[WEBINAR – 03.10 – 12.00] – Predykcyjne planowanie finansowe: Jak AI może przewidywać przyszłe trendy i wyniki?

Tel. +48 586 pokaż cały

Bezpieczeństwo danych w cloud – poznaj 5 największych mitów!

Autor

No data was found

Spis treści

Podczas realizacji projektów wdrożeniowych, często zauważam, że wśród klientów pojawia się obawa o bezpieczeństwo danych firmowych przechowywanych w chmurze. Rozwiązania chmurowe to nowa wizja przyszłości, która już od kilku lat się urzeczywistnia. Systemy on-premise, które do tej pory były oczywistym wyborem, ustępują miejsca rozwiązaniom cloud. Nie dziwi mnie fakt, że pojawia się niepewność.

Według najnowszego raportu ComputerWorld TOP 200w Polsce nasycenie usługami chmurowymi wciąż jest poniżej średniej europejskiej”. Na ten moment z chmury obliczeniowej korzysta 29% polskich przedsiębiorstw przy średniej UE, która wynosi ponad 40%. W tym wpisie przybliżę temat bezpieczeństwa danych w cloud i postaram się rozwiać wątpliwości z nim związane. Przedstawię kilka mitów, zagrożeń oraz korzyści, jakie niesie za sobą migracja do cloud. Nie możemy przekonywać naszych klientów do takich inwestycji, nie posiadając doświadczenia, dlatego już jakiś czas temu rozpoczęliśmy proces transformacji cyfrowej. Do końca roku jako firma deklarujemy przeniesienie wszystkich zasobów do cloud.

Gdzie przechowujemy dane naszych klientów? 

Nowoczesne rozwiązanie CPM Cloud od Prophix, które oferujemy, są aktualnie obsługiwane przez Amazon Web Services (AWS). Wybór tego partnera nie był przypadkowy, ponieważ w naszej opinii infrastruktura serwerów Amazon, zapewnia najlepsze bezpieczeństwo przechowywanych danych. Wiemy, jak bardzo wrażliwy jest to temat, dlatego zależało nam, aby współpracować z partnerem, który zapewni najwyższą jakość świadczonych usług. Globalna infrastruktura AWS jest niezawodna, bezpieczna i rozbudowana. Jednocześnie obsługuje miliony aktywnych klientów i partnerów na całym świecie.

W jaki sposób Amazon dba o bezpieczeństwo danych swoich klientów?

Chmura AWS obejmuje 84 Strefy Dostępności w 26 regionach geograficznych na całym świecie i zapowiada poszerzenie o kolejne 24 regiony geograficzne. Dokładne lokalizacje ujawniane są bardzo hermetycznej grupie, co dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa i gwarantuje, że nie zostaną ujawnione osobom nieupoważnionym do ich posiadania. Amazon przeznacza ogromne nakłady na systemy zabezpieczeń oraz zasoby specjalistów, którzy skutecznie blokują wszystkie pojawiające się ataki. Rozmieszczenie danych na wielu serwerach zabezpiecza dane firmy w przypadku klęsk żywiołowych, nie ma obawy przed utratą danych. Firma otwarcie mówi o zabezpieczeniach, które wykorzystuje, aby budować świadomość wśród swoich klientów i partnerów. Nie bez przyczyny AWS został uznany za najlepszą firmę w swojej branży w rankingu Gantnera Magic Quadrant for Cloud Infrastructure and Platform Services Naszemu partnerowi zaufały firmy takie jak Coca Cola, Netflix czy HBO.  

GLOBALNA MAPA INFRASTRUKTURY

Bezpieczeństwo danych w cloud – poznaj 5 największych mitów!

Jakie mity migracji do cloud pojawiają się najczęściej?


1. Moje dane nie są bezpieczne.

Obecnie 94% firm deklaruje, że ich dane są bezpieczniejsze po migracji do cloud Prawie połowa administratorów IT komunikuje brak czasu na dbanie o bezpieczeństwo sieci lokalnych. To realny problem, który prędzej czy później dotyka większości przedsiębiorstw. Jak to wygląda, kiedy odpowiedzialność przekażemy partnerowi zewnętrznemu i odciążymy nasze wewnętrzne zasoby? Dane w cloud zabezpieczane są na zasadzie “zero trust”. Ochrona na poziomie każdego użytkownika i punktów końcowych zamiast jednego dużego obwodu zabezpieczeń. Jedyną drogą, aby budować zaufanie klientów to skupienie się na zwiększeniu cyberbezpieczeństwa i stałym monitoringu pojawiających się zagrożeń.

2. Stracę pracę, jeżeli moja firma migruje do chmury.

Najczęstszy opór przed zmianami to obawa administratorów sieci o swoje stanowisko. Migracja do chmury nie oznacza jednak utraty pracy. Jest to jedynie transformacja części aktualnych obowiązków z duchem postępującej cyfryzacji i przekazanie części odpowiedzialności, partnerowi świadczącemu usługi, głównie z zakresu dbania o bezpieczeństwo danych.

3. Kontrola zmian wpływa na zwiększenie wydajności.

Rozważając migrację do cloud, wiele firm zastanawia się, czy nadal będzie w stanie zarządzać ryzykiem. Skracanie długości łańcucha zatwierdzeń i utrata kontroli nad wprowadzaniem ulepszeń i modyfikacji budzi ogromne opory przed zmianą. W przypadku przekazania odpowiedzialności, to nasz partner zarządza aktualizacjami. To duża zmiana dla zespołów wewnętrznych, które do tej pory same się tym zajmowały. W tym konkretnym wypadku warto dostrzec istotność takich korzyści jak oszczędność czasu zespołu, który nie musi przeprowadzać dużych projektów z tym związanych kilka razy w roku. Zaoszczędzony czas może wykorzystać na testowanie i dostosowywanie do potrzeb biznesowych proponowanych nowości.

4. Chmura działa wolniej, niż środowisko lokalne.

Być może jeszcze kilka lat temu było to prawdą, jednak obecnie prędkość naszego internetu połączona z ogromnymi zasobami środowisk chmurowych sprawiają, że jest proporcjonalnie odwrotnie. 

5. Skomplikowana obsługa wdrożenia.

Najczęściej skomplikowane wydaje się coś, z czym nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Natomiast w miarę poznawania danego zagadnienia okazuje się, że nie taki wilk straszny jak go malują. Wdrożenie może zostać przeprowadzone bez udziału zasobów IT klienta już nawet w ciągu miesiąca i jesteśmy na to idealnym przykładem wdrożenie systemu ERP w 30 dni.   

To tylko kilka mitów, które mogę przytoczyć. Niestety mnożą się one w nieskończoność, przyczyniając się do nadawania złej opinii rozwiązaniom chmurowym. Większość obaw i wątpliwości jest związanych z brakiem wystarczającej wiedzy o zagadnieniu. Pojawia się obawa przed ujawnieniem wrażliwych danych, dlatego też niektóre przedsiębiorstwa decydują się na migrację hybrydową. Część danych przechowywana jest lokalnie w firmie, pozostałe składowane są już w cloud. Warto wiedzieć, że istnieją też inne możliwości, dlatego część firm przechodzi transformację cyfrową wieloetapowo.

Jakie korzyści z inwestycji w rozwiązania chmurowe możesz osiągnąć? 

Wiele mówi się o korzyściach, jakie płyną z migracji do chmury. Dla przedsiębiorców uporządkowane procesy finansowe oraz możliwość rozwoju biznesu to klucz do wzrostu firmy. Spośród wielu plusów związanych z transformacją cyfrową, zdecydowałem się na wybranie najbardziej istotnych z punktu widzenia biznesu. Są to przede wszystkim: 

  1. Oszczędność finansowa spowodowana przeniesieniem zasobów i likwidacją lokalnych serwerowni. Nie tylko pozwala to na redukcję kosztów energii, ale również zmniejszenie powierzchni użytkowej czy inwestycje w dodatkowe zasoby pamięci. 
  2. Ograniczone ryzyko awaryjności – dane w chmurze przechowywane są na kilku serwerach w różnych oddalonych od siebie lokalizacjach. W razie awarii jednego serwera nasze dane są bezpieczne. Odwrotnie jest, gdy posiadamy tylko jeden serwer lokalny w firmie.  
  3. Umożliwienie dzięki chmurze pracy zdalnej, która w czasie niepewnej sytuacji na rynku daje dużą elastyczność. Firmy, które migrowały do cloud, mają dostęp do danych z dowolnego urządzenia niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.  
 

Wbrew utartym opiniom dane przechowywane w cloud są bezpieczniejsze niż te przechowywane lokalnie. Dane są szyfrowane, a dodatkowo mamy możliwość tworzenia dodatkowych własnych zabezpieczeń. Wydatki związane z zabezpieczaniem danych są stale zwiększane. Oczywiste jest, że zdarzają się katastrofy ekologiczne, włamania i inne sytuacje niepożądane, ale to dotyczy zarówno serwerów cloud, jak i danych tych lokalnych. Różnica polega na tym, że firmy świadczące takie usługi potrafią w dodatkowy sposób zabezpieczyć się przed zdarzeniami niepożądanymi i szybko je odzyskać. 

Migracja do cloud banku PKO – skoro oni mogli to Ty też! 

W 2020 roku bank PKO rozpoczął migrację do chmury. Ze względu na specyfikę działalności, podjęto decyzję o migracji hybrydowej, co jest związane z ochroną danych osobowych przez banki. Aktualnie bank PKO migruje do chmury wszystkie swoje aplikacje biznesowe i deklaruje o ich przeniesieniu do końca roku 2022. Decyzja o tym została podjęta, aby zredukować dług technologiczny oraz zapewnić instytucji pełną skalowalność. Bank PKO ma ambitne plany na przyszłość, a równocześnie zwiększa ilość obsługiwanych klientów i poziom ich finansowania w tym momencie. Decyzja o migracji zapadła ze względu na rosnące koszty utrzymania infrastruktury, jak również trudność z dostosowaniem tworzonych aplikacji do potrzeb biznesowych. Wdrożenie umożliwia sprawniejszą implementację nowych rozwiązań i bezpieczne środowisko użytkowania. Dzięki tym zmianom działy IT mogą skupić się na rozwoju infrastruktury, nie tracąc czasu na jej utrzymanie. Więcej szczegółów o wdrożeniu i korzyściach biznesowych w tym artykule: więcej szczegółów 

Migrować się czy nie?

Na pierwszy rzut oka możemy odnosić wrażenie, że obaw związanych z postępująca transformacją cyfrową jest tyle samo co plusów z jej wdrażania, co sprawia, że odkładamy to działanie w czasie. Patrząc jednak nieco dalej w przyszłość, jasne jest, że w przeciągu najbliższych kilku lat, wszystkie firmy przejdą proces migracji do chmury i przeniosą tam swoje zasoby. Lepiej zrobić to szybciej nie tylko ze względu na szerzenie innowacyjności i podążanie za trendami, ale dlatego, że to się bardziej opłaca. ‘Działanie w chmurze’ to nie tylko unikanie strat, ale pomnażanie zysków, na których myślę, że każdej firmie zależy. Osobiście wspieramy firmy w transformacji cyfrowej, gdyż na własnej skórze przekonaliśmy się, w jaki sposób wspomaga i przyspiesza procesy, a także jaki komfort zyskujemy dzięki takiemu wdrożeniu.