Jak zwiększyć wydajność firmy? Zbuduj silny zespół planowania finansowego i analiz!

Spójrzmy prawdzie w oczy… Niewiele organizacji odnosi sukcesy bez starannego planowania finansowego i zarządzania przepływem gotówki. Ale jaką możesz mieć pewność, że zatrudniłeś odpowiednich ludzi do pracy? Zespół do spraw planowania i analiz finansowych, odpowiedzialny jest za budżetowanie, prognozowanie i analizy, które wspierają najważniejsze decyzje korporacyjne dyrektora finansowego, dyrektora generalnego i zarządu, tym samym pełniąc jedną z ważniejszych ról w firmie.

Przedstawiamy 5 kluczowych cech na które powinieneś zwrócić uwagę szukając specjalistów do spraw planowania finansowego i analiz (FP&A), chcąc zadbać o wydajność firmy:

  1. Umiejętność budowania i analizowania modeli finansowych

Jedną z najważniejszych umiejętności specjalistów FP&A jest umiejętność budowania i analizowania modeli finansowych. Powinno to być uznane za kluczową kompetencję każdego zatrudnionego, ponieważ trudno będzie im odnieść sukces w tej roli bez silnych umiejętności analitycznych.

Dzięki najnowszym postępom technologicznym w oprogramowaniu finansowym członkowie zespołu FP&A muszą być przygotowani do adaptacji i poznania nowych rozwiązań poza programem Excel, w tym do planowania zasobów przedsiębiorstwa lub oprogramowania do zarządzania wydajnością korporacyjną.

  1. Różnorodne doświadczenie zawodowe

Korzystne może okazać się również rozważenie kandydatów, którzy pracowali w różnych działach lub w projektach międzyfunkcyjnych. Kandydaci, którzy mają doświadczenie zawodowe poza finansami, są lepsi w łączeniu tego, co dzieje się w biznesie z jego implikacjami finansowymi, dając im lepsze zrozumienie wyników firmy.

  1. Wewnętrzna motywacja i zamiłowanie do śmiałego myślenia

Zainteresowanie ciągłym uczeniem się jest dobrym znakiem, że pracownik jest pasjonatem swojej roli i inwestuje w wyniki firmy. Stwórz zespół, który składa się z innowatorów finansowych i liderów myśli.

Koncentracja na innowacjach będzie również wymagać od kandydatów odważnego myślenia i śmiałego podejmowania decyzji odnośnie identyfikowania możliwości automatyzacji, ulepszania i udoskonalania procesów biznesowych. Działania te wymagają skupienia się na przyszłości, nastawieniu na wzrost i umiejętności radzenia sobie z niepewnością.

  1. Wysokie umiejętności komunikacyjne

Specjaliści finansowi muszą być w stanie przygotować, przedstawić i podsumować kluczowe ustalenia finansowe. Ważne aby kandydaci potrafili precyzyjnie wyartykułować wyniki finansowe i doradzać liderom biznesu w sprawie kolejnych działań, które powinni podjąć.

  1. Umiejętności zarządzania projektami i podejmowania strategicznych decyzji

I wreszcie, zespół planowania finansowego i analiz powinien posiadać silne umiejętności podejmowania decyzji i zarządzania projektami. Kandydaci powinni być w stanie pracować zarówno samodzielnie, jak i w ramach większego zespołu.

Częścią procesu podejmowania decyzji jest skuteczne zarządzanie projektem. W wynikach globalnej ankiety FP&A IMA przedstawione są funkcje zarządzania projektami, które powinien posiadać każdy zespół FP&A.

Mając na uwadze powyższe cechy, bez problemu stworzysz silny i efektywny zespół do spraw planowania finansowego i analiz, który przyczyni się do rozwoju Twojej firmy!

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szerokorozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły