Poznaj 5 powodów, dla których warto zainwestować w nowoczesny system ERP klasy premium
OPIS WDROŻENIA

Controlling i raportowanie zarządcze w branży medycznej

ENEL-MED jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. Oferuje pełną obsługę medyczną na terenie całego kraju. W skład grupy wchodzą przychodnie wieloprofilowe, dwa szpitale, oddziały diagnostyki obrazowej oraz specjalistyczne kliniki: medycyny estetycznej i medycyny sportowej.

Enel Med - Controlling i raportowanie zarządcze w branży usług medycznych
Enel Med

KLIENT

Enel-Med S.A.

BRANŻA

Medycyna
ROK REALIZACJI
2016

Wyzwania z jakimi zgłosił się Klient

 

Klient zwrócił się z problemem związanym z czasochłonnym procesem planowania, budżetowania i wprowadzania kwartalnych prognoz. Jego potrzebą było skrócenie i usprawnienie tych procesów, umożliwiając bardziej efektywne przygotowywanie oraz aktualizację prognoz kwartalnych, co przyczyniłoby się do elastyczniejszego zarządzania finansami i szybszego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe.

 

 

Cele biznesowe

01
Wsparcie procesów budżetowania i skrócenie czasu ich przygotowania.
02
Wprowadzenie kwartalnych prognoz (forecasts).
03
Automatyzacja raportowania o odchyleniach wyniku finansowego od budżetu i prognoz.
04
Wzrost możliwości analitycznych: analizy what-if, porównanie opłacalności poszczególnych placówek, biznes plany nowych inwestycji.
05
Automatyzacja alokacji wspólnych kosztów i przychodów.

Wdrożone rozwiązania

  • Stworzenie w systemie struktury organizacyjnej firmy wraz ze zdefiniowaniem dla każdego z oddziałów odpowiednich właściwości, istotnych z punktu widzenia zarządzania i kontroli wyniku, takich jak lokalizacja geograficzna, typ (placówka własna/podwykonawcy), rodzaj oddziału (szpital/przychodnia), przynależność do pionu biznesowego (stomatologia/diagnostyka itd.), status jednostki (aktywna/planowana) i inne.
  • Uzupełnienie modelu o dane kontrolingowe (nie ujęte w danych księgowych firmy) oraz wyliczenie na tej podstawie wyniku zarządczego.
  • Wdrożenie modelu biznesowego dla kont przychodowo-kosztowych (połączonego z systemem ERP firmy).
  • Stworzenie przejrzystych raportów wyniku wg powyższych kategorii oraz dla różnych celów sprawozdawczo-zarządczych: raportowanie giełdowe, raporty realizacji celów i odchyleń z podziałem na źródła przychodu (FFS, abonamenty, NFZ) oraz typy kosztów.
  • Stworzenie procesów automatyzujących alokacje przychodów i kosztów, zasilanie modeli bieżącymi danymi i tworzenie budżetów i forecastów.
  • Umożliwienie modelowania organizacji, dzięki analizie odchyleń między wzorcami placówek, a faktycznie osiąganymi wynikami oraz analizowania opłacalności inwestycji.
  • Utworzenie narzędzi/raportów umożliwiających szybką analizę danych budżetowych w porównaniu do poprzednich lat, założeń budżetowych, wyników innych placówek itp.
Solemis 1200x1200 — kopia (40)

Główne korzyści rozwiązania

Bieżący dostęp i łatwa kontrola danych

Przyspieszenie i ułatwienie procesu budżetowania

Automatyzacja alokacji kosztów wspólnych i tworzenia forecastów

Wielowymiarowa analiza dla szybkiego wyłapywania błędów

Nasz Klient o rozwiązaniu

Enel Med
Piotr Janaszek-Seydlitz
Dyrektor Finansowy
„Wdrożenie wykonane przez firmę Solemis Group Sp. z o.o przebiegło bardzo sprawnie. Widać, że Panowie mają olbrzymie doświadczenie w tego typu projektach. Szczegółowo przeanalizowali nasze potrzeby i zaproponowali najlepsze rozwiązanie. Łatwość obsługi i samodzielnego tworzenia nowych modeli i raportów pozwala nam na szybki rozwój naszego systemy raportowego.”

Przeczytaj list referencyjny

ENEL-MED-list-referencyjny

Zobacz opis wdrożenia

Case Study Enel Med - Budżetowanie i raportowanie kosztów

Porozmawiajmy
o tematach ważnych dla Twojego biznesu!

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego, maila lub telefonu