Poznaj 5 powodów, dla których warto zainwestować w nowoczesny system ERP klasy premium

Każde wdrożenie jest tak dobre jak osoby, które brały w nim udział

Autor

Julian Lewandowski

Spis treści

Wybór i wdrożenie odpowiedniego systemu CPM to ogromne wyzwanie zarówno dla firmy szukającej rozwiązania jak i dostawcy wdrażającego gotowy produkt.

Nie od dziś wiadomo, że system jest tak dobry jak osoby, które brały udział podczas jego wdrożenia. I mam tu na myśli zarówno osoby delegowane przez dostawcę rozwiązania jak i pracowników firmy, w której wdrożenie jest realizowane. Musimy wzajemnie się uzupełniać i wsłuchać w potrzeby jak i propozycje rozwiązań.

W tym poście chciałbym przedstawić kilka kluczowych elementów, z którymi spotykam się w trakcie wdrożeń. Spójrzcie na proces implementacji rozwiązania oczami konsultanta.

Wdrożyć od razu wszystko

„Skoro już zdecydowaliśmy się na zakup platformy CPM, to pokryjmy tym wdrożeniem wszystkie nasze potrzeby związanie z procesem planowania jak i raportowaniem. Najlepiej wszystkiego” 🙂

Jest to bardzo często występujący wątek – szczególnie w pierwszym etapie poszukiwania rozwiązania.

Ok. Ale czy zadałeś sobie pytanie czy stać Cię i Twoją firmę na to pod kątem finansowym? Czy stać Cię na to, aby analiza, realizacja wdrożenia trwała długie miesiące ?

Optymalnym pod względem kosztowym jaki i czasowym jest realizacje wdrożenia etapami. Ustalmy wspólnie, jakie elementy są kluczowe, które obszary chcemy pokryć pierwszym etapem wdrożenia. Zbudujmy wspólnie rozwiązanie.

Po zakończeniu i odbiorze etapu pierwszego poznasz już możliwości nowej platformy. Dzięki temu wdrożenie kolejnych etapów będzie o wiele tańsze, szybsze i łatwiejsze.

Żeby działało tak, jak w Excelu

Przez lata pracy na arkuszach kalkulacyjnych controlling obudował się całą masą rozbudowanych plików. Każdy zna możliwości i ograniczenia Excela. I większość procesów planowania opiera się właśnie na tej wiedzy. Owocem tego jest próba przeniesienia całego procesu dokładnie w tej samej formie do rozwiązania CPM. Zadaj sobie zatem pytanie – czy po to kupujesz nowe rozwiązanie aby było jak dawniej ?

Wspólnie z dostawcą ustalcie jaki cel chcecie osiągnąć. Dostawca znając produkt przedstawi Wam rozwiązanie, które w sposób optymalny pozwoli wykorzystać nowe narzędzie. Nie wykluczone, że będzie się to wiązało z koniecznością zmiany przyzwyczajeń – ale właśnie po to wdrażacie nową platformę. Nowy produkt ma być inny !!! Ma uwolnić Was od piekła arkuszy i zrobić z Was controllerów (którzy mają czas na analizę danych), a nie operatorów Excela (którzy większość czasu poświęcają na przygotowanie danych).

A może warsztat ?

Czy zastanawiałeś się nad tym, że wdrożenie systemu możesz połączyć z własnym rozwojem ? Przecież to Ty najlepiej znasz potrzeby analityczne firmy.

Jeśli tylko dysponujesz wolnym czasem… (wiem, że z tym jest największy problem – ale może warto zainwestować wewnętrzne zasoby). Poszukaj dostawcy, który w swojej ofercie proponuje wdrażanie rozwiązań metodą „warsztatową”.

W trakcie sesji, korzystasz z wiedzy eksperckiej firmy wdrożeniowej i sam stajesz się konsultantem. Kolejne obszary będziesz już w stanie wdrożyć samodzielnie znacząco obniżając koszty całego projektu.

Podsumowanie

Zróbmy wszystko aby przed przystąpieniem do wdrożenia określić główny cel. Uwolnijmy się od przyzwyczajeń. Wsłuchajmy się w to co ma dla Was do zaoferowania nowy produkt.

Starajmy się usprawnić proces budżetowania i raportowania nawet kosztem zmiany bądź uproszczenia pewnych procesów i ścieżek, które wydawały nam się wcześniej idealne (no idealne nie były skoro doszliście do wniosku, że potrzebujecie dedykowanego narzędzia) 🙂

I podstawowa, najważniejsza zasada. Dostawca rozwiązania jak i klient muszą zbudować Team. Drużynę, która gra do tej samej bramki (mój syn jest bramkarzem – stąd skojarzenia) 🙂

Musimy stać po tej samej stronie barykady 🙂

Julian Lewandowski Dyrektor ds. wdrożeń Business Intelligence

Julian Lewandowski

Dyrektor Wdrożeń FPA/BI
W firmie Solemis zajmuje stanowisko Dyrektora wdrożeń rozwiązań do Budżetowania i Raportowania (FPA). Jego kariera zawodowa związana z firmą Solemis trwa już od 2008 roku. Jest doświadczonym ekspertem z udokumentowaną...