Planowanie sprzedaży – jak wpływa na produkcję i cash flow?

Jeszcze nie wszystkie, ale znacząca większość firm średnich i dużych realizuje przynajmniej raz w roku plan przychodów i kosztów – czyli co będzie robić/osiągać przez kolejne 12 miesięcy. Tworzenie planów sprzedażowych, niesie za sobą wieloetapowe korzyści, których może doświadczyć Twoja firma.
Scenariusz idealny

 Z obecnych obserwacji, firmy powinny większy i częstszy wysiłek przenosić na plany sprzedaży, ponieważ jego detaliczne podejście pozwala uruchomić pewną, bardzo cenną reakcję łańcuchową. Jeśli handel powie nam co i kiedy chce sprzedać, to jeśli jesteśmy jeszcze do tego firmą produkcyjną, wiemy ile i kiedy mamy czego wyprodukować. Możemy sprawdzić, czy ilość surowca pozwoli nam na realizację tych celów. Dodatkowo stworzy to nam informację, ile i na kiedy będzie nam potrzebny określony stan gotówki, żeby te cele sfinansować. Tego rodzaju informacja wydaje się szalenie istotna, natomiast jej moc tkwi w szczegółach.

Problemy na drodze do efektywnego planowania

Takie plany sprzedaży, które dają (lub powinny dawać) też wsad do planów produkcji, do planów zakupowych itd. muszą być wykonywane przynajmniej raz na kwartał, a najlepiej raz w miesiącu. W praktyce, mało kto się na to decyduje, bo ilość osób zaangażowana w takie procesy, mogłaby skutecznie „sparaliżować” działanie operacyjne firmy. Tylko z czego wynika ten potencjalny paraliż, skoro chęć i potrzeba może być oczywista?

Jest problem, jest i rozwiązanie!

Odpowiedź „zaszyta” jest najczęściej w wykorzystywanych rozwiązaniach IT. Musimy połączyć dane z ERP’a z danymi planistycznymi, które często-gęsto mamy w Excelu, a który to w swoim przeznaczeniu, niewystarczająco dobrze potrafi wspierać taki proces (czyli szybko i efektywnie). I tak jak to w biznesie, rynek nie lubi próżni, dlatego też istnieją sprawdzone aplikacje, które świetnie realizują powyższe założenia w sposób zautomatyzowany przy niskiej absorpcji człowieka, który powinien szybko i w sposób „przyjemny” powiedzieć nam o swoich planach i jak one wpłyną na nasz biznes.

Chcesz dowiedzieć się jakie jeszcze korzyści możesz osiągnąć dzięki planowaniu sprzedaży ?

A jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany ?

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Grzegorz Mozol
Grzegorz Mozol

Dyrektor Sprzedaży

Posiada 10-letnie doświadczenie w branży IT. Jest odpowiedzialny za wsparcie Klienta w realizacji jego celów biznesowych. Dzięki doświadczeniu w różnych branżach, potrafi nawiązywać i utrzymywać wieloletnią współpracę z firmami. Doradza w kwestii rozwiązań Business Intelligence, Controlling i Hurtowni Danych, które znacząco wpływają na zwiększenie efektywności firmy.

 

Zobacz wszystkie artykuły