Jak szybko policzyć ROI (zwrot z inwestycji) z wdrożenia systemu Business Intelligence/CPM?

Spotykając się z wieloma różnymi firmami, mam cały czas poczucie wewnętrznego spokoju, że pracy mi za szybko nie zabraknie 🙂

Wszechobecny Excel nadal jest najważniejszym narzędziem raportowo -planistycznym w organizacjach. Z drugiej strony czuje niezadowolenie, dlaczego za drzwiami nie stoi kolejka ludzi z koszykiem w ręku i hasłem na ustach: „przyszedłem kupić Business Intelligence”. Wiele firm wprost twierdzi, że nie stać ich na takie rozwiązanie. Nic bardziej mylnego…

Z obserwacji i doświadczeń Klientów, mogę śmiało stwierdzić, że przynajmniej 50% czasu osób zatrudnionych jako analityk finansowy, kontroler finansowy itp. sprowadza się do lokalizowania, sklejania, przeliczania, sprowadzania do wspólnego mianownika danych w organizacji, czego efektem mają być raporty dla Zarządu i Managementu, dzięki którym będą oni mogli podejmować właściwe decyzje biznesowe.

Patrząc teraz na medianę zarobków analityka (wg źródła www.wynagrodzenia.pl), wynosi ona 7148 zł brutto miesięcznie. To gdyby tylko jednemu analitykowi/kontrolerowi „odebrać” to zadanie na rzecz systemu BI, mamy oszczędności rzędu 43 tys. pln brutto rocznie.

Ile kosztuje system Business Intelligence rocznie?

Roczny koszt jednego z rozwiązań BI (jednego z najlepszych), wynosi ok. 44 tys. pln brutto – w sumie mniej więcej to samo. Tylko pojawia się tutaj „dyskretna” różnica. W ramach takiego pakietu BI, mamy 1 konto dla naszego kontrolera, który ma o 50% więcej czasu na analizowanie biznesu, szukaniu szans i zagrożeń, co wydaje się najwłaściwszą kompetencją tych ludzi. Dodatkowo dostajemy 50 kont dostępowych dla osób w organizacji, którzy na podstawie danych podejmują decyzje. Te osoby mają stale aktualne i dostępne przez Internet dane. Są na bieżąco doinformowani. Nie muszą się obawiać, że nasz kontroler „pomylił się” w obliczeniach, nie zdąży na czas dostarczyć raportu, zachorował, zwolnił się… – „karawana” jedzie dalej.

Teraz wystarczy policzyć ile faktycznie mamy osób w organizacji, które „zrzucają” się na pracę pod tytułem RAPORT. Dodatkowo oszacować ile czasu im to zajmuje i odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego marnujemy ich czas i zdobytą wiedzę na tego typu mozolny proces.

Zapytajcie firm, które pracują już z rozwiązaniami BI, czy odczuwają jakieś różnice, czy mogliby wrócić do Excela i czy byliby skłonni zapłacić za wdrożenie 2x razy więcej niż na początku, wiedząc dzisiaj, co im to daje.

Droga organizacjo, jeśli chcesz przetrwać (już nie wspomnę o rozwoju), nie traktuj rozwiązań BI jako „nice to have” a jako konieczność, dzięki której możesz myśleć o dalszym funkcjonowaniu.

Pamiętaj....

Bez dogłębnej wiedzy nie ma trafnych decyzji biznesowych.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Grzegorz Mozol
Grzegorz Mozol

Dyrektor Sprzedaży

Posiada 10-letnie doświadczenie w branży IT. Jest odpowiedzialny za wsparcie Klienta w realizacji jego celów biznesowych. Dzięki doświadczeniu w różnych branżach, potrafi nawiązywać i utrzymywać wieloletnią współpracę z firmami. Doradza w kwestii rozwiązań Business Intelligence, Controlling i Hurtowni Danych, które znacząco wpływają na zwiększenie efektywności                                                                                przedsiębiorstwa.

 

Zobacz wszystkie artykuły