Hurtownia Danych w zarządzaniu projektami – Gdańska Stocznia „Remontowa” 

Rola Hurtowni danych w zarządzaniu projektami 

Wszystkie współprace w naszej firmie zaczynają się od wieloetapowych rozmów dokładnych analiz i finalnego kreowania koncepcji. Tworzymy wizję rozwiązania, które będzie dostosowane do potrzeb występujących w danym przedsiębiorstwie. Często zdarza się, że nie ma gotowej odpowiedzi na na doskwierające problemy, ale w naszym zespole wiele razy udowodniliśmy, że mamy sposoby na  tworzenie rozwiązań, „uszytych na miarę” potrzeb klienta. Tak wydarzyło się w przypadku Gdańskiej Stoczni „Remontowej”, dla której stworzona została hurtownia danych wspierająca firmę z zarządzaniu projektami.

Gdańska Stocznia „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. jest jedną z największych firm na Pomorzu. To lider na rynku remontów i przebudów statków. Jest także znaczącym regionalnym pracodawcą. 

Jakie cele biznesowe udało się zrealizować? O tym w dalszej części wpisu.

 

Realizacja projektu

Celem projektu była budowa hurtowni danych oraz wdrożenie nowoczesnego systemu do budżetowania, śledzenia oraz raportowania zleceń produkcyjnych (projektów) oraz automatyzacja procesów budżetowych (zleceń, kosztów pośrednich) i planistycznych. 

Ważnym elementem docelowej platformy stał się system Prophix, odpowiedzialny za standaryzację danych, rejestrację i kontrolę budżetów oraz warstwę prezentacyjną.

Inteligentna hurtownia danych dostarcza możliwość detalicznej kontroli planowanych i  realizowanych zleceń produkcyjnych dla ponad 100 użytkowników.

 

Wdrożenie hurtowni danych pozwoliło zrealizować poniższe cele biznesowe: 

 • Możliwość budżetowania i kontroli każdego zlecenia produkcji podstawowej i pomocniczej na tych samych zasadach,
 • Uproszczenie planowania i budżetowania zleceń oraz zwiększenie kontroli ich realizacji dzięki integracji danych w pulpitach menedżerskich,
 • Automatyczna konsolidacja (finansowa i niefinansowa) danych ze wszystkich zleceń oraz danych z pozostałej działalności Grupy,
 • Uwolnienie zasobów GS Remontowa dzięki automatyzacji procesów finansowo-controllingowych,

 

 Z technicznego punktu widzenia hurtownia danych spełnia założenia:

 • Import i standaryzacja danych z wielu źródeł (ERP ORACLE, system kooperacji, system rejestru pracochłonności i materiałochłonności zleceń oraz technologi ich realizacji)
 • Opracowanie 4 modeli biznesowych: Model Zlecenia, Model Koszty Pośrednie, Model Kooperacja, Model Finanse,
 • Stworzenie Pulpitu Kierownika: skupienie w jednym interfejsie wszystkich informacji potrzebnych do prowadzenia nawet najbardziej skomplikowanych projektów z możliwością analiz ogólnych ale także drążenia danych do dokumentów źródłowych,
 • Opracowanie mechanizmów i reguł alokacji kosztów wydziałowych na poszczególne zlecenia produkcyjne w zależności od branży,
 • Objęcie zleceń produkcji pomocniczej tymi samymi procedurami co produkcji podstawowej,
 • Ujęcie w wynikach, wersjach i scenariuszach danych ze wszystkich typów produkcji,
 • Zapewnienie możliwości filtrowania i drążenia danych źródłowych dla każdego zlecenia i użytkownika,
 • Stworzenie systemu uprawnień dla poszczególnych ról w procesach biznesowych

 

Dowiedz się więcej o projekcie

Budżetowanie i raportowanie kosztów personelu

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Julian Lewandowski
Julian Lewandowski

Dyrektor ds. wdrożeń Business Intelligence

Doświadczony Dyrektor ds. wdrożeń Business Intelligence z udokumentowaną historią wdrożeń pracy w branży IT. Na co dzień planuje i przeprowadza wdrożenia rozwiązań CPM i BI oraz prowadzi szkolenia dla użytkowników. Uwielbiany przez klientów za niezwykle pozytywne nastawianie, realne wsparcie                                                 oraz wartki umysł, gdyż dzięki temu wyprzedza i spełnia ewoluujące potrzeby                                                       kontrahentów.