Eliminacja wąskich gardeł

Wprowadzenie

Teoria ograniczeń (ang. Theory of Constraints, TOC) to metoda zarządzania nastawiona na osiąganie długotrwałych zysków poprzez odpowiednie zarządzanie istniejącymi w firmie ograniczeniami, tj. „wąskimi gardłami”, które występują w systemach zarządzania, procesach wytwarzania lub procesach dystrybucji.

Wąskim gardłem w przedsiębiorstwie jest to, co przeszkadza (uniemożliwia) w osiąganiu założonych celów, lepszych, wyższych celów. Identyfikacja i przełamanie tego wąskiego gardła istotnie wpływa na skuteczniejszą realizacje celów. Przełamanie zidentyfikowanego wąskiego gardła spowoduje, że w przedsiębiorstwie pojawi się nowe, którego jeszcze nie widać, ale należy je zidentyfikować i przełamać. Przełamanie następnego spowoduje pojawienie się kolejnego wąskiego gardła. Aby w warunkach ciągłej walki z ograniczeniami poprawnie zarządzać przedsiębiorstwem należy wprowadzić proces ciągłego doskonalenia, składający się z pięciu kroków:

Krok1 – identyfikacja ograniczenia (wąskie gardło); 

Krok2 – zaplanowanie jak zmaksymalizować (wyzyskać) pracę ograniczenia (wąskiego gardła); 

Krok3 – podporządkowanie wszystko inne powyższej decyzji;

Krok4 – zwiększenie wydajności wąskiego gardła (jeśli kroki 2 i 3 nie zniosły tego ograniczenia); 

Krok5 – jeśli w poprzednich krokach ograniczenie zostało zlikwidowane, należy wróć do kroku pierwszego, nie pozwalając aby wąskim gardłem stała się inercja

Analiza wąskich gardeł, w szczególności z wykorzystaniem narzędzi teorii ograniczeń, jest postrzegana w praktyce jako trudne zagadnienie z dziedziny controllingu przedsiębiorstwa. Niechęć większości przedsiębiorstw działających na polskim rynku do przeprowadzania analizy wąskich gardeł w procesie produkcyjnym, jest spowodowana w głównej mierze brakiem znajomości technik i narzędzi ich eliminacji. 

Rozwiązania CPM/BI świetnie wspomagają proces ciągłego doskonalenia poprzez stałą analizę wydajności wąskiego gardła. Zbierane dane z każdego dnia do hurtowni pozwalają mierzyć i oceniać zachowanie wąskiego gardła.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZADZWOŃ 58 661-22-22 lub napisz do nas

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Solemis Group Sp. z o.o z siedzibą w Gdyni, przy ulicy Kłajpedzkiej 7f informacji handlowo-marketingowych w rozumieniu ustawy z dn. 18 lipca 2010 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204) oraz przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz. U. Nr 133, poz. 883). Zbieranie danych odbywa się na zasadzie pełnej dobrowolności. *

Proszę czekać ...