Kostka Rubika przywołuje wspomnienia z dawnych lat. Myślę, że każdy pamięta ten słynny sześciokąt, który budził tak wiele emocji w czasach dzieciństwa. Układanie kostki kiedy kierowaliśmy się jedynie intuicją, nie znając podstawowych zasad techniki, często kończyło się ogromną frustracją. Co więcej, wymagało również poświęcenia ogromnej ilości czasu i cierpliwości.
Co wspólnego ma Kostka Rubika z analizowaniem danych?

Słynna kostka do złudzenia przypomina wizualnie, kostkę OLAP (Online Analytical Processing), będącą wielowymiarową strukturą danych, która pozwala na ich szybką analizę. Plus jest jednak taki, że jest zdecydowanie łatwiejsza w manipulowaniu, niż słynna zabawka logiczna, a pożądany efekt, każdy Marketing Manager może uzyskać w kilka sekund, tak jak rekordziści układający kostkę Rubika!

 

Kostka OLAP

Kostki budujemy składając je z kilku perspektyw danych. Przykładowo jeśli chcemy przeanalizować efekty danej kampanii marketingowej na jednej osi umieszczamy czas w jakim dana kampania przebiegała, na drugiej kanały marketingowe poprzez które były przekazywane komunikaty, a na kolejnej rodzaj kampanii. W ten sposób uzyskujemy kostkę zawierającą dane, które możemy analizować w dowolnych przekrojach.

Przedstawiona wyżej kostka to model bardzo uproszczony w celu zobrazowania tematu. Struktury mogą być o wiele bardziej zaawansowane, tym samym dostarczając bardziej zaawansowane raporty z analizy.

>>Zobacz jak zasilać kostkę w dane, a potem efektywnie je analizować <<

Marketerzy każdego dnia układają swoją własną „Kostkę Rubika” z większym lub mniejszym sukcesem. Co zrobić, aby układanka ta była maksymalnie efektywna?

Korzystać ze skutecznych narzędzi!

Czasy ‘wesołego marketingu’, który był postrzegany jako dział odpowiedzialny za organizację eventów i bezsensowne przepalanie budżetu, dawno za nami! Koniec radosnej twórczości i niepewnych wizji. Czas postawić na skuteczne narzędzia, dające wiarygodne analizy i raporty.

Jednym z takich narzędzi jest Business Intelligence, który jest zdecydowanie bezpieczniejszy i efektywniejszy niż tradycyjne arkusze kalkulacyjne. Systemy BI „karmione” są danymi ustrukturyzowanymi właśnie w kostkach OLAP. Można w nich tworzyć zapytania dotyczące ogromnej ilości danych a obliczenia, które dadzą Tobie konkretną odpowiedź, trwają zaledwie kilka sekund.

Nie patrz na te narzędzia jedynie w perspektywie krótkofalowej, dotyczącej jedynie analizy kampanii marketingowych. Spójrz na nie szerzej… Pomyśl, jak przydatne będzie przy tworzeniu kolejnej strategii marketingowej? Jak zyskają na efektywności i wiarygodności twoje raporty? Jak zautomatyzuje to twoją pracę nad analizą danych? Z tą myślą Ciebie zostawiam 🙂

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość głosów: 3

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

blank
Aleksandra Gardynecka

Specjalista ds. marketingu 

Marketer z wykształcenia i pasji. W firmie zajmuje się współtworzeniem strategii, planowaniem i realizacja kampanii marketingowych, analizą efektywności działań oraz promocją marki w social mediach.

Zobacz wszystkie artykuły