMS) przeprowadzane przez strony trzecie i uzyskały certyfikat ISO/IEC 27001:2013, który cieszy się uznaniem na całym świecie.  

*SOC – “Service and Organization Controls to ocena procedur i procesów kontrolnych w organizacji IT, to międzynarodowy standard gromadzenia i wymiany informacji.” więcej szczegółów na ten temat.  

 Źródło: https://blog.prophix.com/what-no-one-tells-you-about-data-security/  

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Transformacja cyfrowa w Twojej firmie

Rośnij szybciej dzięki narzędziom automatyzującym procesy finansowe
solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szeroko rozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością                                                        przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz                                                                  konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły