Narzędzia controllingowe: możesz wybrać stagnację lub spojrzeć szerzej w przyszłość

Paradoksalne jest to, że profesjonalne narzędzia controllingowe już dawno przestały być tylko wskazówką dla wtajemniczonych.

W kuluarach sprawdzały się przez lata i urosły do rangi pożądanych rozwiązań prognostycznych i analitycznych dla biznesu. Niemniej jednak niektóre firmy wolą poczekać i kontynuować pracę z programem Excel. Analityk BARC, dr Christian Fuchs, wyjaśnia, skąd bierze się to wahanie i jakie są tego konsekwencje.

Nasz świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek oczekiwano. To, co wczoraj uznano za pewne, może być już jutro przestarzałe. Aby nadążyć, firmy muszą sprostać rosnącym wymaganiom. Dotyczy to w szczególności szybkości, przewidywalności i elastyczności zarządzania przedsiębiorstwem.

Najlepsze w swojej klasie firmy radzą sobie z tym wyzwaniem, dzięki zintegrowanym rozwiązaniom controllingowym. Wyróżniają się dzięki lepszej widoczności, kontroli procesów planowania i zarządzania. Stało się to powszechnie znane. Coraz więcej decydentów dostrzega rosnące znaczenie pojęć takich jak controlling, analityka, raportowanie, efektywne zarządzanie i chce podążać za trendami. Jednak mimo wszystko wiele firm unika ryzyka i kosztów związanych z realizacją takiego projektu.

Decydenci, którzy nigdy wcześniej nie brali udziału w projektach wdrażania w/w systemów (np. u poprzedniego pracodawcy) stają przed poważnym wyzwaniem. Często istnieją wyraźne oczekiwania co do wynikających z tego korzyści. Dla nich dużą nieznaną jest także jak podejść do wyboru, jaki ma być zakres projektu oraz realizacji. W praktyce ta kombinacja czynników często prowadzi do przeszacowania projektów pod względem zakresu i złożoności, ponieważ są one bardzo trudne do oceny bez niezbędnej wiedzy specjalistycznej. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do uznania projektu za niewykonalny, zanim ekspert będzie w stanie prawidłowo ocenić sytuację.

Ponadto niejasna definicja projektu może spowodować, że wprowadzenie controllingu  będzie niefortunne. Jeśli na przykład projekt jest uruchamiany z poziomu działu controllingu bez wcześniejszego przeprowadzenia analizy wymagań w innych działach, w tym IT, to zaniedbanie często wraca do prześladowania osób zaangażowanych w dalszy przebieg projektu.

Excel staje się problemem, ponieważ nie był zaprojektowany, aby sprostać rosnącym potrzebom controllingowym średnich firm w XXI wieku.

Podczas, gdy controlling jest (co zrozumiałe) w dużej mierze nowym obszarem dla wielu decydentów, Excel jest często przeciwieństwem: znacie się od wieków, przebrnęliście razem i dlatego jesteście może nawet nieco sentymentalni . Chociaż jest to zrozumiałe w kategoriach ludzkich, poważnie narusza obiektywizm. Chociaż program Excel może z pewnością często być realnym rozwiązaniem dla mniejszych firm, na przykład w celu objęcia budżetu, jak tylko organizacja osiągnie określoną wielkość – a wraz z nią zarówno wyższe wymagania, jak i większą złożoność – program Excel szybko staje się problemem, ponieważ po prostu nie był zaprojektowany, aby sprostać rosnącym potrzebom controllingowym średnich firm w XXI wieku.

Trzymanie się tak istniejących procesów, to nic innego jak stagnacja. W świecie, w którym codziennie stawia się nowe wymagania firmom, zachowanie status quo z każdym kolejnym krokiem przesuwa się nieco dalej. Dystans do konkurentów, którzy dotrzymują kroku rozwojowi, stale rośnie.

Oprócz znanych niedociągnięć (podatności na błędy, niespójności, wysoki wysiłek ręczny itp.), program Excel wywołuje również niezadowolenie jego użytkowników, co potwierdzają, między innymi, wyniki obecnego BARC Planning Survey 18. Większość użytkowników, którzy używają specjalnych rozwiązań, również by je poleciła. Jednak poparcie dla programu Excel jest znacznie bardziej ograniczone.

Przede wszystkim jednak jest jedna rzecz, o której nie należy zapominać: ostatecznie to od Ciebie zależy, czy Twoja firma używa controllingu w pełnym tego słowa znaczeniu i przygotowuje się na przyszłość – czy raczej czeka i stara się utrzymać status quo tak długo, jak to możliwe. Ta ostatnia może być wygodniejszą opcją w krótkim czasie, ale zdecydowanie nie jest lepsza.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szerokorozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły