4 sposoby na poprawę jakości danych firmy!

W ostatnim wpisie przedstawiliśmy pojęcie firmy data-driven, czyli zarządzanej przez dane oraz korzyści jakie płyną z zastosowania takiego sposobu działania w firmie. Jak natomiast skutecznie wdrożyć tę strategię?

Jak obecnie prezentuje się rzeczywistość w firmach?

Statystyki na ten moment są dość niepokojące. W ankiecie Gartnera 87,5% respondentów miało niską jakość danych i analiz, należących do kategorii „podstawowych”. Czym jest to spowodowane?

Niska jakość danych może być wynikiem ograniczonych budżetów, braku wizji, umiejętności, braku doświadczenia w planowaniu strategicznym i wdrożeniu lub starzejącej się infrastruktury.

Organizacje na wczesnym etapie dojrzałości często nie mają możliwości wykorzystania zaawansowanych analiz. Walczą z niską jakością danych, niespójnymi procesami i słabą koordynacją w całym przedsiębiorstwie.

„Jeśli Twoja organizacja chce zmaksymalizować wartość swoich zasobów danych, być może trzeba najpierw poprawić poziom ich jakości” – mówi Melody Chien , starszy dyrektor ds. Analityków, Gartner.

Dobra strategia danych i analizy rozpoczyna się od jasnej wizji

Według Chien możesz rozwijać możliwości swojej organizacji w celu zwiększenia wpływu na biznes, podejmując proste kroki w obszarach strategii, ludzi, zarządzania i technologii.

  1. Strategia. Dobra strategia danych i analizy rozpoczyna się od jasnej wizji. W tym kontekście wizję można zdefiniować jako wartość biznesową, jaką mogą przynieść dane i analizy. Koordynacja z liderami IT i biznesu w celu opracowania całościowej strategii BI. Następnie warto stworzyć krótkoterminowy plan z osiągalnymi celami, wyraźnymi kamieniami milowymi, konkretnymi pomiarami wydajności i jasno sprecyzowanym sposobem monitorowania.
  2. Ludzie. Przewiduj nadchodzące potrzeby i upewnij się, że istnieją w Twoim zespole odpowiednie umiejętności, role i struktury, które są rozwijane lub mogą być pozyskiwane w celu wsparcia prac określonych w strategii poprawy jakości danych.
  3. Zarządzanie. Ważne aby do tematu podejść kompleksowo. Zdefiniuj newralgiczne dla organizacji dane i zarządzaj nimi. Zacznij od stworzenia spisu swoich zasobów informacyjnych, gdzie się znajdują i kto z nich korzysta. Zidentyfikuj tabele, arkusze kalkulacyjne, raporty i pulpity nawigacyjne, które są kluczowe dla firmy. Następnie ustal ramy do pracy z danymi.
  4. Technologia. Organizacje o niskiej dojrzałości często mają platformy, które są prostymi, narzędziami do raportowania, obsługujące małą ilość zastosowań. Aby poprawić jakość analityki, utwórz zintegrowane platformy analityczne, które poszerzą twoją obecną infrastrukturę o nowoczesne technologie. Inwestycja w narzędzia analityczne jest koniecznością.  Organizacje z ograniczonymi zasobami i niedostatkiem talentu analitycznego w swoim zespole powinny rozważyć pakiety aplikacji, które najlepiej spełniają wymagania i kulturę firmy w celu jej szybkiego uruchomienia.

Podsumowując… Wysoka jakość danych to trafne decyzje biznesowe. A ty jak dbasz o jakość danych w swojej firmie? 

(źródło: https://www.gartner.com/smarterwithgartner/take-your-analytics-maturity-to-the-next-level/)

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szerokorozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły