Business Intelligence i Analityka Danych w Przemyśle Spożywczym – 5 trendów wpływających na efektywność pracy Controllera

W ciągu następnej dekady liczba ludności wzrośnie o 20%, co spowoduje większe zapotrzebowanie na żywność. Szacuje się,  że do 2050 roku produkcja żywności wzrośnie aż o 70%!

Branża spożywcza będzie musiała zatem obsłużyć skomplikowane procesy biznesowe tj. produkcja, logistyka, magazynowanie, sprzedaż ale również zadbać o poprawność danych związanych z obsługą finansową, kadrową oraz HR. Dlatego nie jest to niespodzianką, że narzędzia BI zyskują na popularności.

 Co to oznacza dla Ciebie Controllerze? Lawinę danych! Pewnie przychodzi Ci do głowy teraz myślę, że już teraz spędzasz czas po godzinach w pracy, często nawet po 12 h, aby zapanować nad wszystkimi danymi, raportami i wyzwaniami, które spadają na Ciebie każdego dnia. Gdzie ten work-life balance? Stoi tuż za rogiem. Taka sytuacja oznacza, że brakuje Tobie dobrych narzędzi. A transformacja cyfrowa, która dzieje się na Naszych oczach i trendy na najbliższy czas, skutecznie na to reagują.

 

Trend nr 1: Integracja i analiza danych

Controllerzy mają ograniczony dostęp do narzędzi, których potrzebują, aby uzyskać informacje w czasie rzeczywistym, więc polegają na pracy ręcznej lub podstawowych metodach podejmowania codziennych decyzji. Czy masz jakościowe informacje, aby generować rzeczowe raporty i dystrybuować je do Twoich bezpośrednich przełożonych? Odpowiedz sobie na to pytanie sam.

Dzięki systemom wspierających analizę danych możliwe jest skrócenie czasu przekazywania informacji zarządczych aż o połowę.

Rada dla Twojej firmy! Rozważcie, w jaki sposób można wykorzystać BI w Waszej organizacji, aby zintegrować dane w celu lepszej analizy i stworzenia większej wartości. Według Dresnera organizacje produkcyjne, w porównaniu z innymi branżami, wykazują większą skłonność do tego, aby funkcje produkcyjne i operacyjne napędzały inicjatywy BI, a także finanse i sprzedaż.

 

Trend nr 2: Prognozowanie

Trudno dokładnie przewidzieć wszystko, począwszy od zmian cen ropy naftowej, handlu i przepisów importowych i eksportowych, cen towarów, pogody i globalnych pandemii. Mimo to konieczne jest śledzenie wszystkich tych zmiennych, które mają wpływ na biznes.

Maksymalizacja korzyści z BI i analityki w celu szybkiego i wydajnego śledzenia wszystkich tych danych w jednym miejscu może pomóc Twojej firmie w podejmowaniu lepszych, wymiernych decyzji. Wykorzystywanie danych do przewidywania zmian, wzrostu lub spadku popytu oraz innych czynników zewnętrznych daje wiarygodność prognoz i przewagę nad konkurentami, którzy nie mogą nadążyć za postępem technologicznym.

Jak otrzymać taką wiarygodną prognozę? Posiadasz centrum informacji zawierające ‘jedną wersję prawdy’ i możesz za pomocą kilku kliknięć, a nawet w sposób automatyczny generować raporty dla Twoich przełożonych które będą wspierać ich w prognozowaniu.

 

Trend nr 3: Identyfikowalność

Według firmy Gartner przejrzystość i identyfikowalność to jedne z najważniejszych trendów technologicznych . Potrzeba przejrzystości operacyjnej w całym łańcuchu dostaw, funkcjach biznesowych, technologii i dostawach towarów nigdy nie była większa. Śledzenie wielu zmiennych tj. postępy magazynowe, wydajność maszyn, kondycji samych produktów czy surowców…To dane, które należy udostępniać na poziomie całego łańcucha dostaw.

Wyzwaniem jest aby zebrać je wszystkie w jednym miejscu, przetworzyć i zobaczyć wszystkie naraz. Jest to trudne, ale nie niemożliwe, i właśnie w tym miejscu do gry wchodzą BI i analityka, aby pomóc w wizualizacji danych, skutecznym generowaniu raportów i dystrybuowaniu ich do zarządu czy menadżerów. Szybko zauważysz różnicę w efektywności swojej pracy decydując się na system wspierający te działania!

 

Trend nr 4: Zrównoważony rozwój

Według ONZ: „Na całym świecie około 14 % wyprodukowanej żywności jest tracone między etapem zbierania produktów a sprzedażą detaliczną. Ponadto znaczące ilości są również marnowane w handlu detalicznym i na poziomie konsumpcji”.

Szybkie generowanie raportów nt. odchyleń czy zagrożeń, dzięki systemom BI mogą pomóc wspierać bardziej zrównoważony proces produkcyjny poprzez oznaczanie odpadów, używanie mniejszej liczby składników i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów.

Co to oznacza dla Ciebie? Brak konieczności ręcznego przeglądania danych w celu weryfikacji poprawności danych. Wszystkie procesy są zautomatyzowane. Cały zespół controllingowy pracuje na tych samych danych. Szybkie wykrywanie błędów, to szybki czas reakcji, który wpływa na osiągnięcie założonego wyniku. Osiągnięcie wyniku to być może premia dla Ciebie i Twojego zespołu 😊

 

Trend nr 5: Podróż konsumenta

Zachowania konsumentów się zmieniają, a od firm oczekuje się, że będą za nimi nadążać. Konsumenci chcą wiedzieć, skąd pochodzi ich żywność, jakie są składniki, w jaki sposób została wyprodukowana i kiedy. Ważna jest również ścieżka dostawy produktu i informacje kiedy trafi do klienta. Czego oczekuje się od firm spożywczych? Klarownego przekazania wszystkich tych informacji klientowi, na poszczególnych etapach procesu zakupowego. Controllerzy nie są w stanie okiełznąć takiej ilości danych i ich dystrybucji do poszczególnych klientów, bez wsparcia systemów Business Intelligence.

 

Controllerze, rozwój technologii działa na Twoją korzyść. Na szali stawiany jest Twój czas. Chętniej na pewno wykorzystasz go na własny rozwój czy hobby, niż na powtarzalne zadania i frustracje 😊 To już nie czas aby zastanawiać się CZY skorzystać z rozwiązania BI w branży spożywczej, tylko KIEDY!

Pokazaliśmy Tobie korzyści, jak profesjonalne narzędzia mogą wspierać Twoją pracę. Masz tutaj również szereg argumentów, które możesz przedstawić swojemu przełożonemu. Na pewno doceni Twoje zaangażowanie w rozwój firmy i dostrzeże potencjał w podejmowaniu działań w celu transformacji cyfrowej Waszej firmy.

Zobacz jakie korzyści osiągnęła firma IGLOTEX, dzięki wdrożeniu rozwiązania Business Intelligence:

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szeroko rozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością                                                        przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz                                                                  konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły