Business Intelligence vs Excel | vol. 1

Excel jest bez wątpienia najpopularniejszym na świecie narzędziem do analizowania danych.

Nie ma sensu się z tym spierać i mówiąc otwarcie do porządkowania danych używa go ok.  750 000 000 ludzi. W miarę jak organizacje zdobywają coraz więcej danych z zawrotnej liczby źródeł, rośnie potrzeba ich konsolidacji i analizy tak szybko i skutecznie, jak to tylko możliwe. Aby to zrobić, większość firm zwraca się do Excela i robi to z ważnego powodu.

Czy Excel jest właściwym narzędziem do pracy? To pytanie za milion dolarów. Nie ma wątpliwości, że arkusze kalkulacyjne Excel mogą znakomicie wykonywać wiele małych procesów przetwarzania danych , takich jak obliczenia i prosta analiza. I podczas gdy wiele firm będzie argumentować, że Excel jest niezbędnym narzędziem z  nieograniczonymi możliwościami, śmiem twierdzić, że mogą po prostu nie posiadać własnego zdania lub brak im wiedzy w odniesieniu do wszystkich procesów danych – zwłaszcza jeśli chodzi o Business Intelligence i raportowanie.

Na przestrzeni lat dobrze udokumentowano obawy związane z używaniem programu Excel jako głównego narzędzia do analizy biznesowej i raportowania. Wiele z tych problemów wynika z wysokiego ryzyka związanego z wykonywaniem nadmiernych ilości ręcznych zmian, w tym operacji kopiowania / wklejania. Istnieje wiele przykładów podkreślających przypadki użycia, w których Excel zawiódł podczas ręcznej obsługi. Być może najbardziej zauważalną jest sytuacja, gdy JPMorgan Chase poniósł stratę handlową w wysokości 6,2 miliarda USD.

W tym cyklu artykułów będziemy skupiać  się na faktycznych procesach zwykle wykonywanych w Excelu, które śmiało mogą zostać zastąpione platformą Business Intelligence, aby podejmować bardziej efektywne decyzje. Zajmiemy  się kompleksowym spojrzeniem na to, jak przejawia się każdy proces, a także sygnałami, które powinny skłonić do zmiany.

Obserwujcie naszego bloga 🙂

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Paulina Hejducka
Paulina Hejducka

Menadżer Marketingu

Jako Menadżer Marketingu jest odpowiedzialna za stymulowanie zaangażowania klientów oraz tworzenia wizerunku firmy w social media. Opracowuje i prowadzi kampanie medialne oraz planuje i realizuje założenia komunikacyjne z klientami. Ponadto ściśle współpracuje ze wszystkimi działami firmy, aby utrzymać relacje z kluczowymi                                                                           kontrahentami na najwyższym poziomie.

 

Zobacz wszystkie artykuły