Jak można dostosować wersję Microsoft Dynamics NAV 2017 do polskich standardów systemowych?

Nasza firma przeprowadziła już kilka wdrożeń dostosowania Microsoft Dynamics NAV 2017 do standardów systemowych w polskich przedsiębiorstwach.

Jest to dość niszowy temat, ponieważ wiele firm nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiego problemu. Postanowiłem bardziej naświetlić tą sytuacje aby rozwiać wątpliwości, że znaleźliśmy rozwiązanie tej zagwozdki.

Przed rozpoczęciem projektu należy przeprowadzić analizę GAP (https://solemis.com/analiza-gap/) – cykl spotkań z klientem w celu weryfikacji potrzeb. Analiza ta ma za zadanie zweryfikować co dokładnie będziemy robić. Zarówno te spotkania jak i bezpośrednie zaangażowanie klienta to czynniki niezbędne, ponieważ klient używając systemu na co dzień wprowadza nowe funkcjonalności na swoje potrzeby, a w świetle najnowszej wersji mogą one być po prostu zbędne. Dodatkowo niektóre funkcje z wersji globalnej MS NAV, pokrywały się z tymi, które już istniały, więc należało to wszystko zweryfikować i przygotować.

Od analizy GAP do oddania systemu, proces aktualizacji zajmuje nam ok. 3 miesiące.

Jest to naprawdę szybki i sprawny proces, bo dla porównania Brytyjczykom zajmuję on od roku do nawet dwóch lat. To kolejny element naszego sukcesu, który zawsze warto podkreślać. W okresie tych 3 miesięcy odbywają się również szkolenia pracowników oraz udostępniona zostaje baza testowa do ćwiczeń. Co należy podkreślić szkolenia lub ćwiczenia nie odbywają się na systemowej wersji demo, ale na testowo zaktualizowanym systemie klienta. Dodatkowo pracownik uczy się obsługiwać system na swoich danych, które rzeczywiście wykorzystuje do swojej pracy. Podczas pracy na testowym narzędziu już zaktualizowanym, klient symuluje swoje ścieżki biznesowe i wyłapuje ewentualne błędy. Okres testowania to około 3 tygodnie i dzięki temu, że już podczas tego czasu na bieżąco wprowadzane są poprawki w wersji finalnej. Należy również podkreślić, że margines błędu jest niewielki.

Wielu naszych klientów z którymi współpracujemy od lat, skorzystało z tego wdrożenia. W tej grupie znalazły się firmy: PPH TOR-PAL Sp. z o.o. z siedzibą w Kwidzynie, KAMAL Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM Sp. z o.o.

W przypadku kiedy klient posiada rozwiązanie do budżetowania czy nowoczesnego controllingu aktualizacja obejmuje również przebudowę konektorów. Wynika to z faktu, że system controllingowy pobiera dane z NAV, co oznacza, że wszystkie procedury pobierania danych również trzeba zaktualizować, bo zmieniają się chociażby nazwy i struktury tabel. Trzeba to uwzględnić przy konektorach między systemami. Te wszystkie rzeczy, które wymieniłem w związku z przechodzeniem do najnowszej wersji NAV oraz integracji z systemami BI i CPM są w naszej firmie w pakiecie wdrożeniowym całej aktualizacji.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Julian Lewnadowski
Julian Lewandowski

Dyrektor ds. wdrożeń Business Intelligence

 Doświadczony Dyrektor ds. wdrożeń Business Intelligence z udokumentowaną historią wdrożeń pracy w branży IT. Na co dzień planuje i przeprowadza wdrożenia rozwiązań CPM i BI oraz prowadzi szkolenia dla użytkowników. Uwielbiany przez klientów za niezwykle pozytywne nastawianie, realne wsparcie oraz wartki umysł, gdyż dzięki temu wyprzedza i spełnia ewoluujące potrzeby kontrahentów.

 

Zobacz wszystkie artykuły