Solemis: 25 lat w polskim IT

Artykuł z Pulsu Biznesu z dnia 2012-04-13

Zmieniały się nazwy i systemy. Ale gdyńska spółka wciąż zaspokaja potrzeby informatyczne innych firm.

Ćwierć wieku na rynku informatycznym to praktycznie tyle, ile istnieje on w Polsce. Taką też historią może się pochwalić Solemis Group z Gdynii. Początki spółki sięgają 1986 i 1987 r. Powstała wtedy spółka Samba miała tworzyć oprogramowanie do obliczania wytrzymałości konstrukcji inżynieryjnych. Ponieważ ówcześni inżynierowie raczej nie mieli komputerów, pomysł okazał się chybiony.

— Zaczęliśmy sprzedawać komputery, a potem tworzyć oprogramowanie do fakturowania i księgowości — wspomina Ryszard Sadowski, prezes Solemis Group.

Aplikacja o nazwie SM-Boss okazała się na tyle popularna, że z Samby wydzielono spółkę Bossa. W 1995 r. Bossa uzyskała od amerykańskiej Great Plains Software prawo spolszczenia i dystrybucji w Polsce systemu ERP. Był to jeden z pierwszych tego typu systemów pracujących w środowisku Windows.

— Staraliśmy się zawsze co najmniej o krok wyprzedzać rynek, przygotowywać ofertę zaspokajającą potrzeby, których firmy sobie jeszcze nie uzmysławiały — mówi Ryszard Sadowski.

W 1997 r. amerykański dom software’owy przejął 20 proc. udziałów Bossy.

Firma zmieniała nazwę na Great Plains Software Polska (GPSP). Prawdziwa bomba wybuchła w Wigilię 2000 r. Microsoft kupił amerykańskie Great Plains. Dawne umowy gwarantowały jednak GPSP wyłączność na tworzenie polskiej wersji i sprzedaż tej części produktów Microsoftu, która wywodzi się z Great Plains. Na dodatek w 2004 r. Ryszard Sadowski, a nie koncern Billa Gatesa, odkupił od pozostałych udziałowców większość akcji GPSP. Efekt był taki, że firma mogła sprzedawać w Polsce produkty Microsoftu, których nie mógł sprzedawać sam Microsoft. Wiadomo jednak było, że umowy kiedyś wygasną.

Ryszard Sadowski zainteresował się więc oprogramowaniem business intelligence dla mniejszych firm. W 2005 r. został dystrybutorem kanadyjskiej aplikacji Prophix i duńskiej Targit. Microsft wyszedł ze spółki. Ta zmieniła nazwę na Solemis Group. Na północy kraju wciąż jednak wdraża systemy ERP produkowane przez koncern. Działalnością tą zajmuje się też wrocławska Solvena Management Systems, którą Solemis kupił w 2009 r. Wdrażaniem aplikacji BI dystrybuowanych przez Solemis zajmują się 22 firmy.

— Aktywna jest co czwarta z nich. Spośród firm partnerskich największą sprzedaż generuje wrocławska BI-Pro Consulting Group — ujawnia Ryszard Sadowski.

© ℗

Podpis: Kamil Kosiński

solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szerokorozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły