Czy przy wyborze systemu do zarządzania przedsiębiorstwem doświadczenie w branży klienta ma znaczenie?

Kiedy siadamy do wspólnych, początkowych rozmów z klientem dotyczących wdrożenia systemu Business Intelligence, czy CPM (rozwiązań controllingowych), to pytanie dotyczące doświadczenia w branży zawsze wisi w powietrzu. W bardziej lub mniej zawoalowanej formie, ale zawsze nam towarzyszy. Nie ma w tym nic dziwnego. Wszyscy chcielibyśmy finalnie otrzymać produkt sprawdzony w boju, na naszym podwórku. Produkt, który fazę testów i uczenia się na błędach ma już za sobą. Powstaje więc pytanie: czy znajdziemy na rynku system do zarządzania przedsiębiorstwem, który w stu procentach będzie odpowiadał naszej organizacji? Czy inne firmy tak bardzo różnią się od naszej? Odpowiedź brzmi – i tak, i nie 🙂
 W praktyce każda organizacja różni się od siebie, i to często diametralnie.

Dane wejściowe pochodzą z różnych systemów, inna jest struktura organizacji, inne są potrzeby analizowania danych. Jednak, jak wiele znajdziemy różnic, tak wiele znajdziemy też podobieństw, choćby wynikających z ogólnie przyjętych zasad zarządzania przedsiębiorstwem, czy przepisów prawa.

Z mojego doświadczenia oraz wieloletniej praktyki naszej firmy wynika, że nie można porównać dwóch działających na własnych zasadach firm 1:1. Łatwo zauważyć jednak podobieństwa w funkcjonowaniu firm produkcyjnych, sprzedażowych, czy usługowych i w odniesieniu do takiego podziału, śmiało możemy powiedzieć, że tak – branża ma znaczenie!

Rozmowy o wdrożeniu systemu, bardzo często rozpoczynamy od przysłowiowej „białej kartki”. System jest pusty i należy go uzupełnić odpowiednimi danymi, schematami, formułami. Aby finalny efekt był zgodny z początkowymi założeniami, przydatne będą odpowiednie funkcjonalności samego oprogramowania, prawidłowe ułożenie procesów, ale też to „coś” 🙂

Tym czymś często będzie właśnie znajomość specyfiki danej branży. Przy czym odniesienie do branży nie musi być dosłowne. Liczy się to, że firma działa np. na rynku usług, a już to jakiego rodzaju usługi dostarcza, pozostaje na drugim planie.

Wniosek? Doświadczenie w podobnych/tych samych branżach jest istotne, ale nie traktujemy tego jednoznacznie. Etap rozmów wstępnych, poznanie specyfiki danej firmy na podstawie branży, w której działa, jest często wystarczającym czynnikiem do wzajemnego zrozumienia i w efekcie pozytywnego zakończenia wdrożenia.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Bartłomiej Nycz

Key Account Manager 

Odpowiedzialny za budowanie i rozwijanie współpracy z klientami. Aktywnie bierze udział w przygotowaniach i realizacji projektów firmowych. Zajmuje się również prowadzeniem prezentacji handlowych i produktowych u klienta.

Zobacz wszystkie artykuły