Business Intelligence vs Excel, czyli nawet marketing manager potrzebuje solidnych narzędzi do analizy danych | vol.2

Zgodnie z obietnicą powracam do pojedynku między rozwiązaniami Business Intelligence a Excelem. Jakiś czas temu opublikowałam na blogu pierwszy post na ten temat. Dzisiaj coś z mojego własnego, marketingowego podwórka 🙂
Nieskuteczność

Szybka i dokładna analiza ma kluczowe znaczenie dla sukcesu każdego zaawansowanego procesu analizy danych. Dotyczy to każdego działu firmy. Ja, w swojej pracy menadżera marketingu też od dłuższego czasu mierzyłam się z tym problemem. Jeśli jednak tracisz czas na łączenie, przygotowywanie, analizowanie i dystrybucję danych oraz powtarzanie tych samych kroków w kółko, aby zaktualizować raporty Excela, istnieje bardzo duża szansa, że nie wykorzystujesz w pełni swojego czasu lub zasobów. Podczas gdy twój proces technicznie działa, jest nieefektywny, pracochłonny i mało inspirujący. Ostatecznie prowadzi to do zmarnowania czasu poprzez ręczne aktualizowanie raportów. Ponadto konieczność pamiętania o wprowadzaniu na bieżąco wszystkich najdrobniejszych danych powoduje, że zaczynasz się w tym gubić i zabiera to czas, który śmiało mógłby być ulokowany w o wiele ważniejszych zadaniach.

Arkusze kalkulacyjne to przede wszystkim brak zwinności

Jestem przekonana, że metodą prób i błędów, choć obarczoną lekką frustracją, znalazłeś sposób na łatanie cotygodniowych raportów eksportowanych do Excela, czy to z CRM, czy innych systemów operacyjnych, poprzez „kopiuj / wklej”. Dawało to zamierzony efekt. Z kilkunastu różnych źródeł, z mniejszych fragmentów danych, udawało Ci się stworzyć ten ostateczny plik przeznaczony do analizy i raportowania.  Prawdopodobnie robisz to, aby zidentyfikować historyczne trendy w danych lub po prostu dlatego, że łatwiej jest analizować dane i pracować z nimi w jednym pliku. Jak możesz sobie wyobrazić i zapewne już wiesz, jest to bardzo ręczny i żmudny proces z mniej niż dopuszczalnym marginesem błędu. Ponadto jeżeli nie jesteś umysłem analitycznym i Excel mimo wszystko ma przed Tobą swoje tajemnice zaczynasz ocierać się o problem chociażby wielowymiarowości i braku zbiorczych danych wygenerowanych tak, aby stając przed Zarządem swojej organizacji, mieć pewność, że raport, który im prezentujesz, w 100 % odzwierciedla zbierane w pocie czoła dane.

Automatyczne połączenie danych

Dzięki rozwiązaniom Business Intelligence możliwe jest nawiązanie połączenia z wieloma plikami Excela i całkowite zautomatyzowanie procesu ich łączenia. Co jest szczególnie ważne, dzięki temu łącznikowi wciąż jesteśmy w stanie łatwo zidentyfikować, skąd pochodzą punkty danych (tj. plik główny lub cotygodniowy plik skoroszytu itp.). Ten sposób zapewnia łączenie wszystkich danych w plikach bez żadnych dodatkowych konfiguracji i operacji ręcznych. Zbadanie i przeanalizowanie tych danych jest tak proste, jak przeciąganie i upuszczanie danych. Jeżeli nawet nie jesteś w stanie automatycznie pobierać danych źródłowych i musi ten proces przebiegać w jakimś stopniu ręcznie, to masz najważniejszą gwarancję. Dane są przetworzone w sposób poprawny i raport jaki będzie analizowany z Zarządem opiera się na prawidłowych danych.

Aby pójść w naszych rozważaniach o krok dalej…

Dzięki rozwiązaniu Business Intelligence, jesteśmy również w stanie przeprowadzić manipulację danymi w zestawie danych. Możemy pogrupować dane na poziomie roku, a następnie przejść do poziomu kwartału lub dodać przyrównanie do poprzedniego okresu. Dla porównania: to samo zadanie, prowadzone w Excelu, byłoby czasochłonne i wymagałoby wielu kroków. Ponadto nadal nie mielibyśmy gwarancji, czy nie przekraczamy marginesu błędu, który jest elementem nieuchronnym, kiedy większość pracy musi wykonywać człowiek.

Marketing w wielu przedsiębiorstwach jest traktowany „po macoszemu” pod względem potrzeby zaawansowanej analizy danych. Mamy przecież tyle różnych źródeł „jednej, słusznej prawdy” tj. Google Analytics czy innego rodzaju platformy analizujące. Warto jednak cały wysiłek codziennej pracy przekuwać w sukces dzięki poprawnym raportom, aby łatwiej znajdować zagrożenia, optymalizować podjęte działania i ostatecznie prowadzić do wymarzonego efektu jaki jest przed nami stawiany.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Paulina Hejducka
Paulina Hejducka

Menadżer Marketingu

Jako Menadżer Marketingu jest odpowiedzialna za stymulowanie zaangażowania klientów oraz tworzenia wizerunku firmy w social media. Opracowuje i prowadzi kampanie medialne oraz planuje i realizuje założenia komunikacyjne z klientami. Ponadto ściśle współpracuje ze wszystkimi działami firmy, aby utrzymać relacje z kluczowymi kontrahentami na najwyższym                                                               poziomie.

 

Zobacz wszystkie artykuły