Wykrywanie anomalii oparte na sztucznej inteligencji to kolejny krok milowy w rozwoju technologicznym

Możliwość korzystania z systemu, który wykrywa ryzykowne transakcje czające się w ogromnej ilości danych i znajduje ukryte problemy w rekordowym czasie…

Brzmi pięknie prawda ? I to jeszcze nie jest najlepsza wiadomość:

TO NIE MARZENIA – TO RZECZYWISTOŚĆ 🙂

Nie znam sytuacji, w której ktokolwiek pracujący, na co dzień z danymi, powiedziałby stanowczo i pewnie, że jego dane transakcyjne są w 100 % poprawne. Ryzyko błędu czy pomyłki istnieje zawsze. Natomiast znalezienie błędu można porównać do szukania igły w stogu siana.

Wykrywanie anomalii ma za zadanie ukazanie w tym „stogu siana” błędów, umożliwiając natychmiastowe działanie i rozwiązanie. Problem wykrywania błędów pogłębia się wraz ze wzrostem skali i złożoności biznesu. Nie ma tak naprawdę możliwości, aby człowiek był w stanie odkryć i zająć się całym ryzykiem, a czas poświęcany na wykorzenianie pomyłkowych transakcji powoduje opóźnienia w realizacji planu. Ponadto łagodzenie większego ryzyka oznacza więcej czasu, ludzi i kosztów.

Do czego zatem służyć ma nam w codziennej pracy wykrywanie anomalii?

Przede wszystkim jest to sprawna analiza 100 % wszystkich transakcji. Ma za zadanie wykorzenienia ryzykownych transakcji opóźniających procesy finansowe i spojrzenie na każdą transakcję przez pryzmat słowa: „Dlaczego”. Ponadto umożliwia szybkie dochodzenie problemów i podsuwa rozwiązania. Uczenie maszynowe umożliwia ciągłe doskonalenie w celu poprawy dokładności, eliminuje podatne na błędy kontrole wyrywkowe oparte na regułach oraz zwiększa dokładność przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka.

Wykrywanie anomalii, oparte na sztucznej inteligencji, szybko analizuje ogromne ilości danych i podkreśla przydatne informacje. Ponownie opracowuje analizę ryzyka finansowego, wykorzystując uczenie maszynowe do automatycznego wykrywania i ujawniania nietypowych transakcji, które zwykle opóźniają procesy finansowe, a następnie intuicyjnie sortuje je według oceny ryzyka. Każda ocena ryzyka pomaga jasno zrozumieć, co dzieje się w „czeluściach” danych, zbierać rekomendacje i szybko reagować na ryzykowne transakcje. Wykrywanie anomalii eliminuje godziny ręcznego sprawdzania arkuszy kalkulacyjnych i weryfikacji danych. Ponadto przyspiesza procesy finansowe, takie jak audyty wewnętrzne, uzgadnianie kont oraz zamykanie miesiąca i roku.

To tylko mała część mojego artykułu eksperckiego, który jakiś czas temu został opublikowany na naszej stronie www. Jeżeli chcesz przeczytać cały i dowiedzieć się jeszcze więcej – zapraszam 🙂

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Paulina Hejducka
Paulina Hejducka

Menadżer Marketingu

Jako Menadżer Marketingu jest odpowiedzialna za stymulowanie zaangażowania klientów oraz tworzenia wizerunku firmy w social media. Opracowuje i prowadzi kampanie medialne oraz planuje i realizuje założenia komunikacyjne z klientami. Ponadto ściśle współpracuje ze wszystkimi działami firmy, aby utrzymać relacje z kluczowymi kontrahentami na najwyższym                                                               poziomie.

 

Zobacz wszystkie artykuły