Odkryj 5 kluczowych zalet inwestycji w nowoczesny system do RAPORTOWANIA I ANALITYKI

5 znaków świadczących o tym, że potrzebujesz zintegrowanego systemu ERP

Autor

Andrzej Siwienki

Spis treści

W biznesie, bardzo istotne jest podnoszenie efektywności procesów jakie zachodzą w firmie. To najlepszy sposób na budowanie przewagi konkurencyjnej. Jeśli czujesz, że od dłuższego czasu Twoja firma stoi w miejscu, nie realizujesz wyznaczonych celów firmowych, a Twoja firma nie zarabia tyle ile byś oczekiwał, to znaczy że czas na zmiany.

Rekomenduję aby zacząć od weryfikacji obecnego systemu planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) lub jeśli Twoja firma go nie posiada, to rozważyć jego wdrożenie.   Chciałbym nieco ułatwić Tobie ten proces i pokazać 5 podstawowych znaków, które świadczą o tym, że należy zainwestować w nowszą technologię.

Obsługa pojedynczego procesu wymaga więcej niż jednego systemu

Firmy często posiadają dwa, trzy, a nawet cztery oddzielne systemy, obsługujące jeden główny proces. W takiej sytuacji drastycznie wzrasta ryzyko wystąpienia efektu “wielu wersji prawdy”, czego skutkiem mogą być wydłużone procesy, opóźnienia w raportowaniu czy podejmowanie decyzji w oparciu o błędne dane. Co to oznacza dla Twojej firmy? Stratę czasu i pieniędzy.  

Arkusze analityczne oraz raporty zbudowane w oparciu o strukturę wielowymiarową przyspieszają proces raportowania w danym dziale i umożliwiają analizowanie danych w różnych przekrojach. Istotną rolę podczas podejmowania decyzji odgrywają wskaźniki KPI widoczne na Widoku Głównym Użytkownika, które zostały predefiniowane pod kątem jego roli  w przedsiębiorstwie. To wszystko zwiększa komfort pracy, a przecież dokładnie na tym zależy każdej firmie, która chcę się utrzymać na konkurencyjnym rynku.

Chcesz mieć zintegrowany system ERP, ale bez posiadania rozbudowanej infrastruktury

Marzysz o nowoczesnym systemie ERP, ale martwi Cię brak zaplecza IT? A perspektywa budowania serwerowni, zakup sprzętu, obsługi czy konserwacji to tylko lista problemów, którymi nie masz ochoty i czasu się zajmować? 

To już nie problem! Teraz możesz czerpać radość z użytkowania i rozwijać swój biznes dzięki zastosowaniu technologii Cloud. Wdrożenie systemu ERP w 'chmurze’ z punktu widzenia użytkownika, daje dokładnie taki sam poziom pracy co w przypadku systemu lokalnego (On-Premise) przy rozbudowanej infrastrukturze IT. Dodatkowo mamy niski koszt początkowy wdrożenia oraz o wiele niższy koszt utrzymania systemu i krótszy czas potrzebny na wdrożenie rozwiązania. 

Podstawowa różnica już na samym początku projektu wdrożeniowego polega na tym, że nie musimy skupiać się nad infrastrukturą IT  i szukaniem ew. rozwiązania. Nie musimy także zastanawiać się jak pogodzić potrzeby biznesowe z możliwościami obecnej, bądź planowanej infrastruktury, co bardzo często wydłuża proces rozpoczęcia projektu. Od razu przechodzimy do meritum potrzeb biznesowych.  

Przy podejściu do wdrożenia rozwiązania ERP w chmurze, w oparciu o predefiniowane zgodne z Ustawa o Rachunkowości parametry systemu, nasz Zespół jest w stanie zaproponować klientom wdrożenie gotowego systemu ERP nawet w 30 dni. Do tej pory przy wdrożeniu systemu takiej klasy, było to po prostu niemożliwe. 

Brak bieżących aktualizacji zgodnych z przepisami oraz ustawą o rachunkowości

W związku z ogromną ilością zmian po stronie Ministerstwa Finansów oraz częstych modyfikacji już istniejących wymagań, bardzo duża część przedsiębiorstw obawia się, że nie zdąży zaktualizować funkcjonalności swoich systemów ERP. Często dochodzi zatem do szybkich modyfikacji, które nie zawsze są odpowiednio przetestowane. Skutkiem tego jest duża ilość błędów, a co za tym idzie ciągłych korekt z Urzędami. 

Bardzo często proces aktualizacji systemu musi być ustalany z dostawcą oprogramowania na podstawie oddzielnego zamówienia, które często nie wchodzi w zakres abonamentu czy obsługi serwisowej, czyli jest dodatkowo płatne. Z początku pozornie brak stałych opłat może się okazać świetnym rozwiązaniem, bo przecież wszystko działa i nie ma potrzeby ciągłego aktualizowania czy modyfikowania. 

Jest to niestety zgubne podejście firm, ponieważ brak stałej opieki oraz gwarancji szybkich aktualizacji, wymaga współpracy na poziomie dodatkowych zamówień ad-hoc, które nie zawsze będą realizowane w wymaganym ustawowo czasie, ponieważ większość dostawców rozwiązań IT, ma zakontraktowane projekty na min. 3 – 6 miesięcy do przodu.  

Wdrożenie rozwiązania systemu Business Central w chmurze w połączeniu z odpowiednimi praktykami deweloperskimi, które stosujemy na co dzień, gwarantują szybką reakcję na wprowadzane przez Ministerstwo Finansów zmiany oraz pewność, że system będzie gotowy pod kątem wymaganych parametrów, zaktualizowany i przetestowany na czas, bez konieczności wstrzymywania pracy klienta oraz jego angażowania podczas aktualizacji oraz testowania. 

Obecny system jest niewystarczający

Stałą każdej nowoczesnej firmy jest zmiana. A posiadane narzędzia w firmie powinny wspierać w szybkiej adaptacji i zmianie bieżących procesów, aby towarzyszyć firmie w rozwoju. Wykorzystywane systemy powinny być zatem elastyczne i łatwo skalowalne.  

Pierwsze skojarzenie związane z zaawansowanymi systemami ERP, jest pewnie w Twojej głowie zdecydowanie inne. Przed oczami masz zapewne obraz niekończących się stałych aktualizacji, ogromnego zaangażowania działu IT, dużych kosztów, ogromu poświęconego czasu. I tutaj chciałbym wyprowadzić Ciebie z błędu. Takie systemy to obraz przeszłości.  

Bardzo często pojawia się problem, gdzie firma i pracownicy są gotowi do uruchomienia nowych procesów sprzedaży, natomiast istniejące systemy na to nie pozwalają. Zdarza się również tak, że wymagają ą bardzo dużej ilości dodatkowej pracy związanej z ich dostosowaniem. Dzisiaj mamy dostęp do systemów, które gwarantują Ci jednocześnie sprawdzone procesy, dużą elastyczność oraz wsparcie w czasochłonnych działaniach. Posiadają:  

  • otwarty kod i środowisko deweloperskie, do wprowadzania indywidualnych zmian;  
  • łatwą integrację z IoT, dająca możliwość automatyzacji przepływu pracy i obsługi klienta;  
  • setki rozwiązań oraz gotowych aplikacji, które można implementować pod kątem konkretnej branży, np. Microsoft oraz Partnerzy Microsoft proponują tysiące gotowych i często dedykowanych rozwiązań, które można odnaleźć na AppSource. 


Rozwiązanie Business Central w chmurze bardzo szybko i elastycznie może być rozwijanie wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. 

Brak mobilności systemu

Mianowicie: JEŻELI MASZ W DOMU KOMPUTER Z DOSTĘPEM DO INTERNETU, TO ZNACZY, ŻE MASZ W DOMU SWOJE PRYWATNE BIURO Z DOSTĘPEM DO WSZYSTKICH ZASOBÓW TWOJEGO PRZEDSIĘBIORSTWA. Jest to niezwykle ważne w dzisiejszym świecie, w którym liczy się szybkość, zwinność i czas reakcji. Ponadto jest to też ważne z punktu widzenia chociażby wydarzeń ostatnich miesięcy, jakimi była pandemia. 

Dostęp do systemu ERP z poziomu urządzenia mobilnego. logowanie się do systemu, odbywa się z poziomu przeglądarki www, smartfonu czy tabletu. Po dane umieszczone w ‘chmurze’ możesz sięgać w dowolnym momencie. Wystarczy tylko dostęp do Internetu. To jeden z najważniejszych argumentów dla Zarządu oraz pracowników innych kluczowych działów Waszych przedsiębiorstw. 

Handlowiec, który jedzie na potencjalne spotkanie z klientem, powinien mieć szybki wgląd do bieżących danych firmy, stanu zamówień oraz stanów magazynowych. Bez takiej możliwości Handlowiec musiałby zebrać zamówienie od klienta, wrócić do firmy, ustalić z magazynem dostępność zapasów i dopiero wtedy wysłać ofertę i finalizować zamówienie. 

Konkurencja, która posiada mobilne rozwiązanie ERP, tylko czeka na to, aby przejąć takiego klienta. 

Posiadając rozwiązanie Business Central z mobilnym dostępem, umożliwiłoby przygotowanie takiej oferty czy też nawet zamówienia i wysłania jej na maila jeszcze podczas trwania spotkania. 

Brzmi jak świat idealny, jednak to nie tylko sfera marzeń, a realne rozwiązania, które mogą wspierać Ciebie i Twoją firmę w codziennej pracy. Zapraszam Ciebie do zapoznania się z Naszą propozycją. Jesteśmy w stanie zaproponować Tobie wdrożenie gotowego systemu ERP, nawet w 30 dni. 

Andrzej Siwienki Dyrektor Działu ERP

Andrzej Siwienki

Dyrektor Wdrożeń ERP
W Solemis Group pełni rolę Dyrektora Zespołu ERP. Doświadczony inżynier systemów ERP oraz BI z udokumentowaną historią pracy w branży technologii informatycznych i usług. W firmie Solemis pracuje od 20...

Zobacz nasze rozwiązania

analityka i raportowanie

Zmień analitykę i raportowanie na lepsze!

Będziesz sprawniej zarządzał finansami, logistyką i produkcją i nie tylko …

Zobacz również:

Poznaj inne artykuły:

Jakie zagadnienie Cię interesuje?