Wymiana rozwiązania ERP – najpierw system Business Intelligence, dopiero potem ERP!

Wraz z rozwojem firmy, zmiany kierunków czy dywersyfikacji działań, po latach okazuje się że obecny dotąd system ERP staje się niewystarczający.

Pada więc decyzja – „zmieniamy ERP’a, bo tak dalej nie damy rady.” I tutaj w wyborze rozwiązania ERP pomoże nam system Business Intelligence!

Otóż, wszystko co rejestruje nam ERP wykorzystywane jest w raportowaniu i analizowaniu naszego biznesu. Zasada jest zawsze ta sama: będziesz mieć tak dokładne i precyzyjne analizy i raporty, jak dokładnie i precyzyjnie opisujesz zdarzenie gospodarcze w systemie ERP. W żargonie firm wdrażających BI, funkcjonuje powiedzenie „GIGO” czyli „garbage in – garbage out”, choć istnieje jeszcze wersja niecenzuralna „SISO” 😉

Chęć przetrwania na rynku, a tym bardziej rozwoju przedsiębiorstwa zależy w ogromnej części od decyzji jakie podejmuje Management. On z kolei swoje decyzje uzależnia od dostarczonych przez pracowników raportów czy analiz. Dlatego też powyższy schemat „reakcji łańcuchowej” jasno sygnalizuje, że musimy mieć jak najlepsze dane.

Firmy, które zdecydują się w pierwszej kolejności wdrożyć rozwiązanie Business Intelligence, będą mogły:

  • Stworzyć wytyczne dla nowego systemu ERP – jeśli chodzi o sposób i rodzaj informacji jakie winien rejestrować aby, mieć precyzyjniejsze raporty i analizy . Wystarczy się przyjrzeć obecnym raportom, aby stwierdzić czego nam jeszcze brakuje.
  • Zmniejszyć budżet na ERP – skoro Business Intelligence wyznacza nam standardy analityczne, to jest to też miejsce, żeby podczas analizy potrzeb firmy względem ERP, pozbyć się „koncertu życzeń” potrzeb funkcjonalnych, które nie wiele wnoszą do biznesu (pisaliśmy już o takich rozwiązaniach na naszym blogu TUTAJ i TUTAJ).
  • Znowu zmniejszyć budżet na ERP – mając Business Intelligence, nie musimy przenosić wszystkich danych historycznych ze starego ERP’a do nowego. To system Business Intelligence staje się naszym centrum danych, zawierający „jedną wersje prawdy” dla wszystkich.
  • Uniknąć rozczarowania – niestety wiele firm wdrażających ERP, twierdzi że wraz z nowym ERP’em klient będzie mógł również realizować wszystkie najważniejsze działania controllingowe: budżety, plany, prognozy, konsolidację, analizy rentowności etc.
    O tym pisaliśmy już TUTAJ. Niestety marketing jedno, a praktyka drugie. Na końcu okazuje się, że ERP posiada taką funkcjonalność, tylko nasze definicje danego procesu znacząco się różnią.

Jaki system Business Inteligence wybrać?

SAMOOBSŁUGOWY, który będzie tworzył analizy, pulpity menadżerskie i raporty z dowolnych źródeł danych.

 

Jak oceniasz przeczytaną treść?

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Ten post nie został jeszcze oceniony. Bądź pierwszy!

Grzegorz Mozol
Grzegorz Mozol

Dyrektor Sprzedaży

Posiada 10-letnie doświadczenie w branży IT. Jest odpowiedzialny za wsparcie Klienta w realizacji jego celów biznesowych. Dzięki doświadczeniu w różnych branżach, potrafi nawiązywać i utrzymywać wieloletnią współpracę z firmami. Doradza w kwestii rozwiązań Business Intelligence, Controlling i Hurtowni Danych, które znacząco wpływają na                                                         zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa.

 

Zobacz wszystkie artykuły