Jak zwiększyć innowacyjność działań finansowych w Twojej organizacji?

Dla osób spoza działu finansowego fraza „innowacje w finansach” prawdopodobnie brzmi dość niespotykanie. Nie polega to na zmianie w merytoryce finansów, jaką są jej podstawy, nikt nie wymyśla na nowo tabliczki mnożenia. Jednak wraz z nową technologią pojawiają się wyższe oczekiwania ze strony organizacji, nowe możliwości, a także nowe wyzwania. 

Innowatorzy w dziedzinie finansów przykładają większą uwagę do wydajnych i skutecznych sposobów generowania wniosków. Podstawą jest zweryfikowanie istniejących procesów i ulepszanie ich, umożliwiając zespołowi stworzenie czegoś wartościowego dla biznesu. 

Innowatorzy finansów mogą robić postępy, gdy dysponują odpowiednimi umiejętnościami, wiedzą a przede wszystkim inicjatywą. Przedstawiamy kilka rad, jak możesz stać się innowatorem z dziedziny finansów w swojej organizacji. 

Stale rozwijaj swoje umiejętności i zdobywaj wiedzę 

Transformacja cyfrowa w finansach oznacza zmianę perspektywy spojrzenia na dane. Począwszy od gromadzenia informacji, przez analizę, aż po raportowanie, chodzi o wykorzystanie właściwych wniosków płynących z pozyskanych danych, aby opracowywać najlepsze innowacje dla biznesu. Nie mniej istotne z tego punktu widzenia jest także poparcie tego podejścia odpowiednimi technologiami finansowymi. 

Zastosuj najbardziej efektywną analizę danych 

Zespoły finansowe są przyzwyczajone do pracy z liczbami w celu tworzenia raportów, co obejmuje gromadzenie danych o wydatkach i przychodach oraz składanie pozyskanych wyników w spójną całość. 

Ważnym aspektem jest nauka i zmiana podejścia do analizy danych. Zamiast skupiać się na powierzchownych obserwacjach, warto wprowadzić drążenie danych i pozyskiwanie precyzyjnych informacji do wyciągania wniosków z pomocą sztucznej inteligencji i machine learning – uczenia maszynowego. Każdy lider finansów powinien mieć ogólne pojęcie o tym, jak przeprowadza się efektywną analizę danych oraz poszukiwać sposobów na automatyzację. 

Wykorzystuj potencjał najnowszych narzędzi  

Jeśli Twój zespół finansowy nie korzystał z zasobów nowej technologii od czasów Windows 98, czas zobaczyć, jak wiele zmieniło się w kwestii zaawansowania narzędzi. Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie sztucznej inteligencji nie tylko w dziedzinie biznesu, ale również w finansach. Automatyzacja powtarzalnych procesów to już must-have każdej rozwijającej się organizacji. Nie tylko dlatego, że pozwala zyskać cenny czas na analizę, ale także daje możliwość wyeliminowania błędów ludzkich, które często są przyczyną niepoprawności przedstawianych wyników.  

Bądź elastyczny i podejmuj ryzyko

By odnosić sukcesy jako innowator w dziedzinie finansów, musisz być elastyczny i radzić sobie z pojawiającymi się trudnościami. W pracy w dziale finansowym łatwo można przywyknąć do unikania ryzykownych ruchów. Jednak gra w bezpieczne vs innowacyjne jednocześnie się wyklucza. Ważne jest, aby czuć się swobodnie w eksperymentowaniu, akceptować niepewność podejmowanych decyzji oraz wyciągać odpowiednie wnioski z porażek. Nie należy zamykać się w utartych schematach, jakie dotychczas realizowaliśmy tylko dać sobie przestrzeń na realizację nowych przedsięwzięć, aby zweryfikować, które najlepiej dostosują się do strategii naszej organizacji. 

Wypracuj najlepsze praktyki zgodne z potrzebami Twojej organizacji

Co robią czołowe zespoły finansowe, które chcą osiągać lepsze wyniki niż ich konkurencja? Choć nie ma jednego sposobu na osiągnięcie sukcesu, warto dobrać najlepsze praktyki, porównać je do tych wykorzystywanych przez konkurencję i sprawdzić, czy sprawdzą się także dla Twojego zespołu.  

Oto trzy praktyki, które badania naszego partnera Prophix wykazały jako skuteczne: 

  • Tylko 4% respondentów stwierdziło, że regularnie poświęca czas na planowanie scenariuszy. Jednak ci, którzy to robią, są szybsi, bardziej skuteczni w swoich przewidywaniach i są w stanie lepiej przewidzieć przyszłość niż ich konkurenci. 
  • Pomiędzy 19-25% firm wdrożyło proces prognozowania wyników finansowych na kolejne 12 miesięcy. Te organizacje zredukowały czas na przeprowadzanie prognoz, zwiększyły precyzję osiąganych wyników i są bardziej elastyczne w odniesieniu do zmian zachodzących w organizacji. 
  • Budżetowanie od zera (ZBB – Zero-based budgeting)technika budżetowania, w ramach której uzasadniamy wszystkie wydatki przypadające na nowy okres, zaczynając od zera — nie zaczynamy od poprzedniego budżetu i go nie dostosowujemy. Może to przynieść znaczne korzyści, zwiększając dokładność, efektywność i trafność prognoz. Jeśli Twoja organizacja ma czas i zasoby, aby poświęcić czas na ZBB, warto to zrobić w celu podnoszenia innowacyjności. 

Każda z wymienionych trzech praktyk może zwiększyć skuteczność pozostałych, warto więc dostosować ich wykorzystanie do indywidualnych potrzeb organizacji. Wszystkie razem pomagają tworzyć dział finansowy bardziej elastycznym oraz podnieść możliwości analiz, wnioskowania i podejmowania decyzji. 

Wzmacniaj swoje zdolności przywódcze  

Każdy może teraz stworzyć prezentację z wykresami i grafikami, ale to właśnie przedstawienie pomysłu przekona współpracowników organizacji o słuszności jego realizacji. Umiejętności komunikacyjne są kluczowym elementem wprowadzania zmian. „Innowatorzy finansowi potrzebują świetnych umiejętności przywódczych” – mówi Andy Burrows, trener przywództwa i kariery finansowej. „Liderzy finansowi muszą być w stanie przekazać plan, który łączy się bezpośrednio z istotą obecności w organizacji i inspirować ludzi do działania dla sukcesu biznesowego”. 

Innowacja w finansach na przykładzie branży medycznej 

Mission Health Mission Health Communities (MHC) świadczy usługi dla społeczności osób starszych i placówek opieki zdrowotnej, zarządzając ponad 50 placówkami w USA. 

Zespół finansowy MHC większość swojego zakresu z rachunkowości i budżetowania wykonywał ręcznie, używając arkuszy kalkulacyjnych Excel. Ten proces nie tylko był uciążliwy i czasochłonny, ale aktywnie uniemożliwiał gromadzenie i analizowanie danych organizacyjnych potrzebnych do wyciągania poprawnych wniosków. 

Mission Health wdrożyło platformę Prophix w ciągu dwóch miesięcy w 2019 roku, wykorzystując ją do automatyzacji procesów, umożliwienia komunikacji i współpracy oraz uruchomienia zaawansowanej analizy. 

W ciągu zaledwie 18 miesięcy Mission Health zanotowało zwrot z inwestycji w wysokości 110% dzięki uniknięciu kosztów i zwiększeniu efektywności. 

Przeczytaj tutaj całą historię z realizacji projektu. 

Podsumowanie 

Zrób pierwszy krok, aby wprowadzić innowację. Twój zespół finansowy potrzebuje innowatorów takich jak Ty, aby pomóc w transformacji finansów w Twojej organizacji. Zacznij od swojego zespołu, pokazując korzyści z transformacji cyfrowej. Najbardziej istotne jest, aby to właśnie Twój zespół rozumiał istotę zmian i ją wspierał.  Dla Twoich innowacyjnych pomysłów równie istotne jest zapoznanie wszystkich członków organizacji z wizją w celu generowania nowych efektywności, wytwarzania bardziej trafnych wniosków i ostatecznie skalowania biznesu. Wykorzystując przygotowane w tym artykule wskazówki, możesz w łatwy zwiększyć zwinność swojego działu finansowego. Nie wszystkie z nich wykorzystasz w swojej działalności, ponieważ każda organizacja cechuje się indywidualnymi potrzebami. Możesz jednak zweryfikować, co najlepiej sprawdzi się u Ciebie. Mamy nadzieję, że dzięki tym radom Twój dział finansowy stanie się bardziej elastyczny i usprawni wykonywane działania. 

 

Źródło: https://blog.prophix.com/be-brilliant-how-to-spark-innovation-in-your-organization/

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Budżetowanie i Raportowanie kosztów w branży medycznej

Enel-Med S.A. - poznaj szczegóły wdrożenia
solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szeroko rozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością                                                        przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz                                                                  konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły