ERP – podsumowanie projektów z 2018 r. oraz dalsze plany na 2019 r.

Rok 2018, był dla nas bardzo szczególny, ponieważ mocno skupiliśmy się nad przeprowadzeniem istotnych z naszego punktu widzenia analiz GAP oraz upgrade-ów systemów ERP.

Istotnych, ponieważ dotyczyły one naszych kluczowych klientów ERP oraz Business Intelligence (BI). Nasi klienci, których obsługujemy od czasów wdrożeń systemów Great Plains, czyli jeszcze z czasów lat 90, bardzo szczegółowo podchodzili do przeprowadzonej analizy GAP.  Dlaczego było to tak istotne ? Wieloletni klienci, którzy bardzo przyzwyczajeni byli do swoich dostosowanych systemów Great Plains, po przeprowadzeniu projektu MOVE, czyli po przeniesieniu rozwiązania do systemu MS Dynamics NAV 5.0, przez wiele lat, wraz z rozwojem procesów oraz przedsiębiorstwa, bardzo intensywnie rozwijali swój system ERP. Pierwszy etap upgrade-u, czyli wynik prawidłowo przeprowadzonej analizy GAP, udowodnił, że wykonanie upgrade-u przyniesie bardzo wiele korzyści. Zaowocują one nie tylko po samym upgradzie, ale na kolejnych etapach, w których dołączane będą nowe standardowe funkcjonalności najnowszej wersji systemu MS Dynamics NAV.

Istotne dla nas również było, nie tylko samo przeniesienie rozwiązania do najnowszej wersji. Bardzo mocno skupiliśmy nad szkoleniami użytkowników systemu ERP. Szkolenia, które przeprowadzaliśmy, wraz z upgrade-em systemu, miały na celu kilka bardzo istotnych kwestii, które chcieliśmy osiągnąć.  Głównym celem było nie tylko przekazanie wiedzy w jaki sposób poruszać się po najnowszej wersji systemu oraz w jaki sposób wykonywać zadania wchodzące w zakres procesów realizowanych w ERP. Najważniejsze co chcieliśmy osiągnąć było to, aby zmienić sposób myślenia oraz postrzegania czym jest nowoczesny system klasy ERP.

Muszę przyznać, iż udało nam się osiągnąć główny cel. Efektem końcowym przeprowadzonych szkoleń było to, że użytkownicy zrozumieli w jaki sposób samodzielnie wyszukiwać potrzebnych dla nich informacji. Nauczyli się szukać danych, analizować dane w odpowiedni sposób oraz co najistotniejsze, to nauczyli się korzystać z narzędzia jakim jest system ERP, w sposób zupełnie inny niż przedstawiają to podręczniki. Użytkownicy przestali uczyć się systemu z punktu widzenia realizacji swojego zadania. Nauczyli się korzystać z systemu z punktu widzenia całego procesu w przedsiębiorstwie.  Po osiągnięciu takiego efektu, czyli zrozumienia funkcjonowania systemu ERP jako narzędzia do realizacji procesów przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu jego zasobów, pojawiły się zupełnie nowe zapotrzebowania na rozwój.

I tak oto rok 2019, okazał się rokiem wprowadzenia nowych funkcjonalności przy pełnym wykorzystaniu nowych standardów systemu MS Dynamics NAV wśród naszych klientów.

Dzięki nowemu spojrzeniu na system klasy ERP, spotkaliśmy się z zupełnie nowymi potrzebami, które cały czas realizujemy. Uruchomiliśmy nowoczesne narzędzia do kalkulacji kosztów, czy integracji z bankiem. Wprowadziliśmy nowe metody raportowania oraz analizowania danych. Nauczyliśmy użytkowników budować interfejs swojego pulpitu w sposób indywidualny do stanowiska. Uruchomiliśmy procesy mobilnej realizacji zadań oraz dużo, dużo więcej funkcjonalności wykorzystywanych do często nieplanowanych na co dzień zadań.

Z pełnym sukcesem zakończyliśmy projekt integracji systemu ERP z zewnętrznym systemem do obiegu dokumentów. Najważniejsze co udało nam się osiągnąć w trakcie projektu, to spójna wymiana informacji pomiędzy dwoma systemami. Służą one de facto do wykonywania zupełnie innych procesów realizowanych przez zupełnie inne działy w przedsiębiorstwie. Zredukowaliśmy powielanie oraz dublowanie się zadań, które do tej pory musiały być wykonywane przez kilka lub czasem kilkanaście osób z różnych działów. Daliśmy użytkownikom możliwość wglądu do dokumentów z każdej perspektywy ERP/DMS. Dodatkowo, co najważniejsze z punktu widzenia przedsiębiorstwa, skróciliśmy czas realizacji procesów przedsiębiorstwa co miało główny wpływ na ROI (zwrot z inwestycji).

Jednym z najbardziej istotnych dla nas projektów, który rozpoczęliśmy na początku 2019 roku, to projekt IoT (Internet of Things), którego celem ma być automatyczne pobieranie danych produkcyjnych, które poprzez odpowiednio przygotowane narzędzia będą trafiały do systemów ERP oraz BI. O tym projekcie będę chciał jednak napisać trochę więcej po zakończeniu. Na podstawie wniosków przesłanych przez użytkowników, będę mógł przedstawić najistotniejsze korzyści osiągnięte po uruchomieniu nowych narzędzi.

Dalsze plany na rok 2019, to kolejne upgrade-y systemu MS Dynamics NAV w branży hotelowej oraz produkcyjnej. Wdrożenia modułu kadrowo płacowego w ERP, które planujemy zakończyć do połowy 2019r.  Wprowadzenie oraz uruchomienie najnowszych funkcjonalności systemu MS Dynamics NAV wśród klientów. Rozwój bieżącego wsparcia technicznego, które realizujemy na co dzień oraz dalsze pozyskiwanie nowych projektów ERP.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

 
Andrzej Siwienki
Andrzej Siwienki

Konsultant systemów ERP/BI

Andrzej Siwienki jest konsultantem systemów ERP oraz Business Intelligence. Jego ponad dziesięcioletnie doświadczenie i podejście konsultacyjne daje ogromne wsparcie klientom na każdym etapie rozwoju firmy. Jako architekt rozwiązań ERP/BI zarządza i czuwa nad realizacją projektów oraz dba o zadowolenie każdego klienta z bieżącego serwisu.

Zobacz wszystkie artykuły