MS Dynamics NAV – upgrade z danymi czy poprzez bilans otwarcia?

Odkąd rozpoczęły się projekty dotyczące upgrade-u systemów MS Dynamics NAV do najnowszej wersji, za każdym razem pojawiały się pytania ze strony Klientów:

Czy Upgrade systemu MS Dynamics NAV przeprowadzić z danymi historycznymi, czy przez BO (bilans otwarcia)?”

Przyznam szczerze, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, którą można zastosować do każdego przypadku upgrade-u. Mogę natomiast przedstawić różnicę oraz plusy i minusy każdej metody. Jednak zanim zacznę, chciałbym podkreślić, że podczas wyboru Partnera, który byłby odpowiedzialny za upgrade systemu MS Dynamics NAV, należy wybierać takie firmy, które dysponują odpowiednią wiedzą, narzędziami oraz możliwościami przeprowadzenia upgrade-u według obydwu metod.

Często spotykam się z takimi przypadkami, gdzie Partner przeprowadził upgrade tylko przez BO, a nie z danymi, ponieważ przekonał Klienta, że: „TO NIE MA SENSU…”, „TO SIĘ NIE SPRAWDZI…”, „TO BĘDZIE ZA DŁUGO TRWAŁO…”, „TO BĘDZIE NIE OPŁACALNE…”, „TO BĘDZIE ZA DROGIE…” itd.

NIC BARDZIEJ MYLNEGO !!

Bardzo często okazuje się, że w przypadku odpowiednio przygotowanych narzędzi wspierających proces migracji danych pomiędzy wersjami, upgrade jest o wiele krótszy niż w przypadku BO. Niezależnie od tego czy klient pracuję na starszej wersji 4.0 czy 5.0. Techniczny upgrade systemu z danymi do najnowszej wersji MS Dynamics NAV może trwać zaledwie kilka dni roboczych.

Są jednak przypadki, kiedy zalecana jest aktualizacja systemu przez BO. Jak wiadomo z wcześniejszych artykułów (LINK1, LINK2) przed każdym upgradem systemu MS Dynamics NAV, należy wykonać Analizę GAP, która będzie stanowiła podstawę do przeprowadzenia w odpowiedni sposób aktualizację systemu. Często dochodzi do sytuacji, gdzie baza klienta, który pracuję od ponad 10 lat na starej wersji NAV np. 5.0 lub starszej, zawiera bardzo dużo niewykorzystywanych modyfikacji, nieaktywnych firm z bardzo dużą ilością zapisów historycznych lub ze starą niewykorzystywaną strukturą wymiarów.

Dodatkowo zajmuje ponad 100 GB przestrzeni dyskowej na serwerze SQL. W takich przypadkach zaleca się odświeżenie struktury systemu oraz całej bazy danych. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby skupić się tylko na aktywnych kontrahentach zapasach, na nowej strukturze planu kont, nowej strukturze wielowymiarowości oraz procesach i modyfikacjach, które na przestrzeni 10 lat zmieniły się całkowicie. Wykonując w takim przypadku upgrade MS Dynamics NAV przez BO, otrzymamy maksymalnie odświeżony oraz aktualny system. Będzie działał o wiele szybciej i zajmował będzie nawet o 90 % mniej przestrzeni dyskowej niż przed upgrade.

Jak Państwo widzicie, nawiązując do początkowego pytania „Czy upgrade zrobić z danymi czy poprzez bilans otwarcia?”, odpowiedzi należy szukać tam, gdzie Państwo otrzymacie maksimum korzyści po zakończeniu projektu.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

 
Andrzej Siwienki
Andrzej Siwienki

Konsultant systemów ERP/BI

Andrzej Siwienki jest konsultantem systemów ERP oraz Business Intelligence. Jego ponad dziesięcioletnie doświadczenie i podejście konsultacyjne daje ogromne wsparcie klientom na każdym etapie rozwoju firmy. Jako architekt rozwiązań ERP/BI zarządza i czuwa nad realizacją projektów oraz dba o zadowolenie każdego klienta z bieżącego serwisu.

Zobacz wszystkie artykuły