Oprogramowanie B2B – pracuj w sposób naturalny oraz intuicyjny i zyskuj na produktywności!

Według Oxford Economics ponad jedna trzecia wszystkich pracowników (39%) odczuwa frustrację związaną z oprogramowaniem i technologią w pracy. Czy jesteś w tym gronie?

W dzisiejszym świecie użytkownicy B2B oczekują, że oprogramowanie którego używają będzie łatwe do wdrożenia, a także intuicyjne i elastyczne. Nie zawsze jednak tak było…

Rentowność przeniosła się na rynek konsumencki, a konsumenci mają znacznie inne oczekiwania niż profesjonaliści B2B. Chcą ładnych, łatwych w obsłudze aplikacji, które są intuicyjne. Oczekują, że wystarczy je pobrać i automatycznie będą wiedzieli jak się nią obsługiwać, bez konieczności czytania instrukcji.

Oczekiwania te przeniosły się na świat biznesu, stawiając na pierwszym miejscu potrzeby użytkowników. Czy jesteś gotowy na pracę z oprogramowaniem B2B w sposób naturalny i intuicyjny, zyskując przy tym na produktywności działań?

Użyteczność oprogramowania B2B – czym jest?

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) definiuje użyteczność jako:

„Zakres, w jakim produkt może być używany przez określonych użytkowników do osiągnięcia określonych celów z efektywnością, wydajnością i satysfakcją w określonym kontekście użytkowania.”

Podstawą użyteczności oprogramowania są dwa główne założenia – User Experience (UX) i User Interface (UI). Zarówno UX jak i UI, decydują o doświadczeniu użytkownika z oprogramowaniem B2B. UX określa, czego potrzebuje oprogramowanie (tj. menu lub przycisk), a interfejs użytkownika określa, jak wygląda oprogramowanie (tj. zaokrąglone lub kwadratowe przyciski).

Jeśli interfejs użytkownika jest źle zaprojektowany, może szybko wywołać frustrację związaną z korzystaniem z aplikacji, co prowadzi do słabej adaptacji i zaangażowania. Natomiast dobrze zaprojektowany interfejs użytkownika może znacznie poprawić łatwość obsługi i produktywność oprogramowania.

Personalizacja a współpraca

W przeszłości firmy kupowały oprogramowanie, a następnie poświęcały dużą ilość czasu i pieniędzy na dostosowywanie go do swoich potrzeb. Często wymagało to dużego zaangażowania ze strony zespołu IT firmy, a nie od działu, który ostatecznie używałby oprogramowania.

Oprogramowanie biznesowe musi być dostępne dla wszystkich użytkowników o różnym poziomie wiedzy, bez potrzeby szerokiego dostosowywania przed wdrożeniem. Użytkownicy B2B chcą mieć kontrolę nad narzędziem, możliwość wdrażania i wprowadzania zmian.

Zaangażowanie pracowników i 5 E

W jaki sposób możesz zapewnić efektywne wykorzystanie oprogramowania B2B w organizacji?

Whitney Quesenbery , ekspert w zakresie użyteczności oprogramowania, stworzyła tzw.  5 E, aby zrozumieć potrzeby użytkowników. Te wymiary stanowią ramy, dzięki którym specjaliści B2B mogą oceniać i ulepszać swoje oprogramowanie biznesowe:

  • Effective (skuteczny) – jak całkowicie i dokładnie ukończona jest praca, doświadczenie lub osiągnięte cele?
  • Efficient (wydajny) – jak szybko można zakończyć tę pracę?
  • Engaging (budujący zaangażowanie) – jak dobrze interfejs wciąga użytkownika w interakcję oraz jak przyjemne i satysfakcjonujące jest jego używanie?
  • Error Tolerant (tolerancja na błędy) – jak dobrze produkt zapobiega błędom i może pomóc użytkownikowi w znalezieniu błędów, które już miały miejsce?
  • Easy to Learn (łatwy do nauczenia) – jak dobrze produkt wspiera zarówno początkową orientację, jak i ciągłą naukę przez cały okres użytkowania?
 Jak łatwość użytkowania pasuje do oprogramowania CPM

Jeśli Twoja firma zmaga się z pracownikami niezaangażowanymi, odpornymi na naukę umiejętności wymaganych do korzystania z oprogramowania B2B, wiedz że nie jesteś sam.

Uczenie maszynowe i Sztuczna Inteligencja mogą uprościć interakcje między ludźmi a komputerami przy użyciu języka naturalnego.

Dzięki Wirtualnemu Analitykowi Finansowemu możesz pracować mądrzej, automatyzując powtarzalne zadania i zapewnia bardziej naturalny wgląd w dane wywołując je za pomocą komend głosowych lub tekstowych. Dzięki temu możesz dokładnie wykryć anomalie i szybko odnaleźć ryzyko.

Daje to  to nowy poziom wydajności, mobilności i wglądu, umożliwiając komunikację z  systemami biznesowymi w sposób, który jest dla nas bardziej naturalny. Dlatego organizacje poszukujące oprogramowania B2B powinny nadać priorytet funkcjom AI, ML i języka naturalnego, aby poprawić produktywność i zaangażowanie w całej firmie.

Źródło: https://blog.prophix.com/working-naturally-with-b2b-software/

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szerokorozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły