Storytelling Danych – twórz efektywne i angażujące prezentacje finansowe

Czas pożegnać usypiające prezentacje finansowe, pełne wykresów i statystyk z Excela. Wkrocz w świat storytelling’u danych i zachwycających narracji finansowych.

Słysząc wyrażenie „opowiadanie historii o danych”, co pierwsze przychodzi Tobie na myśl? Czy w twojej głowie, od razu wybrzmiewa historia z cyklu „…i żyli długo i szczęśliwie”?

Jeśli tak, prawdopodobnie nie powinieneś zmieniać swojej miesięcznej prezentacji w bajkę. Nie o takie historie chodzi 🙂 Ale uwierz nam, nawet bez głównych bohaterów takich jak przystojni książęta czy śpiące piękności, opowiadanie historii jest niezwykle potężnym narzędziem do prezentacji finansowych. Chodzi tutaj głównie o przekształcanie liczb w narrację, która wyjaśnia, co wydarzyło się w przeszłości i przewiduje, co wydarzy się w przyszłości.

W samym sercu opowiadania historii, chodzi o przewidywanie i odpowiadanie na pytania. Pomyśl o ostatnio obejrzanym filmie. Prawdopodobnie podczas seansu z Twojej strony padały pytania  „Co się stało? Dlaczego to się stało? Co będzie dalej? ”.

Teraz zastanów się, jak można te pytania wykorzystać w Twojej prezentacji finansowej:
  1. Co się stało? Jakie dane z ostatniego miesiąca / kwartału / roku są najbardziej znaczące?
  2. Dlaczego to się stało? Co spowodowało, że liczby wzrosły / spadły / pozostały w bezruchu?
  3. Co będzie dalej? Jaki sposób postępowania jest zalecany na podstawie posiadanych danych?

Ostatnie pytanie jest najważniejsze i koniecznie musisz znaleźć na nie odpowiedź. Wykorzystanie istniejącej historii do nakreślenia przyszłości biznesu jest tym, co może umieścić finanse w roli doradczej, a nie tylko raportującej.

Oczywiście nie musisz ograniczać prezentacji do pojedynczej narracji. Bądź elastyczny. Daj szansę odbiorcom na zadawanie pytań. Bądź przygotowany na eksplorację danych i wyciągnij nowe wątki fabularne, aby je rozwikłać.

Prophix ułatwia przekazywanie historii danych poprzez importowanie danych w czasie rzeczywistym do programu PowerPoint. Dzięki danym uzyskanym w czasie rzeczywistym możesz sprawić, że spotkania będą bardziej interaktywne i dynamiczne. Nie musisz przygotowywać się na żadne potencjalne pytanie z wyprzedzeniem, ponieważ możesz eksplorować dane bezpośrednio w prezentacji. Prawda, że wygodne?

Obejrzyj krótkie filmiki z serii Pro Talks Video  w których eksperci radzą jak sprawić aby prezentacje finansowe były bardziej dynamiczne, angażujące i stały się logiczną narracją dla odbiorców.Zapraszamy serdecznie do oglądania!

solemis group
Solemis Group

Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szerokorozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.

 

Zobacz wszystkie artykuły

Zapisz się do newslettera

Zarejestruj się, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach na blogu

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Solemis Group Sp. z o.o z siedzibą w Gdyni, przy ulicy Kłajpedzkiej 7f informacji handlowo-marketingowych w rozumieniu ustawy z dn. 18 lipca 2010 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204) oraz przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883). Zbieranie danych odbywa się na zasadzie pełnej dobrowolności. *

CAPTCHA
Please wait...