Pozwól, że zabierzemy Ciebie do dalekiej krainy. Co powiesz na Tahiti? Jesteś na plaży, na niebie nie ma ani jednej chmury, czujesz jedynie lekki powiew bryzy znad oceanu. Nie wiesz co dzieje się w biurze, ponieważ jesteś odcięty od wszelkiej komunikacji. W dzisiejszych czasach musisz być znacznie dalej, niż na Tahiti, aby być naprawdę odizolowanym, ale prosimy o wyrozumiałość 😉
Nagle na brzeg wypływa butelka z jednym arkuszem papieru w środku. Po otwarciu, dostrzegasz, że jest to arkusz Excel’a zawierający kilkadziesiąt liczb. Arkusz obrazuje sytuację w Twoim dziale oraz to jak radzi sobie zespół pod Twoja nieobecność. Chodzi o to, że bez względu na to, gdzie jesteś lub co robisz (lub nie robisz), ta jedna kartka papieru, ta karta wyników, zapewni Tobie kompletny obraz sytuacji.
Co powinno znaleźć się na Twojej Karcie Wyników? Jak wygląda idealna karta?
… zawiera garść wymiernych danych, które zapewniają obraz wydajności, produktywności i wartości Twojego działu dla firmy.
Skąd wiedzieć, co mierzyć? Pomyśl tylko o tym, co pozwoli Tobie i zespołowi finansowemu wyprzedzić rozmowę telefoniczną od dyrektora generalnego, dyrektora operacyjnego lub kierownika jednostki biznesowej z prośbą o informacje, których potrzebowali wczoraj.
Zbierz swój zespół przed czystą tablicą i przeprowadź burzę mózgów wszystkich punktów danych, które możesz zmierzyć i które mogą być odpowiednie dla cotygodniowej karty wyników. Wymyśl od 10 do 30 przedmiotów.
Następnie rozdziel je na 3 kategorie „zachowaj / usuń / połącz”. Pamiętaj: mniej znaczy więcej. Ogranicz je do około 5–15 pozycji.
….karty wyników pokazują, dla każdego celu mierzalnego, nazwisko osoby, która jest odpowiedzialna za realizację tego elementu i opowiada o jego postępie na co tygodniowych spotkaniach.
…pokazuje tygodniowy cel dla tego mierzalnego. Musi być jeden. Jeśli nie ma celu, jaki jest sens jego śledzenia?
…śledź każdy cel mierzalny co tydzień przez cały kwartał na bieżąco, aby sprawdzić, czy jesteś na torze, czy poza nim. Dlaczego co tydzień? Ponieważ jeśli śledzisz dany punkt co kwartał lub co miesiąc, zanim zdasz sobie sprawę, że jesteś poza ścieżką, stracisz cenny czas. Śledząc co tydzień, będziesz mógł dokonać istotnych zmian.
Jeśli pojawi się problem omów go na cotygodniowym spotkaniu zespołu, aby znaleźć podstawową przyczynę problemu. Następnie rozwiąż to szybko, tworząc zadania przypisane do konkretnych osób i które mają zostać ukończone przez spotkanie zespołu w następnym tygodniu.
Ostatnia uwaga: nie oczekuj, że od razu polubisz pracę ze swoją Kartę Wyników. Ulepszanie zajmie dwa lub trzy miesiące zanim będzie bliska ideału, a zespół finansowy będzie działał jak dobrze naoliwiona maszyna.
Źródło: https://www.cfo.com/business-planning/2019/08/how-to-focus-on-finance-team-performance/
Jak oceniasz przeczytaną treść?
Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0
Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!
Twoja firma nieustannie się zmienia, więc narzędzia Twojej firmy powinny zmieniać się razem z nią. Oferujemy wsparcie dla przedsiębiorstw, pomagamy poprawić rentowność i minimalizować ryzyko utraty czasu na powtarzalne zadanie, na których cierpi rozwój. Współpracujemy z dostawcami rozwiązań do budżetowania i nowoczesnego controllingu oraz Business Intelligence, czyli szeroko rozumianych analiz i raportowania. Jesteśmy ekspertem w dziedzinie zarządzania efektywnością i rentownością przedsiębiorstw. Pozwól swojej firmie na rozwinięcie skrzydeł i zaskocz konkurencję już dziś.