Dane są siłą napędową dla jakościowych analiz biznesowych Twojej organizacji. Transformacja cyfrowa i digitalizacja, to już nie szumnie nadużywane pojęcia a rzeczywistość, w jakiej funkcjonuje wiele firm. Aby w pełni wykorzystać potencjał danych, wystarczy posiadać odpowiednie narzędzie do raportowania i wizualizacji, które sprawia, że prezentowane wnioski są przystępne i zrozumiałe dla wszystkich użytkowników. Rozpoczynając poszukiwania nowego rozwiązania BI, należy przeanalizować kilka aspektów, aby podjąć właściwą decyzję.
Każdy zespół ma specyficzne potrzeby, cele strategiczne oraz kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) w zakresie analizy i wizualizacji danych. Zanim zainwestujesz w nowe narzędzie, upewnij się, że funkcjonalności jakie posiada są zgodne z potrzebami Twojej organizacji. Ważne, aby wspólnie z zespołem analiz, kierownictwem i użytkownikami biznesowymi, odpowiedzieć sobie na pytania:
Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci stworzyć listę kontrolną, dzięki której łatwiej będzie wybrać nowe rozwiązanie.
Wizualizacje danych to jeden z najskuteczniejszych sposobów uproszczenia przetwarzania złożonego strumienia informacji. Warto nadmienić, że każdy przygotowywany wykres ma unikalną funkcję i specyficznie zastosowanie. Przedstawienie podziału kilkudziesięciu punktów danych na wykresie kołowym lub segmentów klientów według wartości procentowych na wykresie liniowym nie będzie miało zastosowania. Dlatego tak ważne jest, aby tworzyć analizy w sposób najbardziej przystępny do ich odczytania i zrozumienia. Wykorzystaj tą możliwość, aby sprecyzować, typy wizualizacji lub raportów jakie chcesz utworzyć, np. wykresy kołowe czy słupkowe, które składają się na pulpity nawigacyjne analizy danych.
RÓWNIEŻ OBEJRZYJ: Odkryj wartość wizualizacji danych i wykorzystaj najlepsze praktyki, które pomogą Ci udoskonalić techniki storytellingu danych.
Narzędzie do wizualizacji powinno zapewnić pełny wgląd w dane organizacji. Bez odpowiednich możliwości integracji Twoje zespoły stracą godziny na ręcznym pozyskiwaniu i importowaniu danych. Takie podejście jest nie tylko mało wydajne, ale może również znacznie opóźnić raportowanie, co w konsekwencji będzie miało wpływ na proces decyzyjny biznesu.
Niezależnie od tego, jak bardzo złożona sieć źródeł występuje w Twojej organizacji, potrzebujesz rozwiązania, które ujednolici wszystkie dane bez konieczności ręcznego importowania lub wsparcia działu IT.
Zainwestuj w rozwiązanie, które integruje się z resztą ekosystemu Twojej firmy . Zweryfikuj czy system, został zaprojektowany z myślą o łatwej integracji wielu źródeł danych. W ten sposób unikniesz tworzenia niestandardowych konfiguracji podłączeń w procesie agregacji danych podczas wdrożenia.
Odpowiednie narzędzie do raportowania i wizualizacji danych może pomóc w burzeniu silosów między działami organizacji. W rzeczywistości to działanie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kultury firmy opartej na danych i maksymalizacji zwrotu z inwestycji w rozwiązania BI.
Niestety, narzędzia do analizy danych cieszą się niepochlebną opinią złożonych i trudnych w obsłudze dla użytkowników, którzy nie posiadają wiedzy technicznej czy programistycznej. Wymagania ekspertów do tworzenia raportów dla całej organizacji sprawiają, że użytkownicy biznesowi błędnie sądzą, iż bez takiej wiedzy nie będą potrafili wykorzystać potencjału narzędzia.
Najkorzystniej dla organizacji jest, gdy wysoka jakość funkcjonalna łączy się z interfejsem przyjaznym dla użytkownika. Interaktywne pulpity nawigacyjne typu „przeciągnij i upuść”, szablony raportów i zestaw gotowych do użycia wykresów wizualizacji, które można dostosowywać i udostępniać w ciągu kilku godzin, a nie tygodni. Wszystkie te funkcjonalności pozwalają przyspieszyć procesy analiz co bezpośrednio przekłada się na podejmowanie decyzji biznesowych opartych na rzetelnych danych.
Oprócz oferowania przyjaznych dla użytkownika zestawów narzędzi nowe rozwiązanie powinno umożliwić pracownikom dostęp do danych i korzystanie z nich w dowolnym czasie i miejscu. Dodatkową korzyścią będzie, jeśli nowe rozwiązanie obejmuje narzędzia samoobsługowe, takie jak pulpity nawigacyjne, które są wbudowane w systemy operacyjne organizacji. Dzięki temu Twoi pracownicy będą mogli korzystać z nich na co dzień.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nasz partner TARGIT uznany za lidera w zakresie obsługi klienta i wiarygodności dostawców w badaniu rynku Dresner Wisdom of Crowds BI.
Za każdym razem, gdy wdrażasz nowe narzędzie w swojej organizacji, dokonujesz strategicznej inwestycji w przyszłość. Rozwijanie Business Intelligence i podnoszenie jakości analiz to maraton, a nie sprint; oznacza to, że każde nowe narzędzie, powinno długofalowo wspierać Twój biznes i jego pracowników. Nowe rozwiązanie powinno dostarczać wartość dodaną dla całej organizacji. Oceniając potencjalne rozwiązania, zastanów się, jak dobrze koreluje się z planami rozwoju Twojej firmy, aby mogło rosnąć wraz ze wzrostem biznesu. Zweryfikuj, jak każde nowe narzędzie będzie integrować się z istniejącymi systemami. Ostatecznie narzędzie do raportowania i wizualizacji danych powinno dopełniać istniejącą strategię dotyczącą danych, a nie zmuszać Cię do inwestowania w przebudowy infrastruktury wewnętrznej.
Źródło: https://www.targit.com/blog/how-to-choose-the-right-data-reporting-and-visualization-tool
Jak oceniasz przeczytaną treść?
Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0
Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!
Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szeroko rozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.