Raport porównawczy CFO 2020: Wyzwania, możliwości i rozwiązania Departamentu Finansów – gotowy do pobrania

Jak sądzisz, czy dużo osób zadaje sobie podobne pytania ?

  1. Jak duża przepaść dzieli dział finansowy, w którym pracujesz, od rozwoju w zakresie planowania i analizy finansowej?
  2. Utknąłeś z arkuszami kalkulacyjnymi lub chcesz przenieść swoją firmę do chmury?
  3. Jaki jest Twój postęp w porównaniu z innymi osobami na podobnych stanowiskach i jak możesz iść do przodu szybciej?

 

Aby odpowiedzieć na te pytania, Prophix (dostawca oprogramowania CPM) połączył siły z CFO Leadership Council w celu przeprowadzenia pierwszej w swoim rodzaju ankiety i raportu.

Raport porównawczy CFO 2020: Wyzwania, możliwości i rozwiązania Departamentu Finansów zbiera odpowiedzi od prawie 400 liderów finansów. Odpowiedzi te wyraźnie pokazują, jakie są największe wyzwania i możliwości dla specjalistów ds. finansów na całym świecie. Ponadto Prophix postarał się o kilka dodatkowych uwag i komentarzy od dyrektorów finansowych oraz ekspertów w zakresie analiz. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

 

Brak planowania i analizy finansowej hamuje rozwój dyrektorów finansowych i sprowadza ich pracę do zadań o niskiej wartości

Będąc na etapie opracowywania planowania i analizy finansowej, organizacje tracą czas na ręczne zadania o niskiej wartości, takie jak manipulowanie arkuszami kalkulacyjnymi. Badania wykazały bezpośrednią korelację między zapadalnością planowania i analizy finansowej a skróconym czasem opracowywania arkusza kalkulacyjnego.

Elitarni dyrektorzy finansowi z odpowiednimi rozwiązaniami mogą zwiększyć produktywność o ponad 30%. To tak, jakby co roku otrzymywać 100 000 $ w bezpłatnych konsultacjach strategicznych! – Jack McCullough

 

Planowanie i analizy finansowe przekształcają organizacje

Modernizacja planowania finansowego i analiz (FP&A) może przekształcić dział finansowy, zwiększając jego efektywność przy identyfikowaniu nowych obszarów możliwości doradzania organizacji. Mimo tego potencjału badania wykazały jednak, że większość organizacji jest wciąż na wczesnym etapie transformacji FP&A.

Aż 51 % respondentów ankiety stwierdziło, że znajduje się na „rozwijającym się” etapie FP&A, a tylko 2% twierdzi, że ich planowanie finansowe i analizy są na wystarczająco wysokim poziomie.

Dążenie do dojrzałości FP&A jest kluczową szansą dla dyrektorów finansowych. Ale jak to osiągnąć?

Myślę, że jest to szansa na zwiększenie naszej inteligencji w zakresie finansów i rachunkowości oraz przejście w łańcuchu wartości do działań o wyższej wartości, takich jak analiza predykcyjna, transformacja modelu biznesowego i partnerstwo w całej organizacji. – Tom Hood

 

Trzy główne przeszkody na drodze do lepszego planowania finansowego i analiz

Wdrożenie dojrzałej i skutecznej strategii FP&A może zmienić organizacje na lepsze. Istnieją jednak wyzwania związane z wdrażaniem nowych technologii i procesów. Badani dyrektorzy finansowi zidentyfikowali trzy czynniki spowalniające transformację:

  1. Zasoby ludzkie: Brak odpowiednich ludzi i zasobów do ich zatrudnienia.
  2. Czas: Zbyt wiele innych priorytetów walczy o uwagę CFO.
  3. Zasoby finansowe: ograniczenia budżetowe utrudniające inwestowanie w nowe technologie.

Sposobem na przezwyciężenie tych przeszkód jest automatyzacja, optymalizacja i zwiększenie wydajności. Narzędzia, które zwiększają wydajność, zwalniają również czas i zasoby ludzkie. Te zwiększone wydajności z kolei poprawiają obraz finansowy.

Zasadniczo liderzy finansowi chcą wprowadzić bardziej niezawodne oprogramowanie, przeszkolić lub zatrudnić ludzi w celu jak najskuteczniejszego korzystania z oprogramowania, a ostatecznie poprawić jakość swoich danych. Te priorytety razem stanowią początek planu działania na rzecz większej dojrzałości FP&A. – David Chase

 

Spełnianie czterech najważniejszych wyzwań dla liderów finansów

W ankiecie liderzy działów finansowych zidentyfikowali cztery główne wyzwania:

  • Prognozowanie
  • Planowanie strategiczne
  • Zarządzanie ryzykiem
  • Technologia informatyczna

Inwestowanie w technologię może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. W szczególności można wdrożyć automatyzację i sztuczną inteligencję (AI), aby zapewnić dokładniejsze dane i informacje w czasie rzeczywistym.

Teraz nadszedł czas, aby specjaliści od finansów położyli większy nacisk na inwestycje w tę gałąź technologii.
W raporcie porównawczym dyrektora finansowego z 2020 r. stwierdzono, że więcej korporacji wspiera zwiększoną rolę działów finansowych, dlatego chętnie wdrażają nowe technologie. Ponad 60% respondentów stwierdziło, że ich organizacje chcą wdrożyć technologię w nowych obszarach.

Dyrektorzy finansowi muszą być w stanie przekazać kierownictwu zarządzającemu POTRZEBĘ do inwestowania w technologię i zaawansowane FP&A w działach finansów i księgowości. Potrzeba musi być uzasadniona i poparta analizami ilościowymi wpływu na potencjalne inwestycje. – Jerry Freedman

WNIOSEK

Raport porównawczy dyrektora finansowego z 2020 r. jasno pokazuje, że dojrzałość FP&A może przekształcić działy finansowe, umożliwiając im pełnienie bardziej doradczej roli w organizacji. Kluczem do osiągnięcia lepszych wyników jest większe inwestowanie w dobrze opracowany proces FP&A wraz ze zwiększonym wdrażaniem technologii.

Zapoznaj się z pełnym raportem porównawczym dyrektora finansowego z 2020 r., aby zapoznać się z pozostałymi ustaleniami.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szerokorozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły