Jak stworzyć strategię Business Intelligence ?

Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Wam inne spojrzenie na tworzenie strategii Business Intelligence. Zamiast podpowiadać co robić, powiemy Wam, czego nie robić. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją cztery kosztowne pułapki, które najczęściej zaskakują firmy kiedy wdrażana jest strategia BI. Padnij ofiarą jednego, a reszta prawdopodobnie spadnie na Ciebie w najbliższym czasie. Pułapki cenowe Business Intelligence są ze sobą ściśle powiązane, co znacząco utrudnia pracę.

Wartość Business Intelligence można zmierzyć zarówno w poprawie jakości życia zawodowego, jak i w zaoszczędzonych godzinach, uzyskanych możliwościach, usprawnieniu procesów i podejmowanych lepszych decyzjach. Ale każdy z nich ma swoją cenę. W świecie BI ta cena może się znacznie różnić w zależności od rozwiązania i niekoniecznie musi być zgodna z wartością, jaką przynosi.

 

Formuła

Całkowity koszt posiadania (CKP) dla platformy Business Intelligence i Analytics ma dość prosty wzór:
infrastruktura + ludzie = CKP.

Ale w rzeczywistości jest tak wiele gwiazdek dodanych zarówno do technologii, jak i osób, które ją wdrażają, że firmy często wypisują czeki nawet o setki tysięcy dolarów większe niż pierwotnie zaplanowały w systemie i procesach, które są dalekie od tego, co im obiecano.

 

Oto cztery najczęstsze kosztowne pułapki:

 

Po pierwsze: niska jakość danych

Pierwszym krokiem do wdrożenia projektu BI jest pobranie danych do hurtowni danych z różnych innych systemów firmy, takich jak CRM, systemów HR i systemów finansowych. Najpierw jednak należy wyczyścić dane, co jest czasochłonne i kosztowne.

Lepsza strategia BI: celuj w minimalny opłacalny produkt

Jeśli chodzi o dane, które powinieneś integrować ze swoją hurtownią danych, myśl wielkimi krokami, ale zacznij od małych kwot, aby zminimalizować godziny konsultowania z góry w przypadku danych, których nie jesteś nawet pewien. Celuj w minimalny opłacalny produkt (MOP). To są dane, które szybko przyniosą największy zwrot z inwestycji.

 

Po drugie: niekończący się projekt

Długotrwałe projekty nękają firmy, które mają trudności z wybraniem najważniejszych danych do wprowadzenia do ich projektu BI. W rezultacie przesadzają, zbierając dziesiątki danych, które ostatecznie wprowadzają niepotrzebny zamęt. Prowadzi to do problemów z jakością danych, o których już wspominaliśmy. Zbyt często obserwujemy firmy pobierające dane do hurtowni danych, czyszczące je, a następnie decydujące, że w rzeczywistości nie chcą lub nie potrzebują tych zestawów danych.

Skutkuje to pozornie niekończącym się procesem uruchamiania i zatrzymywania projektu BI. Co gorsza, nierzadko zdarza się, że priorytety firmy zmieniają się w tym czasie, zanim jakiekolwiek cele analityczne zostaną osiągnięte, co sprawia, że ​​wszystko, co zostało zrobione do tej pory, staje się bezużyteczne. Świat biznesu zmienia się tak szybko, że powolne wdrażanie BI może w ogóle oznaczać brak BI.

Lepsza strategia BI: zrozum swoje cele biznesowe

Poznaj swoje cele biznesowe od pierwszego dnia i opracuj plan działania. Ciągle ponownie oceniaj ten plan. Rzeczywiste problemy często powodują, że platforma się dezaktualizuje. Twój plan działania powinien być na tyle elastyczny, aby się w nim poruszać. Nie myśl o BI jako o jednym projekcie, a raczej o ciągłej strategii prowadzącej do doskonałości opartej na danych.

Zamiast pobierać dane z całej bazy, ponieważ może to być przydatne, ustal wskaźniki, które mają największe znaczenie i skup się tylko na nich. Zapobiega to przeładowaniu informacjami i zapewnia, że ​​pracownicy są skoncentrowani na najważniejszych wskaźnikach KPI.

 

Po trzecie: Wzrastająca liczba licencji

Wzrost liczby licencji to niekontrolowany wzrost liczby licencji oprogramowania w firmie. Oczywiście ostatecznym celem każdej udanej implementacji BI jest rozpowszechnienie mocy analitycznej na jak największej liczbie użytkowników w całej firmie.

Wielu dostawców pobiera stałą cenę za użytkownika i nie oferuje cen hurtowych. Ponieważ nowi użytkownicy są dodawani w miarę rozwoju projektu, cena ta nie ulega zmianie. Nabywcy BI często przeoczają również fakt, że gdy ich projekt BI przekształci się w bardziej opartą na współpracy, jednoczącą strategię, cena dodatkowych serwerów potrzebnych do wdrożenia w całym przedsiębiorstwie będzie wysoka.

Lepsza strategia BI: zaplanuj wdrożenie BI

Długoterminowe myślenie strategiczne jest szczególnie ważne, aby uniknąć zaskakującego wzrostu liczby licencji. Ważne jest nie tylko rozważenie, jakie cele firma chce osiągnąć, aby rozpocząć nowy projekt BI, ale także jakie powinny być cele długoterminowe i kto powinien być zaangażowany w ich realizację. Rozwiń swoją licencję dzięki wdrożeniu BI z czasem. Zacznij od kluczowych użytkowników i kupuj licencje wtedy, gdy ich potrzebujesz. Uzyskaj profesjonalną pomoc w rozpoczęciu wdrażania BI i upewnij się, że personel wewnętrzny jest przeszkolony, aby dalej rozwijać i wspierać rozwiązanie.

Duża część tego planu polega na określeniu, kto w szczególności będzie korzystał z analityki, ich ról i funkcji w organizacji oraz jak najlepiej wykorzystują dane. Nazywamy je personami BI.

 

Po czwarte: przeszkoda w niepełnym wykorzystaniu

Kupiłeś i wdrożyłeś rozwiązanie BI, teraz musisz nauczyć się go używać. Potężne rozwiązanie BI i analityczne nie jest nic warte, jeśli użytkownicy nie są uzbrojeni w know-how, którego potrzebują, aby wykorzystać różne poziomy narzędzi.

Firmy są często przekonane słowami „samoobsługa” tylko po to, aby odkryć, że potrzebna jest spora wiedza techniczna. To, co może wyglądać na proste i przyjazne dla użytkownika w wersji demonstracyjnej przygotowanej przez sprzedawcę, może być przytłaczającym zadaniem dla użytkownika biznesowego w rzeczywistym świecie. Firmy często pokazują efektowne wizualizacje danych i oprogramowanie typu dashboard, ale gdy decydenci biznesowi muszą zagłębić się w dalsze szczegóły, potrzebują pomocy drogich konsultantów.

Lepsza strategia BI: właściwe narzędzie do właściwej pracy

Użytkownicy powinni otrzymać szkolenia BI zaprojektowane specjalnie dla ich potrzeb w organizacji. Podobnie jak w przypadku licencjonowania, szkolenia nie są uniwersalne. Wybierz dostawcę BI, który oferuje szereg różnych klas dla różnych poziomów umiejętności – od podstawowych pulpitów nawigacyjnych i wizualizacji danych po zaawansowane analizy w czasie rzeczywistym i wszystko pomiędzy. A szkolenie nie powinno rozbijać banku.

 

Partnerstwo BI

Nie padnij ofiarą tych typowych pułapek związanych z całkowitym kosztem posiadania. Wejdź do procesu zakupowego, wiedząc, co powinno, a czego nie powinno być, przed udanym wdrożeniem i strategią BI. Wiedza o tym, co nadchodzi, to połowa sukcesu. Reszta polega na dopasowaniu Twojej firmy do partnera BI, który z góry pokrywa wszystkie potencjalne bezpośrednie i pośrednie koszty BI i Analytics.

 

źródło: https://www.targit.com/blog/how-to-create-a-bi-strategy

Chcesz poznać narzędzie, które odpowiada najwyższym światowym standardom ?

Business Intelligence Targit to rozwiązanie Twoich problemów

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szerokorozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły