Jak stworzyć prezentację finansową swoich najśmielszych marzeń ?

Czy wiesz, że liderzy finansów spędzają do 24% czasu pracy na spotkaniach?

Spójrzmy prawdzie w oczy – każda prezentacja finansowa stanowi dużą część czasu w pracy działu finansowego. Twoim zadaniem jest streścić, przedstawić i odpowiedzieć na pytania dotyczące danych firmy. Na co dzień prawdopodobnie bierzesz udział w spotkaniach firmowych, corocznych spotkaniach budżetowych, a nawet spotkaniach departamentów ad hoc.

Przygotowanie do tych spotkań jest również bardzo czasochłonne. Średnio ludzie spędzają do 4 godzin na opracowaniu materiałów do spotkań w każdym tygodniu. Jeśli jesteś menedżerem lub członkiem zarządu, czas przeznaczony na przygotowania wydłuża się.

Cały ten proces oraz sam udział w spotkaniach może być stresujący. Pomimo nawet najlepszego przygotowanie nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego co wydarzy się w trakcie takiego spotkania. Musisz doskonale znać swoje dane „z każdej strony”, aby móc szybko i sprawnie w sposób logiczny odpowiadać na pytania. Są oczywiście spotkania, gdzie na zadane pytania odpowiadasz opierając się na swoim doświadczeniu bez konieczności zagłębiania się w dane. Ale w przypadku ważniejszych okazji (np. spotkaniach zarządu) możesz nie czuć się komfortowo, odpowiadając na pytania w locie – zwłaszcza, jeśli nie możesz przełożyć odpowiedzi na dane. Po znalezieniu odpowiedzi na pytanie zadane przez kluczowego interesariusza, powracasz do swojego biurka, aby zaplanować kolejne spotkanie i wysłać kolejną długą wiadomość e-mail.

Istnieją jednak rozwiązania, które w tak łatwy i intuicyjny sposób przedstawiają dane, że w locie możesz odpowiedzieć na przykładowe pytania: jak wyglądałby budżet, gdybyśmy zwiększyli nasze zatrudnienie o 5%? W jaki sposób zwiększenie marży o 3% na naszym rynku północnym wpłynie na nasz budżet? To wszystko możesz mieć w jednym i odpowiednim systemie do controllingu. Dane, które potrzebujesz, możesz mieć zawsze pod ręką. Dosłownie „na zawołanie” wyciągnąć odpowiednie raporty, uruchomić symulacje i sprawdzać liczby, aby kontrolować, jak zmiany wpłyną na wyniki finansowe.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szerokorozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły