Data Mining (Eksploracja Danych) – obudź w sobie ciekawość dziecka!

Świat marketingowy został zbombardowany kosmiczną ilością informacji. Podstawowe umiejętność marketera to dzisiaj obok kreatywności w działaniu, zdolności analityczne dużych baz danych.

Do dyspozycji mamy mnóstwo platform, które wspierają nas, marketerów w codziennej pracy – w wysyłce mailingu, ustawianiu reklam, śledzeniu ruchu na stronie czy śledzeniu trendów. Jednak wraz z nowym narzędziem, pojawia się nowa baza danych do przeanalizowania.

Jestem pewna, że nie jedna osoba złapała się na tym, że tych platform i danych jest tyle, że coraz trudniej przeanalizować je rzetelnie, całościowo i do tego jeszcze trafnie. Ja na pewno do tej grupy się zaliczam 😉

Wielu osobom brakuje również po prostu zdolności analitycznych. Analityka marketingowa to zajęcie dla osób fascynujących się liczbami, które badają, poszukują odpowiedzi na nurtujące pytania, mają skłonność do ciągłego zadawania pytań i kwestionowania wielu informacji, z którymi się na co dzień spotykają… Dokładnie tak jak dziecko poznające świat!

Pytania, które najczęściej słyszy rodzic to: „A dlaczego??”, „A czemu??”. I z taką cierpliwością jak rodzic odpowiada na kolejne i kolejne pytania dziecka, z taką Ty drąż swoje bazy danych i wyciągaj z nich wnioski, które pozwolą Tobie usprawnić Twoje działania marketingowe.

Bądź o krok dalej… XXI wiek przyniósł rozwiązania, które oszczędzą Twój CZAS i FRUSTRACJE!

I tutaj z pomocą pojawia się nowoczesna technologia, która w zautomatyzowany sposób pozwala odkrywać schematy i zależności w ogromnych bazach danych. Jest to Data Mining, mówiąc prościej eksploracja danych, pozwalająca na wydobycie wiedzy z danych, która w analityce marketingowej sprawdzi się IDEALNIE!

Techniki eksploracji danych opierają się głównie na metodach z dziedziny statystyki, Sztucznej Inteligencji (AI) oraz Uczenia Maszynowego.

Data Mining pozwala w szybki sposób wydobywać prawidłowości w dużych zbiorach hurtowni danych, dostarczając wiedzy potrzebnej do wyciągania wniosków. Technologia ta stosowana jest w systemach Business Intelligence, które są świetnym narzędziem do analizy danych z wielu baz źródłowych.  Wiele z nich współpracuje bowiem z popularnymi platformami takimi jak AdWords, Excel, Google Trends czy Facebook.

Podsumowując…

Napędzasz  system Business Intelligence danymi z platform, z których korzystasz, a następnie używając funkcjonalności narzędzia, łatwo wyciągasz za pomocą kilku kliknięć odpowiedź na postawione przez Ciebie pytanie. Zarząd już Ciebie tak łatwo nie zaskoczy pytaniem ile wydałeś na poszczególna kampanię czy leada 😉

Analityka nie będzie już nurzącą, czasochłonną codzienną czynnością, a przyjemnością. Kiedy ja pierwszy raz zobaczyłam jak szybko mogę uzyskiwać wnioski z przeprowadzanych kampanii, zdecydowanie wywołało to u mnie efekt WOW. Wierzę, że u Ciebie rezultat będzie podobny 🙂

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 4.2 / 5. Ilość głosów: 5

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Aleksandra Gardynecka

Specjalista ds. marketingu 

Marketer z wykształcenia i pasji. W firmie zajmuje się współtworzeniem strategii, planowaniem i realizacja kampanii marketingowych, analizą efektywności działań oraz promocją marki w social mediach.

Zobacz wszystkie artykuły