Home Office – Jak nie utracić efektywności i produktywności w domowym „zaciszu”?

Bez względu na branżę, duża część społeczeństwa na świecie ma teraz podobne miejsce pracy – własny dom. „Domowe zacisze” dla wielu osób może być pojęciem baaaardzo odległym. Pogodzenie pracy, obowiązków domowych i bycia rodzicem w czasach pandemii to nie lada wyzwanie. Przez ostatnie tygodnie, kiedy musieliśmy szybko dostosować się do nowej rzeczywistości i przeorganizować zajęcia, naszą codzienność można było określić jednym słowem – chaos!

Po tych kilku tygodniach, myślę że każdy z Nas wypracował już swój sposób działania w nowych warunkach, a jeśli nie to mam dla Ciebie kilka sprawdzonych metod, jak osiągnąć maksymalną efektywność i produktywność w obowiązkach służbowych podczas pracy w domu.

  1. Organizacja miejsca pracy

Wygospodaruj sobie miejsce w którym będziesz mógł usiąść  przed komputerem. Pozbądź się niepotrzebnych rozpraszaczy, powyłączaj nieużywane zakładki w wyszukiwarce, oczyść przestrzeń. Jeśli dzielisz pomieszczenie z innymi domownikami, załóż słuchawki i pozwól aby ulubione dźwięki pomogły Tobie osiągnąć najwyższy stan skupienia. Włącz ulubioną muzykę, podcast, dźwięki przyrody lub coraz bardziej popularne… dźwięki kawiarni, poczuj się jakbyś był poza domem i działaj! Jeśli lubisz ciszę, rozwiązaniem są też stopery 🙂

  1. Praca w blokach czasowych

Czasem jest pewnie tak, że masz ochotę się sklonować, bo zadania do wykonania spływają szybciej, niż zadania realizowane. Kluczem może okazać się wyznaczanie bloków czasowych w obrębie których będziesz planował dane działania. Taki system pozwala skutecznie łączyć sferę zawodową oraz prywatną, czego wynikiem będzie plan dnia dostosowany do Twojego indywidualnego rytmu. Pamiętaj jednak, aby bloki działań określać realnie, najlepiej w porozumieniu z pozostałymi domownikami, aby już na starcie plan nie był skazany na porażkę. Najlepiej sprawdza się planowanie tygodniowe. I nie zapomnijcie o chwili odpoczynku dla siebie 🙂 Poniżej przykład, oczywiście dostosuj go do własnych potrzeb i możliwości.

 

Praca w blokach czasowych

  1. Odpowiednie narzędzia pracy

Przy pracy zdalnej musimy zadbać o odpowiednie narzędzia. Jeśli chodzi o pracę z zespołem, wideokonferencje i bieżącą komunikację, to pisaliśmy o narzędziu MS Teams, które bardzo polecam. Sprawdza się super! W warunkach domowych musimy działać sprawnie i wykorzystywać czas z danego bloku pracy maksymalnie. Jeśli jesteś na stanowisku kierowniczym i chcesz sprawdzić wyniki swojego działu lub firmy, niezastąpiona może się tutaj okazać możliwość generowania raportów ad-hoc i szybka ocena sytuacji, dzięki funkcjonalnościom systemów Business Intelligence, będzie to prostsze niż myślisz. A jeśli w firmie czuwasz nad finansami, dzięki systemowi CPM masz możliwość zatrudnienia nawet własnego Wirtualnego Analityka Finansowego! Mając takie narzędzia, zaledwie kilka kliknięć będzie dzielić Ciebie od potrzebnych danych.

  1. Automatyzacja

I nie, nie mam tutaj namyśli wykonywania zadań jak automat 24/7 🙂 , ale o korzystaniu z dobrodziejstw technologii i zrobotyzowanej automatyzacji procesów. Technika ta opiera się na zaawansowanych technologiach, które można zaprogramować do serii zadań, które wcześniej wymagały interwencji człowieka. Skróci to na pewno czas wykonywania pewnych zadań, który będziesz mógł przeznaczyć na coś innego. Automatyzacji można użyć również do bardziej przyziemnych spraw, w czasie pracy skorzystaj z bezprzewodowego odkurzacza automatycznego, ty pracujesz – on sprząta 🙂

  1. Multitasking

Oczywiście mowa tutaj o rozsądnym multitaskingu, a nie łapaniu wielu srok za ogon i potęgowaniu swojego zmęczenia. Na przykład podczas sprzątania czy szybkiego wypadu do lasu (tak są już otwarte! ;)), możesz słuchać ulubionych podcastów czy ebook’ów i poszerzać swoje kompetencje oraz wiedzę.

***

I na koniec niestety, nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości. Musisz porzucić przypływającą i odpływającą wenę do działania, teraz liczy się dyscyplina i siła nawyków. To tutaj tkwi sekret i klucz do efektywnego i produktywnego przetrwania tego trudnego czasu. Życzę jednak sobie i Wam aby szybko minął.

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość głosów: 5

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

blank
Aleksandra Gardynecka

Menadżer Marketingu 

Marketer z wykształcenia i pasji. W firmie zajmuje się tworzeniem strategii, planowaniem i realizacja kampanii marketingowych, analizą efektywności działań oraz promocją marki w social mediach. Ściśle współpracuje ze wszystkimi działami w firmie, aby jak najlepiej zrozumieć potrzeby klientów. 

Zobacz wszystkie artykuły